שתף קטע נבחר

תפילין באפלה

עשר שנים אחרי הסוכנים מאלדר וסקאלי, מגיעה התשובה היהודית: ארגון "ערכים" מציג סדרה שבמרכזה חוקר פרטי שבוחן תופעות מיסטיות ורוחניות. הכוכב האורח: פרופ' רפי קרסו

אז מה קורה במוות קליני? ה"מת" עובר חוויה כלשהי, או שהוא פשוט מוטל לו שם כשהרופאים מנסים להשיבו לחיים? החוקר הפרטי זוהר סלע מנסה לפתור את השאלה הזו - ועוד אחרות שעוסקות בנושאים מיסטיים ורוחניים - בסדרה חדשה שנקראת "האמת", בכיכובם של שרון רג'יניאנו ("יוסי וג'אגר", "כיכר החלומות") ופרופ' רפי קרסו.

 

הסדרה, בהפקת ארגון "ערכים", עוקבת אחר החוקר שיוצא פעם אחר פעם לבדוק לעומק מקרים לא מובנים שעוסקים במזל, עין הרע וגלגול נשמות. התוכנית משלבת בידיון עם דוקו, כשבמהלך כל פרק החוקר מראיין אנשים שמעידים על מקרים שקרו להם במציאות. הוא מאמת את טענותיהם עם עדי ראייה, ובוחן את הסוגיה עם גורמים מקצועיים כמו קרסו שמייצג את מדע הרפואה, אדם העוסק במיסטיקה, ורב שמעניק את הפרספקטיבה היהודית.  

 

בשיחה עם ynet אמר פרופ' קרסו כי חלקו בסדרה היה לומר את עמדת המדע בעניינים הנידונים או לחילופין את האמת שלו במקרים שבהם למדע אין תשובה חד-משמעית. "אני לא איש דתי, ואף אחד לא יודע באמת אם יש כוח עליון", הוא אומר, "ובכל זאת,  כשרואים תינוק נולד ומביטים על המושלמות של היצור האנושי קשה שלא לחשוב שיש משהו שהתחיל את הכל - הדתיים קוראים לזה אלוהים, הביולוגים אבולוציה והפיזיקאים מתייחסים למפץ הגדול ולהתפרקות של אטומים.

 

"אף אחד לא חזר מהמתים כדי לדווח מה היה שם, אבל אין ספק שבמהלך החיים אנו נתקלים בתופעות שדורשות מאיתנו הסברים, שכמעט בכל התרבויות יוחסו לכוחות גדולים מהאדם. לפחות מבחינה פסיכולוגית, יש לכך יתרון. בכל מקרה, אם הנושא מעורר מחשבה - זה כבר טוב".

  

שוברים שגרה

במאי ותסריטאי הסדרה, אורי גרודר, מספר כי ב"ערכים" חיפשו דרך להעניק זווית חדשה לנושאים שמעסיקים רבים מהציבור ונחשבים לפופולריים במיוחד בכנסים שעורכים מרצי הארגון, הפועל להעמקת הזהות היהודית ול"קירוב רחוקים".

 

"זה שונה מאוד מהרצאה ומעניק חוויה שונה לגמרי", אומר גרודר. "על-פי התסריט, מי שמזמין מהחוקר את העבודה מבקש לדעת האם התופעות האלה הן אמת או שקר. אחרי הבירור שעורך החוקר הוא חותם את התיק, אך הצופים אינם יודעים האם הוא בחר בחותמת האמת או השקר, וזה נותר לשיקול דעתם".

 

למרות שהשורה התחתונה בפרקי הסדרה אינה חד-משמעית ומפורשת, גרודר סבור כי המסה הקריטית של העדויות בסדרה כמעט אינה

מותירה מקום לספק שיש ממד רוחני נוסף בעולם, מעבר לפן הגשמי שלו. בפרק האחרון נוצרת התחושה שיש כוח עליון ששולט, אבל לא ידוע מהו.

 

"ההכרה בכך שיש כוח רוחני בעולם גורמת לחשיבה, וזה מה שאנחנו מחפשים", אומר הבמאי. "גם החוקר בסדרה מגיע למסקנה הזו, והוא לא חוזר בתשובה. אנחנו לא מכוונים לשם, הסדרה לא שולחת את הצופה לשים כיפה וציצית ולנסוע לכותל".

 

יוזם הסדרה ומנהל מחלקת מולטימדיה בארגון "ערכים", אבינועם יוגב, אמר כי קיימים מגעים עם ערוצי טלוויזיה מסחריים בנוגע לשידור הסדרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דלית שחם
קרסו. על תקן המומחה
צילום: דלית שחם
צילום: יואב בר-עם
רג'יניאנו. החוקר
צילום: יואב בר-עם
מומלצים