שתף קטע נבחר

הקמפוסים בדרום נפתחים, הסטודנטים חוששים

מוסדות הלימודים בדרום נפתחים באופן הדרגתי, אך לא כל הסטודנטים רצים בחזרה לקמפוס: "מדובר בסיכון מוחשי לחיי אדם". באוניברסיטאות מדגישים: נעשה הכל לסייע לסטודנטים

המוסדות האקדמיים בדרום מתחילים לחזור לפעילות באופן הדרגתי, ומחר (יום ג') כבר יתחדשו הלימודים עבור כ-40 אחוז מהסטודנטים באוניברסיטת בן-גוריון שבבאר שבע. ההחלטה על חזרה ללימודים מעוררת חשש בלבם של סטודנטים רבים, שאף הקימו קבוצות מחאה בפייסבוק נגד הכוונה לחזור לאוניברסיטה - בטענה שזה מסכן חיים.

 

"ביום שלישי מתקיים מבחן באוניברסיטה וכמעט כל התלמידים מגיעים מהמרכז - תוך סיכון מוחשי לחיי אדם. ביקשנו לדחות את המבחן, אך נעננו בשלילה - עוד לפני שפיקוד העורף אישר את החזרה ללימודים", סיפר מוטי, שאשתו נמצאת בהריון ולומדת רפואה באוניברסיטה. "אחרי שפנינו, ההנהלה אף הקשיחה את עמדותיה ושלחה אי-מיילים לכולם שבהם הודעה חד-משמעית שהנוכחות חובה. אני לא מוכן שאשתי ההרה תסתכן בדרכים בזמן מלחמה, ותסכן עצמה ואת העובר".

 

דימה ליאחוביצקי, סטודנט למדעי המחשב באוניברסיטת בן-גוריון, נשמע רגוע: "לדעתי זו החלטה נכונה ואני סומך על כך שהיא נעשתה בתיאום עם פיקוד העורף. אם נלמד במרחבים מוגנים - אין בעיה. מצד שני, די ברור לי שלא כל הסטודנטים יוכלו לחזור - גם בגלל פחד וגם בגלל שרבים נמצאים במילואים".

  

לא משביתים את הלימודים

גם במכללת "ספיר" סטודנטים רבים מתנגדים לחזרה ללימודים. אפרת, סטודנטית למשאבי אנוש בספיר, אומרת כי "יש המון סטודנטים שמתנגדים לחזרה ללימודים, ואני בינהם. זה מאוד מפחיד. יש סטודנטים שצריכים לחזור מהמרכז למגורים בקיבוצים - היכן שאין מיגון. בנוסף, יש סטודנטים רבים שמגיעים מאשקלון ומבאר שבע וזה מסוכן".

 

באגודת הסטודנטים של "ספיר" - למרות המחאות - החליטו לא להשבית את הלימודים. במכתב שפרסמו, נמסר כי "שוחחנו עם סטודנטים רבים שפנו אלינו בעקבות המצב הביטחוני והביעו את חששם המובן מחזרה ללימודים. בישיבה שנערכה בנושא עלתה האפשרות להשבית את הלימודים אך בשלב זה הוחלט שלא לנקוט צעד זה. החזרה לשגרה אינה פשוטה במציאות החדשה-ישנה באזורנו, ולכן פועלת האגודה לסייע לכל סטודנט שמרגיש לא בנוח להגיע למכללה בימים אלו".

 

במכתב נטען כי על הסטודנטים להבין שהחלטה על אי-חידוש הלימודים עלולה להשליך ישירות על האפשרות לסיים את שנת הלימודים הנוכחית. במקביל לכך,  האגודה תמשיך לגַבות חיסורים משיעורים ותפעל להעלאת החומר הלימודי לרשת".

 

סגן יו"ר אגודת הסטודנטים ב"ספיר", עדן שמואלי: "ההחלטה לחזור ללימודים לא היתה פשוטה עבורנו, אך אנו מאמינים שבשלב זה היא הנכונה ביותר. אנו מודעים לכך שסטודנטים רבים חוששים להגיע לאזור, ומחויבים לפעול לכך שאף סטודנט שלנו לא ייפגע מהמצב, מבחינה כלכלית ואקדמית. נמשיך לעמוד על זכותנו ללמוד, תוך רגישות מקסימלית גם למי שבוחר בשלב זה לא להגיע לקמפוס".

 

סטודנטים ממכללת אחווה האקדמית שבו ללמוד, ומחר ישובו תלמידי המכללה לחינוך אחווה. מכללת גבעת וושינגטון חזרה לפעילות מלאה, וקמפוס סמי שמעון באר-שבע החל לפעול בצורה חלקית. 

 

עיקר הבעיה היא להחזיר ללימודים את הסטודנטים במכללת חמדת הדרום ובמכללת קיי בבאר שבע, בשל מחסור במבנים ממוגנים.

 

אפשר לדחות בחינות

בשל הנסיבות שנוצרו, אוניברסיטת בן- גוריון אינה כופה על תלמידיה לעמוד במטלות אקדמיות שנקבעו לפני הפסקת הלימודים וכל עבודה או בחינה שמועד קיומה היה אמור להיות בימים אלו, נדחה למועד אחר. 

 

מאוניברסיטת בן-גוריון נמסר בנוגע לבחינה ברפואה שתתקיים ביום שלישי כי "הפקולטה למדעי הבריאות עושה כל מאמץ שלא לפגוע בלימודי הסטודנטים מתוך דאגה להשלמת הדרישות ועמידה בלוחות הזמנים המוכתבות להם על ידי גורמים חיצוניים, כגון משרד הבריאות (בחינות רישוי, למשל). עם זאת, אם הסטודנטית מבקשת שלא להיבחן במועד המתוכנן, עליה לפנות בבקשה למזכירות המחלקה בה היא לומדת".

 

תגובת המועצה להשכלה גבוהה בעניין: "מל"ג הנחתה את כלל המוסדות להשכלה גבוהה כיצד לנהוג עם ציבור הסטודנטים שנפגע מהמצב הביטחוני בדרום הארץ או שגויס לשירות מילואים. המועצה תקפיד שכל מוסד מוכר להשכלה גבוהה יעניק ללומדים בו את שורת ההקלות כפי שמחייב חוק זכויות הסטודנט".

 

המועצה להשכלה גבוהה תפעיל מרכז מידע מיוחד לציבור הסטודנטים הלומדים במוסדות להשכלה גבוהה בדרום הארץ.

 

מרכז המידע של המועצה יעניק מידע יומי על מצב המוסדות להשכלה גבוהה הפתוחים והסגורים בדרום הארץ, ייתן מענה לכל פניה של סטודנטים שנפגעו מהמצב ומעוניינים לברר כיצד יוכלו להשלים את לימודיהם, ובנוסף ימסור את מלוא המידע על ההקלות שכל מוסד נדרש להעניק לציבור הסטודנטים שגויסו לשירות מילואים. במועצה אמרו ל-ynet כי כ-5,000 מלוחמי המילואים הם סטודנטים וכי כמה מאות סטודנטים הם תושבי הדרום.

 

מרכז המידע יפעל 24 שעות ביממה: מענה אנושי יינתן בין השעות 8:00 ל-22:00 בטלפונים 02-5667280/81 , בדוא"ל malag_herum@che.org.il, או על-ידי שליחת מסרון בטלפון 052-9996600. עדכונים נוספים באתר המועצה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אוניברסיטת באר שבע. חוזרים ללמוד
צילום: רונן יולס
קסאם ליד ספיר
צילום: זאב טרכטמן
מומלצים