שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

בחינת בגרות תחת אש: "הצלחתי להתנתק"

כמעט 100 אחוזים מהנבחנים בבגרות בהבעה ובחיבור התייצבו הבוקר. "בהתחלה נלחצתי, הייתה אזעקה", סיפרה תלמידה. הצפיפות במקלטים העיקה - אבל במשרד החינוך מרגיעים: אי אפשר להעתיק. ואולי יהיה בונוס

אלפי תלמידי תיכון מיישובי הדרום ועוטף עזה ניגשו היום (א') לבחינות הבגרות בחיבור ובהבעה. למרות הכרזת ישראל על הפסקת אש חד-צדדית, נערכו הבחינות במרחבים מוגנים, והתלמידים נאלצו להצטופף במקלטים.

 

זמן קצר לפני תחילת הבחינה, נשמעה אזעקה באשקלון ורקטה התפוצצה סמוך לבית באשדוד - דבר שגרם לחרדות בקרב התלמידים וגם בקרב אנשי משרד החינוך.


מצליחים להתנתק, למרות האזעקות (צילום: צפריר אביוב)

 

אורטל ביטון, אחת התלמידות שנבחנו, סיפרה על תחושותיה: "כשהגעתי לבחינה והתחלנו להתארגן, נשמעה אזעקה ונכנסנו למקלט. בעיקר דאגתי למשפחה שלי ורציתי לוודא שהם בסדר, אבל אחרי שאמרו לי שהכל בסדר - הצלחתי להתנתק ולקיים את המבחן בצורה סבירה".

 

חברתה, יפה זלקה, אמרה כי "בהתחלה היה קצת מלחיץ. היתה אזעקה, ואחרי זה הרעש של המטוסים גם קצת גרם לי לחשוש, אבל באופן כללי הצלחתי לעבור את המבחן בשקט ובלי חרדות". 

 

היענות כמעט מלאה

מנכ"לית משרד החינוך, שלומית עמיחי, שסיירה במוקדים בהם נערכו הבחינות, עמדה מקרוב על התנהלות האירועים. היא ביקרה בבית הספר "אורט הנרי רונסון" באשקלון ונפגשה עם מנהלת בית הספר, טליה ברקוביץ', וצוות המורים.

 

עמיחי סיפרה כי למרות המצב המתוח, עמד שיעור הנבחנים על כמעט 100 אחוזים: "למעט כמה תלמידים שמסיבות אובייקטיביות לא הצליחו להגיע, ההיענות היתה כמעט מלאה ואנו גם ננסה להגיע להסדר לגבי התלמידים שלא נבחנו היום".

 

"היו לי חששות רבים, וגם עכשיו יש לי חששות לקראת תום הבחינה כשהתלמידים שבים הביתה, אבל בסך הכל חשוב לנו לציין שהבחינה עברה בצורה מסודרת", אמרה. מבחינת התכנים, לא הייתה בבחינה כל התייחסות למצב בדרום - למעט בנושא אחד שהיה קשור להתנדבות לפני שירות צבאי. חלק מהתלמידים, שהתבקשו לכתוב חיבור בנושא, סיפרו למורים כי בחרו לקשור את מה שכתבו למצב הבטחוני הנוכחי.


בגרות בחיבור אחרי הפסקת האש (צילום: צפריר אביוב)

  

בימים האחרונים פעל ראש עיריית אשקלון, בני וקנין, בניסיון לדחות את הבחינה. הוא שוחח עם אנשי משרד החינוך, אך הדבר לא עלה בידו. מנהל אגף החינוך בעיריית אשקלון, משה ינאי, אמר כי "ראש העיר ואנוכי ביחסים טובים עם משרד החינוך, עם השרה והגורמים במשרד. התייעצנו ושוחחנו איתם ובסופו של דבר התקבלה החלטה שהבחינה תתקיים במועדה ואנו שמחים על כך".

 

במשרד החינוך אמרו כי שיעור הנבחנים בדרום עמד על 98 אחוזים מהתלמידים: לבחינת הבגרות בחיבור ניגשו 4,174 תלמידים, ולבחינת הבגרות בהבעה א' (לשון) ניגשו 1,761 תלמידים. בסך הכל ניגשו לבחינות יותר מ-40 אלף תלמידים ברחבי הארץ. חיילים שנמצאים כעת בלחימה, ולא יכלו לגשת לבחינה, יוכלו לגשת במועד מיוחד שייצור עבורם משרד החינוך - ככל הנראה בחודש מרס.

 

צפיפות במקלטים

ההנחיה לקיים את הבחינה במרחבים מוגנים בתוך בתי הספר יצרה צפיפות רבה של עשרות תלמידים, שנאלצו להידחק במקלטים. חלק מהתלמידים הביעו את מורת רוחם על הסידור בפני המנהלים והמורים, אך הוסבר להם כי אלו הם הנהלים.

 

לדברי עמיחי, "נכון שהתנאים לא היו הכי טובים, אני בהחלט מסכימה עם זה. הרשינו אפילו לשני תלמידים לשבת ליד אותו השולחן. בסופו של דבר זו בגרות בחיבור ואי אפשר להעתיק בבחינה כזו, אבל זה המצב ובסופו של דבר קיימנו את הבחינה כפי שנדרשנו".


נבחנים במרחבים המוגנים (צילום: צפריר אביוב)

 

עמיחי אמרה כי אם המצב יימשך כפי שהוא, יתנהלו גם הבחינות הבאות באותה מתכונת. בינתיים מוסיף משרד החינוך לקיים התייעצויות עם פיקוד העורף והגורמים השונים כדי לקבל מהם הנחיות. לדבריה , עד אתמול בלילה כלל לא היה ברור אם הבחינה אכן תתקיים במועדה.

 

עד כה דחה משרד החינוך ארבעה מועדי בגרויות - באנגלית, בלקט מצוות, בערבית לערבים וערבית לדרוזים.

ביישובים הנמצאים עד טווח של 40 קילומטרים מרצועת עזה, הוחלט על שורת הקלות, שכוללת תוספת של 10 נקודות לציון, הארכת זמן הבחינה והגדלת משקל הציון השנתי (מגן). בשדרות ויישובי עוטף עזה זוכים התלמידים גם לשאלונים מיוחדים.

 

במשרד החינוך נערכים לאפשרות שיימצא פער משמעותי בין ממוצע הציונים במועד זה, לבין ממוצע הציונים במועדי חורף קודמים. במקרה כזה, אומרים במשרד, הם יפעלו כדי לפצות את התלמידים באופן הולם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בגרויות בדרום
צילום: צפריר אביוב
מומלצים