שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מזכ"ל האו"ם: איך רצים למקלט ב-15 שניות?

  המזכ"ל באן קי-מון התארח במעון הנשיא בירושלים ואף נפגש עם ראש העיר שדרות, שהעניק לו ורד העשוי מקסאם. באן שמע על הסבל של התושבים בעיר המותקפת ותהה: "איך אפשר למצוא מחסה מפני טילים ב-15 שניות?"

  נשיא המדינה, שמעון פרס, נועד הערב (יום ה') עם מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, במעונו בירושלים. בארוחת ערב שנערכה בבית הנשיא התארח גם ראש העיר שדרות, דוד בוסקילה. פרס אמר לאורחו: "מדינות רבות החברות באו"ם השתתפו בהפצצת קוסובו, שגרמה להרג של עשרות אזרחים. אותן מדינות מבקרות את ישראל בלי הבחנה".

   

  מלחמת בעזה - הזירה המדינית

   

  בוסקילה הגיש למזכ"ל האו"ם ולנשיא ורד עשוי מקסאם, שאליו התלוותה אגרת בה נכתב: "וכיתתו חרבותיהם לאיתים וקסאמיהם לוורדים". לאחר מכן תיאר בוסקילה בפני באן את המציאות הקשה של תושבי עירו החיים תחת אים מתמיד של מטחי רקטות.  


  קריאה להפסקת אש. הנשיא ומזכ"ל האו"ם, הערב (צילום: AFP)

   

  "ילדי שדרות חיים במציאות מטורפת", הסביר ראש העיר. "במקום לגדל ילדים וללמד אותם איך לחיות, אנו מלמדים אותם איך לשרוד, איך לא למות מהקסאמים. כ-7,500 טילים נורו על שדרות. אני תומך מלא במבצע ומתפלל שבסופו לא יירו עוד טילים על ילדי שדרות".

   

  המזכ"ל אמר לבוסקילה כי הוא מבקש למסור את צערו ואת תנחומיו לכל משפחות שדרות שאיבדו את יקיריהם ואשר סובלים מפציעות גופניות קשות. באן פנה גם לנשיא פרס באומרו: "איני מבין כיצד ילדים ותושבים בשדרות חיים במציאות כזו. איך אפשר למצוא מחסה מפני טילים ב-15 שניות?"

   

  קודם לארוחה שוחח פרס עם באן ודן עמו במצב הסבוך ברצועת עזה ובדרום ישראל. הנשיא ניצל את ההזדמנות כדי להעלות את הסוגייה האיראנית. "יש חברה אחת באו"ם - איראן - שקוראת להשמדת ישראל. איראן ייסדה שני סניפים נוספים שמסייעים לה לנסות ולהשיג את מטרותיה: חיזבאללה בצפון וחמאס בדרום".

   

  הנשיא הוסיף: "אני מעריך את דעת הקהל הבינלאומית, אך דעת קהל אינה יכולה לעצור ירי טילים על ישראל. ישראל לא יכולה הייתה לסבול עוד את המשך הפגיעה באזרחיה".

   

  המזכ"ל באן אמר לנשיא:"זה זמן קשה לישראל, לפלסטינים' ולאזור כולו. ראשית, אני מבקש לגנות את ירי הטילים מעזה על ישראל. זהו אקט של טרור שאין לו הצדקה והוא חייב להיפסק. אף אזרח של אף מדינה לא צריך לחיות כך.

  לישראל יש זכות לחיות בשלום וביטחון ולהגן על אזרחיה. תמיד תמכתי בזכות הזו ותמיד תמכתי בכך שהיחס לישראל באו"ם יהיה זהה למדינות אחרות, אך גם האחריות שלה נגזרת מכך".

   

  באותה נשימה התייחס באן לסבלם של הפלסטינים בעזה. "הרבה אנשים נהרגו", אמר. "הסבל של האוכלוסייה האזרחית הגיע לנקודה בלתי נסבלת, ולכן אני קורא להפסקת אש מיידית ממושכת ובת קיימא. זוהי מטרתה של החלטה 1860 - ירי הטילים חייב להיפסק והמבצע הישראלי חייב להיפסק גם כן. צריך לשים סוף לאלימות באזור ולשפיכות דמים של אזרחים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים