שתף קטע נבחר

בבל"ד שוקלים לקרוא להחרמת הבחירות

שתי מפלגות ערביות נפסלו. אחמד טיבי מרע"מ-תע"ל יפנה לבג"ץ, ובבל"ד מזהירים מ"משבר עמוק בין הציבור הערבי למדינה". ח"כ זחאלקה: בעבודה נכנעו ללחץ של ברק

חבר הכנסת אחמד טיבי מסיעת רע"מ-תע"ל, שנפסלה הערב (יום ב') בוועדת הבחירות המרכזית, הודיע שבכוונתו לעתור לבג"ץ נגד ההחלטה: "בג"ץ הוא הגוף שיכריע בסופו של דבר. אנו רגילים במאבקים כאלו, רגילים לנצח בהם, ואני בטוח שההחלטה של הוועדה רק תגדיל את הסולידריות של הציבור הערבי".

 

במפלגה השנייה שנפסלה, בל"ד, עדיין לא החליטו אם לבקש סעד מבג"ץ, והם אומרים שאם תישאר הפסילה על כנה - יקראו להחרמה המונית של הבחירות לכנסת: "אם אכן בסופו של יום בל"ד תיפסל, זה ייצור משבר עמוק בין הציבור הערבי למדינה".


טיבי וזחאלקה, היום בדיון. "מדינת כל גזעניה" (צילום: דודי ועקנין) 

 

שלוש בקשות שונות הוגשו לוועדת הבחירות בכדי לפסול מהתמודדות לכנסת את בל"ד ורע"ם-תע"ל. הנימוקים המרכזיים היו שהמפלגות אינן מכירות בישראל כמדינה יהודית ותומכות במאבק מזוין נגד ישראל.

 

אתמול, יממה לפני ההצבעה, כבר הסתמן כי 26 חברים מתוך 37 יצביעו בעד בקשות הפסילה. בבל"ד האמינו כי חמשת נציגי העבודה בעבודה יתנגדו לפסילתם, אבל תקוותיהם נכזבו, כאשר העבודה התייצבה מולם.

 

"חברי מפלגת העבודה נכנעו ללחץ שהפעיל אהוד ברק", אמר זחאלקה. הפתעה נוספת ציפתה לחבר הכנסת טיבי, שהאמין ששמונת חברי קדימה יתמכו בו ויתנגדו לפסילת מפלגתו. גם הוא התאכזב, כאשר 20 חברי הוועדה אמרו את דברם ופסלו גם את רע"ם-תע"ל. "זו מדינה כל גזעניה, מדובר בהחלטה המבקשת לראות כנסת ללא ערבים כהקדמה למדינה ללא ערבים", אמר.

 

זחאלקה טען שבחר לעזוב את האולם באמצע הישיבה עוד טרם ההצבעה. לדבריו, "באולם לא התנהל דיון אלא במה להסתה נגד המפלגות הערביות והציבור הערבי. הרגשתי באווירת מלחמה".

 

ח"כ טאלב א-סנע מרע"ם תע"ל אמר בתגובה להחלטת ועדת הבחירות: "ההחלטה חושפת את השתלטות הפאשיזם על המערכת הפוליטית הנתונה בטירוף מוחלט, ומנסה להוביל את מבצע עופרת יצוקה נגד הציבור הערבי ונציגיו הנבחרים. אנו מייצגים את הזרם הדמוקרטי השפוי ושוחר השלום ואנו ננצח את הפאשיזם ונעבור גם את ההחלטה הגזענית הזו. הדמוקרטיה בסכנה מהפאשיזם המתלהם בישראל החל מליברמן ועד מפלגת העבודה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ זחאלקה מתעמת עם ח"כ דוד טל
צילום: דודי ועקנין
"הרגשתי אווירת מלחמה"
מומלצים