שתף קטע נבחר

השר איתן מאיים להתפטר מהקבינט

במכתב ששיגר היום השר איתן לראש הממשלה אולמרט הוא מתריע כי לא ניתן לנהל מערכה צבאית תוך קמפיין בחירות. אם יעדי המלחמה לא ימוצו - מאיים איתן, הוא יתפטר מתפקידו בקבינט המדיני-ביטחוני

"מנהלי המערכה הצבאית חזרו לתפקד כפוליטיקאים" - כך טען השר איתן במכתב ששיגר היום (ד') אחר הצהריים לראש הממשלה, אהוד אולמרט. במכתבו הוא מתריע: אם ישראל לא תוסיף לפעול להגשמת יעדי המבצע - יתפטר מתפקידו כחבר הקבינט המדיני-ביטחוני.

 

לדברי השר איתן, ההחלטות המבצעיות של השר אהוד ברק והשרה ציפי לבני הן בעלות גוון פוליטי ומושפעות ממערכת הבחירות הקרבה.

 

לדבריו, כבר בשלבים הראשונים למבצע "עופרת יצוקה" הוא קרא לדחיית מערכת הבחירות לכנסת ה-18. "נער הייתי וגם זקנתי, וממרום גילי כבר ראיתי הכול. צפיתי מראש, כי לא ניתן לנהל מערכה צבאית כה מוצדקת תוך קמפיין בחירות, ומה שחששתי - התרחש לנגד עיננו", כתב השר איתן.   

 

איתן הוסיף: "ביושבי בישיבות הממשלה והקבינט האחרונות, לא יכולתי שלא להאזין לצלילים הפוליטיים שעלו מדברי חלק ממנהלי המערכה הצבאית. חלק ממי שניהלו מערכה צבאית ומדינית כה מרשימה עד הימים האחרונים, חזרו לתפקד כפוליטיקאים".

 

איתן הזהיר במכתבו כי ככל שיתקרב מועד פתיחת הקלפיות, כך תתערבבנה ההחלטות המבצעיות בהחלטות הפוליטיות. "כולנו בני אדם, בשר ודם, ובקבינט מכהנים שני אנשים שרצונם להיבחר לראשות הממשלה. האם סביר שאנשים אלו נקיים מפוליטיקה?", כותב איתן.  

 

יעדי המבצע טרם מוצו

במכתבו הוא מציין כי ישראל הציבה שלושה יעדים מרכזיים ביציאתה למערכה הצבאית: שינוי יסודי במצב הביטחוני של ישובי הדרום ועוטף עזה, הפסקת הברחות הנשק לרצועה והחלפת שבויים בתמורה להשבתו הביתה של חייל צה"ל החטוף גלעד שליט. לדבריו, שלושת היעדים טרם מוצו.

 

למרות זאת, הוא מתרשם כי חלון ההזדמנויות להשגת יעדי "עופרת יצוקה" הולך ונסגר. "כל מה שיוותר בידינו יהיה המשך התהדייה, בצורה זו או אחרת, אשר תאפשר לחמאס ולאיראן להתאושש ולעמוד על רגליהם, כאשר בידם טילים שיגיעו עד גוש דן", כותב איתן.  

 

"בעוד חודשים ספורים ייאלץ ראש ממשלת ישראל שזה מקרוב נבחר, לשוב לעזה, בתנאים קשים מתמיד",

לכן, הוא כותב: "אם לא נחזור למימוש שלושת היעדים כפי שהוצגו והוצבו ביציאה למבצע, אשקול להגיש את התפטרותי כחבר הקבינט המדיני-ביטחוני כבר בישיבה הקרובה".

 

השר איתן חותם את מכתבו וכותב לאולמרט: "כזקן שרי ישראל וחברי הכנסת, הייתי מייעץ - לו דעתי הייתה נשמעת - לחזור להגה הביטחון ולהותיר את הפוליטיקה לפוליטיקאים. ומערכת הבחירות? היא לא תברח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חששו התממש לנגד עיניו. השר איתן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים