שתף קטע נבחר

הטורקים לא רוצים ישראלים? התמונה ישנה

מייל המופץ ברשת בימים האחרונים קורא לתיירים ישראלים להחרים את טורקיה בעקבות התנגדותה למבצע בעזה - וכולל תמונה שצולמה ומתעדת גזענות נגד ישראלים. הבעיה היחידה: התמונה צולמה לפני 3 שנים

תחת הכותרת "צריך להכות אותם בכיס ולהחרים את המלונאות הטורקית" מופץ בימים האחרונים באינטרנט מייל הקורא להחרמת טורקיה כיעד תיירותי על ידי הישראלים - וזאת בעקבות התגובה של השלטונות הטורקיים לאירועים בעזה ובדרום הארץ, כמו גם ההפגנות ההמוניות המתנגדות לפעולות צה"ל באיזור.

 

המייל כולל כיתוב קצר: "No more Turkey!!!! לא נוסעים לתורכיה!!!!!!!!!!! שיחפשו התורכים את החברים שלהם מעזה – אנחנו לא באים" ומצרף לראיה צילום של חנות בטורקיה שבכניסה אליה תלוי שלט באנגלית שאומר "הכניסה אסורה לישראלים רוצחי ילדים".

 

הבעיה היחידה היא שהצילום אינו משקף את התגובה ברחוב הטורקיה לאירועים האחרונים ברצועת עזה ולמתקפת צה"ל - משום שמדובר בצילום מלפני שנתיים וחצי. את השלט צילם תייר ישראלי בשם נמרוד בוכמן בעיר אלניה באוגוסט 2006, והאירוע פורסם ב-ynet. משגרירות טורקיה נמסר בזמנו כי השלט הוסר זמן קצר לאחר תלייתו בהוראת השלטונות המקומיים ואמצעים משפטיים ננקטו כנגד האחראים לתליית השלט, וכי בעלי עסקים באיזור גינו את המעשה והדגישו את החשיבות הרבה שיש לתיירות הישראלית.


השלט המדובר (צילום: נמרוד בוכמן) 

 

דני צימט, נציג לשכת התיירות הטורקית בישראל, הגיב בצער לכך שהפרשה צצה שוב: "לאחר פרסום התמונה באוגוסט 2006, פעלתי מול משרד התרבות והתיירות של טורקיה בבקשה לתקן את המעוות. ואכן, כפי שדווח לי ע"י המשרד באנקרה, הוענשה אותה החנות שתלתה את הכרזה בגנות ישראל ונאלצה לסגור את דלתותיה לפרק זמן קצוב.

 

"בשנים בהן אני מטפל במשרד התרבות והתיירות של טורקיה גילו הטורקים רגישות רבה לתופעות שליליות מהסוג הנ"ל במטרה לשמר את מערכת היחסים הטובה בין שתי המדינות. חשוב להדגיש את העובדה שטורקיה היא המדינה המוסלמית הראשונה שהכירה דה-פקטו בישראל ומקיימת איתה יחסי ידידות ושותפות אסטרטגית-צבאית זה 60 שנה. טורקיה היא כיום שותפת הסחר מספר 8 של ישראל והשנה יגיע היקף הסחר ההדדי האזרחי לכ-4 מיליארד דולר".

 

צימט מצר על השימוש המחודש בתמונה: "זוהי תופעה המכוונת לפגוע עוד יותר ביחסי ישראל-טורקיה, שממילא נמצאים כרגע בנקודת שפל - וחבל". 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה באנקרה נגד הפעולה בעזה
צילום: AP
מומלצים