שתף קטע נבחר

סרי לנקה: האם מנהיג המורדים נמלט מהמדינה?

אחרי שצבא סרי לנקה הצליח להדוף את המורדים הטמילים למובלעת זעירה בצפון מזרח המדינה, העלה מפקד הצבא סרת פונסקה את האפשרות שמנהיג המורדים נמלט מסרי לנקה

ייתכן שמנהיג המורדים הטמילים בסרי לנקה נמלט מהמדינה לנוכח מתקפת הצבא על מעוזי המורדים - כך העריך אמש (שבת) מפקד צבא סרי לנקה, הגנרל סרת פונסקה.

 

הגנרל פונסקה פיקד על המתקפה הצבאית המוצלחת ביותר בתולדותיה של מלחמת האזרחים בסרי לנקה - שבמהלכה הצליח הצבא להנחיל למורדים מהלומות כואבות, ולהדוף אותם למובלעת זעירה בצפון-מזרח האי. הוא העריך כי בתוך חודשים ספורים יוכל הצבא להכניע סופית את המורדים הטמילים, שהתנגדותם הולכת ונחלשת.

 

"מנהיג המורדים ולופילאי פרבקרן הוא אדם שאוהב את מנעמי החיים ואת משפחתו - כך שאיני סבור שהוא יחכה עד שהצבא יתקרב עד אליו", אמר פונסקה לעיתונאים אתמול בלילה. "סביר שהוא נמלט כבר מסרי לנקה בדרך הים". הוא סירב להעריך לאן עשוי היה מנהיג המורדים להימלט.

 

פונסקה הוסיף כי למרות שבהוראתו של פרבקרן נושאים לוחמיו כמוסות ציאניד קשורות סביב צווארם, הוא עצמו לא יסכים להתאבד - אך גם לא להילכד כמו שליט עיראק המודח סדאם חוסיין. הוא ציין כי המורדים מחזיקים עתה בשטח מצומצם שאורכו 30 קילומטרים ורוחבו 15 קילומטרים בלבד. "כשהמלחמה החלה, הייתי צריך 50 מפות כדי לתכנן את הלחימה. עכשיו מספיקה לי מפה אחת", אמר מפקד הצבא.

 

בשבוע שעבר דיווחו כלי התקשורת בסרי לנקה כי על פי דיווחי מודיעין, פרבקרן עשוי היה להיעזר בגורמים זרים שיחלצו אותו מהאי באמצעות צוללת. הוא מבוקש בידי האינטרפול ובהודו, על חלקו בהתנקשות בראש ממשלת הודו לשעבר רג'יב

גנדי ב-1991, וכן בשל חלקו בפיגועי התאבדות ומעשי רצח רבים של אזרחים ופוליטיקאים.

 

בחודשים האחרונים, הצליחו כוחות צבא סרי לנקה לשבור את קווי ההגנה של המורדים - וכבשו מחדש אזורים נרחבים שהיו עד אז בשליטת המורדים. ב-2 בינואר, כבש הצבא את בירת המורדים קילינוצ'צ'י ודחק את המורדים לאזור קטן בצפון-מזרח המדינה. גורמי ממשל טוענים כי מטרתם לנתץ את התנגדות המורדים ולשים קץ למלחמת האזרחים בת 25 השנה במדינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילי הצבא. ממשיכים להדוף
צילום: רויטרס
מומלצים