שתף קטע נבחר

קנס של 290 מיליון ש' לבנקים בשל תיאום עמלות

הממונה על ההגבלים העסקיים, רונית קן, הודיעה לחמשת הבנקים הגדולים כי תודיע שביצעו "הסדר כובל". הקביעה תוכל לשמש אזרחים שירצו לתבוע את הבנקים בהמשך

הממונה על הרשות להגבלים עסקיים, רונית קן, הודיעה לחמשת הבנקים הגדולים כי יידרשו לשלם קנס חסר תקדים של 290 מיליון שקל, בשל תיאום עמלות. בנק לאומי, בנק הפועלים ובנק דיסקונט יידרשו לשלם כל אחד 80 מיליון שקל. הבנק הבינלאומי יידרש לשלם 30 מיליון שקל, ומזרחי-טפחות יידרש לשלם 20 מיליון שקל.

 

לאחר שבחנה את החומר שנאסף בשימוע שנערך לבנקים בנושא תיאום מידע ועמלות ביניהם, הודיעה הרשות לבנקים שתפרסם קביעה המעידה כי ביצעו "הסדר כובל".

 

למרות שלא מדובר בהליך פלילי, בקביעה מוסבר מדוע האופן שבו נהגו הבנקים נחשב כעבירה. לקביעה זו השלכות משמעותיות, מכיוון שהיא יכולה לשמש כראיה לכל אזרח או גוף שירצו לתבוע את הבנקים בהמשך.

 

חמשת הבנקים ביקשו לקיים דיון בנוגע לאפשרות להגיע עם הרשות לצו מוסכם, במסגרתו זו לא תפרסם את הקביעה ובמקום זאת יחזירו הבנקים לציבור פיצוי מוסכם מראש ויעמדו בתנאים מסוימים. הדיון עם נציגי הבנקים התקיים ביום ראשון, ובסופו הודיעה להם הרשות כי לשם קבלת צו מוסכם יהיה עליהם לשלם את הקנס האמור.

 

הבנקים החלו בתהליך השימוע כבר בחודש מרס 2008. אחרי מספר הארכות ודחיות הביעו הבנקים את עמדתם בספטמבר האחרון. ברשות להגבלים עסקיים אישרו כי מתקיימים דיונים עם הבנקים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים