שתף קטע נבחר

צילום: AFP

גלעד ישוב בבוקר לקהיר; רה"מ: אני לא בלחץ

במשך כחמש שעות דנו רה"מ, שרת החוץ ושר הביטחון בפרטי הפסקת האש שהביא עמו ממצרים ראש האגף המדיני ביטחוני במשרד הביטחון. בבוקר הוא ייצא שוב לקהיר כדי ללבן ולדון בפרטים על פי הקווים המנחים שהוצגו בדיון

ראש האגף המדיני ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד, ייצא בבוקר שוב לקהיר לקראת סיכום על הפסקת אש ברצועת עזה - כך הוחלט הלילה (יום ו') בתום כחמש שעות של דיונים שקיים המטבחון המשולש. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמר בדיון, כי "אנחנו ממשיכים לברר עם המצרים, בשום פנים ואופן לא עם חמאס, את הפרטים להסדרה מדינית".

 

מלחמת עזה - דיווחים אחרונים:

 

גלעד, ששב אתמול מקהיר, עדכן את ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שרת החוץ, ציפי לבני, ושר הביטחון, אהוד ברק, בפרטים שקיבל לידיו מהמתווכים המצרים. ראש הממשלה אמר בדיון, כי "עצירת הטרור ועצירת התחמשות חמאס, בלא פשרות. לא רוצה שלחץ של זמן או לחץ בינלאומי יכתיבו לנו אי עמידה ביעדים אלה. אני לא בלחץ. בינתיים הלחימה בעזה נמשכת".

 

בסבב הדיונים שנערך אמש בהשתתפות הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, וראש שב"כ יובל דיסקין, נמסרה סקירתו של גלעד. כעת, הוא ישוב למצרים על מנת ללבן ולדון בפרטים, על פי הקווים המנחים שהוצגו בדיון. לאחר סבב שיחות זה, יוחלט על מועד כינוס הקבינט לביטחון לאומי.


חייל צה"ל מול העיר עזה. בקרוב נסיגה? (צילום: AFP) 

 

המשא ומתן מול המצרים נמשך, משום שראש הממשלה והמטבחון המצומצם לא קיבלו תשובות מספקות מהמצרים. אולמרט מסרב בכל תוקף לתהדייה מחודשת במתכונת משופרת או אחרת. כלומר, מסרב בפועל לכל הגדרת הגבלת זמן להפסקת האש, כפי שתובע החמאס. בנוסף, המטבחון המצומצם שכונס בתל-אביב תובע מהמצרים מחויבות למניעת ההברחות שייחמשו את החמאס מחדש.

 

בין היתר, תובע המטבחון להבין איך וכיצד יעצרו המצרים את ההברחות מסיני לרצועת עזה, אם בתוך שטחם הריבוני ואם במנהרות בפילדלפי. הסכם המעטפת, אותו צפויה לבני להשלים בוושינגטון, רק יתמוך במחויבות המצרית, ואולי יסייע במניעת ההברחות עוד בטרם הגיעו הטילים ואמצעי הלחימה האחרים למצרים. אולם, המטבחון תובע שהמצרים ימלאו את חלקם שלהם במלואו, בניגוד לעבר.

 

בסופו של ליל הדיונים במטבחון עולה שמתווה אולמרט, הוא המתווה הקובע את מדיניותה של ישראל בשאלת הפסקת האש מול המצרים. שני עמיתיו למטבחון, שרת החוץ ושר הביטחון, הסכימו עמו שבלא מילוי תביעות אלה - אין התקדמות בציר המדיני. כמו כן, סיכמו שכל עוד אין הסדרה מדינית בערוץ המצרי, הלחימה בחמאס בעזה תימשך.

 

לבני בדרך לארה"ב, הדיונים ממשיכים

לבני עושה הלילה את דרכה לוושינגטון, שם היא צפויה להמשיך ולסיים את המשא ומתן על הסכם המעטפת למניעת ההברחות של נשק איראני לחמאס בעזה. לבני, שריכזה עם ראש הממשלה את המאמץ בנושא זה, הבהירה טרם צאתה לוושינגטון, שגם לאחר חתימת הסכם הערבויות אם יתממש, ישראל שומרת לעצמה את הזכות להגיב באש על ניסיונות התעצמות של חמאס.

 

בין היתר, נועד הסכם זה לשתף גורמים בינלאומיים כנאט"ו על-מנת לעצור את ההברחות בעודן

רחוקות מגבול מצרים-רצועת עזה בציר פילדלפי. הכוונה היא לאתר מבעוד מועד את הנתיבים הימיים מהמפרץ הפרסי, מסודן וממדינות נוספות, אשר בהן עד כה הובלו אמצעי הלחימה ובראשם טילי הגראד שפותחו באיראן, הגיעו לידי חמאס ונורו לטווחים של יותר מ-20 ק"מ. ההסכם נועד גם למנוע בעתיד הגעת רקטות ארוכות טווח אף יותר.

  

גם לאחר קבלת ההחלטה שגלעד ייצא לקהיר יימשכו הלילה דיונים בהשתתפות ראש הממשלה, שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראש ראש השב"כ, והצוות המדיני הבין-משרדי. זאת, כדי לגבש את תביעותיה של ישראל בכל הסעיפים הרלוונטיים, במטרה להכין רשימה שתהיה בידי גלעד עם הגיעו למצרים בטרם יוכרע האם לקבל את הפסקת האש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלעד. חוזר לקהיר
צילום: גיל יוחנן
ממשיכים לדון. אולמרט
צילום: AP
מומלצים