שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

אובמה על עזה: נחוש להתערב מיד במו"מ לשלום

תשעה ימים לפני השבעתו לנשיא ארה"ב, אמר ברק אובמה כי המבצע בעזה, "הופך אותי לנחוש יותר לנסות לפרוץ את המבוי הסתום שנמשך עשורים". בראיון לרשת ABC הצהיר: נאמץ גישה חדשה כלפי איראן

משנס מותניים לקראת העבודה: נשיא ארצות-הברית הנבחר, ברק אובמה, אמר בראיון ששודר היום (א') כי יחל לפעול למען השכנת שלום במזרח התיכון מיד עם השבעתו ב-20 בינואר, וכי הסכסוך ברצועת עזה רק הגביר את נחישותו להתערב מוקדם ככל האפשר בתהליך.

 

היום ה-16 למבצע "עופרת יצוקה":

 

בראיון לתוכנית "השבוע" ברשת הטלוויזיה ABC הביע אובמה צער על מותם "שובר הלב" של אזרחים בצד הפלסטיני ובצד הישראלי. "ברור שמה שזה הופך אותי לנחוש יותר לנסות לפרוץ את המבוי הסתום שנמשך כבר במשך עשורים", אמר אובמה.


אובמה בראיון לרשת ABC. "דרוש צד שכולם בוטחים בו" (תצלום: AP)

 

במהלך קמפיין הבחירות שלו אמר אובמה כי הנשיא היוצא ג'ורג' בוש וגם קודמו ביל קלינטון, חיכו זמן רב מדי לפני שהחלו לפעול לתיווך שיחות שלום בין הישראלים לפלסטינים. לדבריו, הוא יחל לפעול בנושא כבר בשלב מוקדם של כהונתו.

 

"הסיבה שכה חשוב שארצות הברית תתערב מיד, ושאין לחכות עד לסוף הכהונה, היא שהתהליך הפוליטי מצריך צד שלישי שכולם בוטחים שהוא רוצה בתוצאה הוגנת וצודקת". אמר אובמה. הנשיא הנבחר, שיושבע לתפקיד ב-20 לחודש, סירב להתייחס באריכות למבצע צה"ל ברצועת עזה.

 

בראיון התייחס הנשיא הנבחר לגישתו כלפי איראן. הוא אמר כי הגישה החדשה שייאמץ ממשלו תדגיש את הכבוד שהוא רוחש לעם האיראני, אך גם את הציפיות ממנהיגיה. "איראן תהווה אתגר גדול ביותר", אמר אובמה, והביע דאגה מפני הסיוע שמעניקה הרפובליקה האיסלאמית לחיזבאללה ומתוכניתה הגרעינית, שלדבריו עלולה להצית מרוץ חימוש במזרח התיכון.

 

בשונה ממדיניות בוש, אובמה אמר כי ינסה להרחיב את הדיאלוג עם איראן. לדבריו, הגישה החדשה תכלול "שיגור מסר שאנו מכבדים את השאיפות של העם האיראני, אך שגם יש לנו ציפיות מסוימות באשר לאופן שבו מתנהג שחקן בזירה הבינלאומית. אנו מתכוננים לכך. אנו מצפים שנצטרך לפעול במהירות בתחום הזה", אמר אובמה. אובמה ציין כי הוא מוכן להציע תמריצים כלכליים לאיראן בתמורה להשעיית תוכניתה הגרעינית, אך ייתכן שיחריף את הסנקציות אם תסרב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה בראיון לרשת ABC
צילום: LAUREN VICTORIA BURKE ABC NEWS AP
מומלצים