שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בלי כדורים: לחץ הדם ירד בעזרת הדמיון והמחשבה

  ארבע שנים של טיפולים ותרופות נגמרו במרפאה המתמחה בשיטת ביופידבק, ואליזבת יאיר למדה איך לשלוט בלחץ הדם שלה. רופא: "הטיפול יעיל מאד ועדיף על תרופות"

  בגיל 60 החלה אליזבת יאיר, פיזיותרפיסטית בת 65, לסבול פתאום מכאבי ראש חזקים מאוד ומלחץ ברקות. בבדיקות רפואיות שעברה נמצא כי היא סובלת מלחץ דם גבוה מאוד. היא החלה מיד ליטול כדורים להורדת לחץ הדם. "כך התחיל הרומן הארוך שלי עם הכדורים", מספרת אליזבת. "כאבי הראש פסקו, לחץ הדם קצת ירד, אבל הוא נעשה לא יציב - פעם יורד, פעם מזנק, שוב צונח ושוב קופץ. שיניתי את הכדורים ושוב הוא התנדנד, עלה וירד, ירד ועלה. מבחינה פיזית לא הרגשתי כלום, אבל הרופאים הזהירו אותי, שתופעה כזאת עלולה להסתיים בשבץ מוחי ונכנסתי לחרדה איומה. הרגשתי שאני במעגל קסמים: אני בלחץ מזה שלחץ הדם מזנק ואז הוא מזנק עוד יותר ואני משנה כדורים ושוב הוא משתנה – כך חוזר חלילה ואין לי יכולת לשנות את המצב".

   

  הגוף בשידור חי

  במשך ארבע שנים ניסתה אליזבת כל שילוב אפשרי של טיפול תרופתי, עד שהלכה לבדיקה במרפאה המתמחה בשיטת הביופידבק (משוב ביולוגי). השיטה, שפותחה בשנות ה־40 של המאה ה־20, עוסקת במגוון רחב של בעיות, ביניהן בריחת שתן, הפרעת קשב ריכוז והיפראקטיביות, הפרעות חרדה ובעיות מוטוריות שונות. הביופידבק פועל על עקרון הלמידה דרך משוב (פידבק) מיידי. המטופל מחובר למערכת המנטרת מדד אחד או יותר בגופו ומציגה את הנתונים בזמן אמת על גבי צג מחשב. המדדים שמנסים לשנות באמצעות הביופידבק אינם בשליטתו המודעת של האדם, כאלה ששייכים למערכת העצבים האוטונומית. דוגמאות למדדים כאלה הן דופק, נשימה וכן שינויים בחום גוף. לפי עקרונות השיטה, המודעות של המטופל למדדים אלה מחוללת שינוי בעוצמתם.

   

  אליזבת: "המטפל, דורון יואלי, הרגיע אותי כבר בפגישה הראשונה. הוא חיבר אותי למכשירים, ופתאום הדבר הזה שנקרא לחץ דם התפרק לכל מיני מרכיבים שיכולתי לראות על מסכי המחשב. דורון הראה לי, למשל, שכפות הידיים והרגליים שלי קרות והנשימות שלי מהירות ולא סדירות. העובדה שראיתי באופן חזותי איך הגוף שלי פועל נתנה לי תחושת שליטה, שהייתה חסרה לי כל־כך כל השנים".


  לשלוט בגוף באמצעות הדמיון והמחשבה (צילום: אייבלסטוק) 

   

  אליזבת החלה לתרגל פעולות שאפשרו לה שליטה על פעילות הגוף, כמו למשל, חימום הידיים והרגליים ושליטה על הנשימה, "והכל בשידור חי על מסכי הביופידבק. התחלנו לאט־לאט", היא נזכרת, "ואחרי 15 פגישות כבר יכולתי לעשות את התרגילים לבד בבית. בכל פעם – בוקר וערב – אחרי שעשיתי אותם, מדדתי את לחץ הדם, והנה, לחץ הדם שלי ברמה נורמלית. כך זה חוזר שוב ושוב, מדי יום, ורק בעזרת התרגילים, כי בזמן הטיפול הורדתי את מינון הכדורים משלוש פעמים ביום לפעם אחת ביום. לחץ הדם נשאר יציב ולא עלה.

   

  "בהתחלה התרגול היה כרוך במאמץ, אבל עכשיו כבר לא. זה נהיה כמו טבע שני. זה מדהים", היא אומרת, "איך בעזרת הדמיון והמחשבה אפשר לשלוט על דברים פיזיולוגיים. כרגע אני מפקחת על לחץ הדם, כאילו באוטומט, ומה הדבר הכי מדהים? לפני כמה חודשים עשיתי מבחן מאמץ ורצתי על ההליכון. התאמצתי נורא ואפילו אז, בכזה מאמץ, לחץ הדם שלי לא עלה. כאילו לימדתי את הגוף משהו שהוא לא ידע קודם, לימדתי את הגוף שלי לשלוט בעצמו. אין לי הסבר אחר". 


