שתף קטע נבחר

גם העבודה פסלה את בל"ד: זה עניין פטריוטי

מזכ"ל העבודה, איתן כבל, הסביר כי ההתרסה מצד נציגי בל"ד גרמה למפלגתו להצביע בעד הפסילה, למרות שלא זו היתה הכוונה. ח"כ ליברמן אמר שבל"ד "ארגון טרור", ואילו ח"כ גלאון טענה כי "המפלגות עושות את קמפיין שלהן על גב עזה וערביי ישראל". יום של מלחמה בוועדת הבחירות

28 יום לבחירות ו-17 יום בתוך הלחימה בעזה, שתי החזיתות התערבבו, כאשר ועדת הבחירות של הכנסת פסלה את רשימות בל"ד ורע"ם-תע"ל מהתמודדות. רוב המפלגות בכנסת תמכו במהלך, ואפילו מפלגת העבודה תמכה בפסילתה של בל"ד. מזכ"ל המפלגה, ח"כ איתן כבל, הסביר בשיחה עם ynet הסביר כי מפלגתו התכוונה להתנגד גם לפסילת בל"ד, אך התנהגותו של ח"כ ג'מאל זחאלקה בוועדה גרמה לו לשנות את דעתו.

 

"ישב שם אדם שאמר שהם בקשר יום-יומי עם עזמי בשארה", אמר כבל. "אני מודע לכך שוועדת הבחירות היא לא בית משפט, וייתכן שבג"ץ יחשוב אחרת מאיתנו, אך יש גם עניין פטריוטי בהתנהלות שלנו. אני מודע לכך שאולי סייענו בהצבעתנו - בהפוך על הפוך - לבל"ד, אך לא יכולנו לעמוד מנגד. ההתרסה של אנשי בל"ד גרמה לנו להצביע נגדם".

 

כבל טען כי העבודה נלחמת על זכויות המפלגות הערביות והמיעוט הערבי יותר ממפלגות אחרות, ובראשן המפלגות הערביות עצמן: "באנו בידיים נקיות, ועובדה שלא הצבענו נגד רע"מ-תע"ל. היינו חייבים לצאת באמירה שאי-אפשר שראשי בל"ד יתריסו נגד הדמוקרטיה הישראלית בכוונה תחילה, ויפעלו נגדה".  


טיבי וזחאלקה בדיון (צילום: דודי ועקנין)

 

ח"כ זהבה גלאון ממרצ תקפה את העבודה וקדימה שתמכו בפסילה: "מפלגת העבודה וקדימה עושות את קמפיין הבחירות שלהם לא רק על הגב של הפלסטינים בעזה, אלא גם על גבם של אזרחי ישראל הערבים. מדובר פשוט בפוליטיקה זולה". גם יו"ר התנועה, חיים אורון, מתח ביקורת על המפלגות הגדולות, ואמר: "בכל פעם שנדרשת אמירה ברורה להבטחת זכויות אזרח בסיסיות של המיעוט הערבי בוחרות העבודה וקדימה לבחור בימין הקיצוני ממניעים פופוליסטיים".

 

ח"כ אביעד הכהן ממימד, שהצביע נגד הפסילה, אמר ל-ynet: "מהבחינה המשפטית לא הייתה כאן תשתית ראייתית לסיכון. בהיבט העקרוני, אנו נגד פסילה של מפלגות שכן הדבר עלול לסכן את המשטר הדמוקרטי של מדינת ישראל".

  

האיחוד הלאומי: "שילכו לעזה"

בצדה הימני של המפה הפוליטית, הביעו שביעות רצון רבה מהפסילה. ח"כ אביגדור ליברמן אמר כי "כעת, כשהוחלט שבבחירות הקרובות לכנסת ארגון הטרור בל"ד לא יוכל להתמודד, הסתיים השלב הראשון. השלב הבא הוא הוצאת בל"ד אל מחוץ לחוק, משום שהוא ארגון טרור ששם לו למטרה לפגוע במדינת ישראל".

 

במפלגת הבית היהודי אמרו כי "ההחלטה בדבר פסילת בל"ד ורע"מ-תע"ל היא מבחנו האמיתי של בג"ץ. אנו מקווים ששופטי בג"ץ

הפיקו לקחים מפרשת בשארה ולא יהפכו כבעבר את החלטת ועדת הבחירות. מהלך שכזה יסייע לחמאס ולחיזבאללה, שפתחו סניף בכנסת באמצעות מפלגות שתומכות באויב, וכופרות בהיותה של מדינת ישראל מדינה יהודית".

 

ד"ר מיכאל בן ארי, נציג האיחוד הלאומי: "אנחנו שמחים על ההחלטה. אנחנו שמחים שכל סיעות הבית התאחדו להפסיק את ההשתוללות של הגיס החמישי בכנסת. היציאה שלהם מחדר הוועדה היא מבחינתנו אות לבאות, שייצאו לחלוטין ממשכן הכנסת וילכו לעזה".

 

משה פייגלין, המתמודד ברשימת הליכוד לכנסת, אמר כי  "עד שבג"ץ יהפוך את ההחלטה על פיה, כפי שעשה עם עזמי בשארה, אנחנו יכולים להתבשם מימים אחדים בהם מדינת ישראל יכולה להתקרא מדינה יהודית".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי, אביעד גליקמן, אלי סניור, יעל ברנובסקי וקובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כבל. "באנו בידיים נקיות"
צילום: ירון ברנר
גלאון. פוליטיקה זולה
צילום: דודי ועקנין
ליברמן. "הסתיים השלב הראשון"
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים