שתף קטע נבחר

צילום: AFP

ונצואלה ניתקה הקשרים הדיפלומטיים עם ישראל

אחרי שהורה לגרש את שגריר ישראל מקראקס בשל המבצע בעזה החליט הנשיא הוגו צ'אבס לנתק את היחסים עם ישראל

ממשלת ונצואלה הודיעה כי ניתקה את הקשרים הדיפלומטיים עם ישראל במחאה על מבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה. משרד החוץ בקראקס הודיע הלילה (יום ה') כי ההחלטה התקבלה על ידי הנשיא, הוגו צ'אבס, משום ש"ישראל רודפת את העם הפלסטיני בדרך חסרת אנושיות".

 

עופרת יצוקה - הזירה המדינית:

 

בכך הצטרפה ונצואלה לבת-בריתה בוליביה, שהודיעה אף היא על ניתוק היחסים עם ישראל. נשיא בוליביה, אוו מוראלס, הכריז על הצעד בנאום שנשא אתמול בבירה לה פס. "ברצוני להכריז כי לנוכח הפגיעה החמורה בחיי אדם ובאנושות, בוליביה מנתקת את היחסים הדיפלומטיים עם ישראל", הכריז הנשיא. 

 

נשיא בוליביה טען כי המבצע הישראלי "מאיים ברצינות על שלום העולם", ואף דרש שראש הממשלה אהוד אולמרט יעמוד לדין פלילי בגין אחריותו למותם של מאות פלסטינים. היום דיווחו מקורות רפואיים בעזה כי מניין ההרוגים הפלסטיניים ברצועה מאז שהחל המבצע חצה את קו ה-1,000.

 

החלטתו של צ'אבס לנתק את הקשרים עם ישראל אינה מפתיעה בעקבות צעדים אחרים שנקט בשבועיים האחרונים. הנשיא כינה את המבצע הצבאי "שואה" ואמר כי יש להעמיד לדין את נשיאי ישראל וארצות הברית בבית דין בינלאומי. במקביל, הוא גירש את שגריר ישראל בקרקאס ואת כל סגל השגרירות הישראלית בבירה.

 

צ'אבס אמר בנאום ששודר בטלוויזיה הממשלתית בארצו: "השואה, זה מה שקורה עתה ברצועת עזה. ברגע זה חייבים לקחת את נשיא ישראל 

לבית הדין הפלילי הבינלאומי ולהעמידו לדין יחד עם נשיא ארה"ב".

 

"זו פעם ראשונה שאני מגורש", אמר השגריר שלמה כהן ל-ynet בשבוע שעבר. "אנחנו מארגנים את הניירת ועמלים על סגירת השגרירות בהקדם, אין לנו עוד הרבה זמן להישאר כאן מאחר והמשטר הורה לנו לעזוב את המדינה תוך 72 שעות. אני לא זוכר דבר שכזה, וזה שלב חדש בהידרדרות ביחסים בין המדינות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתנגד למבצע. צ'אבס
צילום: AP
מומלצים