שתף קטע נבחר

הבנקים הגדולים מבקשים הנחות מספקים

הפועלים, לאומי ודיסקונט מבקשים מספקים הנחות כדי לצמצם עלויות. הבנקים לא מאיימים בניתוק ההתקשרות עם מי שלא ייענה לבקשה, אך בכירים בבנקים טוענים כי מהלך כזה יהיה לגיטימי. ספקים: זהו ניצול ציני של מחנק האשראי

שלושת הבנקים הגדולים - בנק הפועלים, בנק דיסקונט ובנק לאומי שולחים בימים האחרונים מכתבים לכל הספקים שלהם, בהם הם "מבקשים", כלומר דורשים, לתת להם הנחות על השירותים שהם מספקים.

 

הבנקים חוסכים:

הנהלת לאומי דורשת מהעובדים קיצוץ בהטבות

הפועלים: שכר ההנהלה הבכירה יקוצץ ב-5% 

 

הבנקים שולחים לחברות מכתבים ובהם נאמר למנהלי החברות כי הם מבקשים לתת להם הנחה של כ-6%-7% (תלוי בבנק) בזמן הקרוב. ספקי השירותים זועמים על המדיניות החדשה ורואים בה ניצול ציני של מחנק האשראי במשק, בשל התלות שהיא גורמת לעסקים כלפי הבנקים, וכל זאת במטרה להוריד את עלויות הבנקים.

 

במכתב שנשלח מאחד הבנקים לספק, שהגיע לידי מערכת ynet, נאמר: "בנסיבות הכלכליות והמשקיות שנוצרו בשנה האחרונה, אבקש להודיעכם כי החל מ-1.1.09 אנו מבקשים לקבל הנחה בשיעור 6% מכל תשלום בגין מוצרים ו/או שירותים שהזמנו מכם מכוח הזמנה או הסכם. נבקשכם לבטא את ההנחה באופן מובחן בחשבוניות שתציגו לתשלום".

 

יצויין, כי הבנקים אינם מאיימים במכתבים שלא לעשות עסקים עם החברות, ובמידה ולא ייענו לבקשה. אך גורמים בכירים בבנקים אומרים, כי מבחינתם צעד כזה הוא בהחלט לגיטימי ויש מקרים שבהם התקשרות עם ספק תבוטל אם הוא לא ייענה לבקשה.

  

בבנקים מסבירים כי מדובר במהלך של התייעלות לקיצוץ בעלויות לאור המשבר הכלכלי, וכי כך גם נוקטים גופים רבים במשק.

 

למרות שהמכתבים נשלחו ממש באותם ימים - תחילת ינואר - בבנקים טוענים שלא מדובר במהלך מתואם, אלא ביוזמות נפרדות של כל בנק באופן עצמאי.

 

תגובות הבנקים

מבנק דיסקונט נמסר בתגובה: "מדובר במהלך שהוא חלק מתהליך התייעלות ושננקט גם בגופים אחרים. יש לציין שאנחנו לא דורשים, אלא רק מבקשים מהגופים להתייעל ולהוזיל עלויות".

 

מבנק הפועלים נמסר בתגובה: "במסגרת תוכנית ההתייעלות אנחנו בודקים מחדש את ההתקשרויות עם הספקים השונים".

 

מבנק לאומי נמסר בתגובה: "כפי שדווח ב-ynet לפני כחודש, הורתה מנכ"ל לאומי לחברי ההנהלה ומנהלי החטיבות בבנק, לחפש כל דרך שתביא לקיצוץ וחסכון בהוצאות הבנק, כשהיוצא מהכלל היחידי לעניין זה הוא פיטורי עובדים ופגיעה בשכרם. כחלק מהרצון להפחית עלויות נערכות בימים אלה גם שיחות עם ספקי הבנק. המספר שננקב - 6% - אינו מוכר לנו. במידה ומתבצע קיצוץ בהוצאות מול ספק מסוים, הוא מתבצע לגופו של עניין ובהתאם לצרכים, להסכמי ההתקשרות וכיוב'. לא מוכרת לנו מדיניותם של הבנקים האחרים בנושא זה ועל כן לא נוכל להתייחס לשאלתך בנדון".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בבנקים טוענים שהמהלך לא מתואם
מומלצים