   

  דבר המומחים

  נגישות למערכת העצבים

  דורון יואלי, מטפל בשיטת ביופידבק: "אליזבת הגיעה אלי אחרי שימוש מסיבי בכדורים להורדת לחץ דם שלא עזרו לה. לחץ הדם שלה היה גבוה ולא מאוזן, והגיע לרמות מסוכנות שעלולות לגרום לשבץ מוחי. חיברתי אותה למכשיר הביופידבק שבאמצעותו המטופל יכול לראות את קצב הלב, הדריכות והמתח הפנימיים שלו, וכן את קצב הנשימה והטמפרטורה של אצבעות הידיים והרגליים. המכשירים הראו שהנשימות שלה לא סדירות, שרמות הדריכות והמתח שלה גבוהות, והטמפרטורה של אצבעות הידיים והרגליים נמוכה, מה שמראה על כיווץ של העורקים הפריפריים ומאוד אופייני לאנשים עם יתר לחץ דם.

   

  "למערכת העצבים האוטונומית יש שני חלקים: המערכת הסימפתטית - סיבי עצב שיוצאים ממערכת העצבים המרכזית ומגיעים אל כלי הדם, בלוטות הזיעה, בלוטות הרוק, הלב, הריאות, המעי ואיברי המין - ומערכת העצבים הפארא־סימפתטית שמגבירה את קצב הלב ואת אספקת הדם לשרירים, ומעלה את לחץ הדם. אנחנו מפעילים מצוין את המערכת שקשורה ללחץ, אבל בדרך כלל אין לנו נגישות למערכת הפרא־סימפתטית שקשורה למצבי רגיעה. הביופידבק נותן לנו בעזרת מחשבה וזיכרון נגישות אליה ואז אנחנו יכולים לשלוט בגוף בצורה הנכונה ולאזן אותו באמצעות הפרשת הורמונים וחומרים שמשפיעים על הפיזיולוגיה שלו.

   

  "וזה בדיוק מה שעשתה אליזבת. במהלך הטיפול היא למדה לשמור על רמות הדריכות והמתח, לאזן את מערכת הנשימה וליצור מצב שהיא מצליחה לחמם את כפות הידיים והרגליים מבפנים ולא על־ידי גורם חיצוני. בכל פגישה דגמנו את מצבה הפיזיולוגי וכך היא החלה לאזן את פעילות גופה. היא למדה לאבחן את הקשר בין קפיצות לחץ הדם למצבים של כעס ומתח בחיי היום־יום ולמדה למתן את הטמפרמנט שלה. היא שיפרה את המודעות שלה לגוף, ובצורה זו הצליחה לשלוט על מערכת שלכאורה אינה בת שליטה. כיום היא מאוזנת ולחץ הדם שלה יציב".

   

  הטיפול יעיל ולפעמים עדיף על כדורים

  פרופ' אליעזר קליינמן, מנהל גפן, המרכז לשיקום ומניעת מחלות לב וכלי דם: "לחץ דם גבוה נמדד בערכים שמעל 140/90. הוא יכול לנבוע מכמה גורמים כמו מחלת כליות, צבירת נוזלים, ירידה בגמישות כלי הדם ועוד. שכיחות לחץ הדם עומדת כיום על כ־10% לפחות מכלל האוכלוסייה והיא הולכת ועולה עקב ריבוי גורמי סיכון כמו תזונה קלוקלת, חוסר פעילות גופנית ומתחים. הסכנות בלחץ דם גבוה הן פגיעה בכלי דם ובאיברי מטרה כמו הלב, הכליות, העיניים והמוח, עם סיכון ממשי להתקפי לב ולאירועים מוחיים. הסכנה גדלה אם יש גורמי סיכון כמו סוכרת, יתר שומנים בדם או עישון.

   

  "מניסיוני וממחקרים הידועים לי, הטיפול בביופיבק שמרפה מתחים יעיל מאוד, עד כדי כך שלעתים אפשר להסתפק בטיפול שמרני הכולל ביופידבק, פעילות גופנית ותזונה מתאימה ואין צורך להיעזר בכדורים. יש מקרים שבהם אין מנוס מכדורים, אבל במקרים רבים, הוא יעיל ומומלץ, ועדיף על טיפול תרופתי". 

   

  • קוראים המעוניינים לשתף אותנו במקרה שלהם מוזמנים לכתוב למדור תשמעו סיפור : מגזין מנטה, רח' המסגר 9, ת"א
    

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לקבל משוב מהגוף. ביופידבק
  צילום: ablestock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים