שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

השגריר המגורש: "דלתו של צ'אבס סגורה"

לאחר שהוכרז כאישיות לא רצויה, עוזב שגריר ישראל בוונצואלה, שלמה כהן, את המדינה. בשיחה עם ynet הוא מתייחס לניתוק היחסים ומנסה להביט לעתיד: "לא מאמין שאחזור לפה כשגריר - אולי אבוא כתייר"

שגריר ישראל בוונצואלה, שלמה כהן, עמל מאמש (יום ג') על מלאכת האריזה לקראת פינוי מהיר חזרה ארצה. זאת לאחר שאתמול הוכרז על ידי המשטר כאישיות לא רצויה, והשגרירות הישראלית בראשותו גורשה מהמדינה, בשל המלחמה בעזה.

 

"זו פעם ראשונה שאני מגורש", אמר כהן ל-ynet. "אנחנו מארגנים את הניירת ועמלים על סגירת השגרירות בהקדם, אין לנו עוד הרבה זמן להישאר כאן מאחר והמשטר הורה לנו לעזוב את המדינה תוך 72 שעות. אני לא זוכר דבר שכזה, וזה שלב חדש בהידרדרות ביחסים בין המדינות".

 

באיגרת ששלח משרד החוץ של ונצואלה לשגרירות ישראל בבירה קרקאס, נכתב כי הוחלט לגרש את שגריר ישראל ואנשי צוות השגרירות, לאור המצב בעזה, אותו הגדיר הנשיא הוגו צ'אבס כ"שואה". בנאום שנשא צ'אבס מאוחר יותר, קרא נשיא ונצואלה להעמיד לדין את נשיאי ישראל וארה"ב בבית משפט בינלאומי.

 

זמן קצר לאחר קבלת האיגרת, אחרי שעדכן את משרד החוץ בישראל על המשבר הדיפלומטי, החל שגריר ישראל, שלמה כהן, בעבודת פינוי השגרירות ואריזת הציוד הדיפלומטי והאישי, לקראת חזרה ארצה. "מאז אתמול", הוא אומר, "אני מקבל שיחות טלפון רבות מידידי ישראל, שמביעים תמיכה ואהדה לאור החלטת המשטר, בראשות הנשיא צ'אבס".

 

לדברי כהן, האפשרות שהמשטר יחליט לגרש את השגרירות נידונה עוד בטרם התקבלה האיגרת, לאור התנהגות המשטר במלחמה הקודמת ב-2006 בלבנון. "במלחמת לבנון השנייה נקראתי להתייעצויות וצ'אבס איים בניתוק היחסים, אבל לא מימש את זה - הפעם הוא מימש. הערכתי שזה יכול לקרות, אחרי הכל מדובר בבן ברית של איראן המנהל יחסים הדוקים מאד עם המשטר בטהרן".

 

"ברור לכולם מי מקבל ההחלטות"

ההחלטה לסגור את השגרירות, סבור כהן, היא של צ'אבס בלבד. "הפרלמנט אמנם שיבח את ההחלטה ותמך בה, אבל ברור לכולם שהוא היחיד שמקבל החלטה. הוא תומך באופן קבוע במדינות וארגונים רדיקליים, ודלתו סגורה בפנינו. גם אם התקשורת בוונצואלה מבינה מדוע יצאנו למבצע בעזה - את המשטר זה פשוט לא מעניין. הוא תומך בצד אחד וזהו".

 

על עתיד היחסים בין המדינות, אמר כהן: "אני מקווה שהיחסים הכלכליים והתרבותיים יימשכו, למרות המשבר, וכולי תקווה שיבוא יום והידידות שאפיינה את היחסים בעבר תחזור. אני כבר לא מאמין שאחזור לפה כשגריר, אחרי הכל הוכרזתי כאישיות לא רצויה. אולי אבוא לפה בעתיד כתייר".

 

בינתיים נשקלת במשרד החוץ בירושלים האפשרות לגרש מישראל את הסגל הדיפלומטי של ונצואלה - כתגובה לגירושו של שגריר ישראל בוונצואלה. גורמים בכירים במשרד מעריכים כי לא תהיה ברירה אלא לגרש את הסגל, לאור הצעד החריף בו נקט המשטר בקראקס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צ'אבס ואחמדי-נג'אד
צילום: איי אף פי
מומלצים