שתף קטע נבחר

ליברמן לא-סנע: נטפל בך כמו במחבל

הערעור שהגישו המפלגות הערביות לבית המשפט העליון על פסילתן היווה קרקע פוריה לעימות פוליטי חריף בין ח"כ אביגדור ליברמן לח"כ טאלב א-סנע. א-סנע: "אתה עולה חדש, ורק מסית". ליברמן: "אתה מחבל ומייצג מחבלים"

עימות חריף פרץ הבוקר (יום ג') בבית המשפט העליון בתחילת הדיון בעתירת מפלגות בל"ד ורע"מ-תע"ל נגד פסילתן מהתמודדות בבחירות לכנסת ה-18. לפני תחילת הדיון התפרצו ח"כ אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) וטאלב א-סנע (רע"מ-תע"ל) איש על רעהו. א-סנע קרא לעבר ליברמן "תעוף מכאן", וליברמן הגיב: "חתיכת ליצן, עוף מכאן! אתה מחבל ודינך כמחבל. אנחנו נטפל בך כבכל מחבל. מה שחמאס טיפל בכם - ככה נטפל בכם".

 

לדברי ליברמן, "זה דיון עקרוני, זו פעם ראשונה שאנו בוחנים את הגבול בין נאמנות לחוסר נאמנות". ליברמן תהה, "אם אנו רוצים לתת רישיון למישהו להרוג את מדינת ישראל כמדינה יהודית וציונית. בית המשפט מלכתחילה לא היה צריך להיכנס לסוגיה זו. זו התנגשות בין הרשות המחוקקת לרשות השופטת".

 

ח"כ טאלב א-סנע התפרץ לעברו: "אתה עולה חדש, אתה לא יודע לדבר עברית וכל הזמן מסית. אתה בא לכאן לקבל קולות על חשבון הציבור הערבי. אתה אויב של המדינה". בשלב זה הצטרף לדיון ח"כ אחמד טיבי, וליברמן סינן לעברו: "הנה עוד ליצן, עוד מחבל".

 

טיבי הטיח בו: "יש פה מהגרים פאשיסטים שרוצים לשלול מהערבים את הזכות לחיות ולהיות מיוצגים. היינו פה לפניך, אתה היגרת לפה ורוצה לזרוק אותנו מפה, אלו שרוקדים על דם של ילדים פלסטינים ורוצים לחסל את המנהיגות הפוליטית של ערביי ישראל".

 

ח"כ דוד רותם מישראל ביתנו הצטרף לדיון אף הוא, וקרא לעבר טיבי, "תחזור לדמשק, אתה מחבל. מה עשית בשביל הערבים הישראלים? אתה עוזרו הראשי של ערפאת". טיבי השיב לו: "אנחנו בעלי הארץ, לא אתם. המסר שלכם הוא להרוס ולסלק". ליברמן סיכם: "אם לא תתקבל החלטה, הכנסת הבאה תצטרך לחוקק חוק ברור שישים גבולות לחוסר נאמנות וגם ישמר אופציה לשלול אזרחות מאותה זרוע של ארגוני הטרור שהיום נמצאת בכנסת". 

 

במרצ קראו ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, לפתוח בחקירה נגד ליברמן בחשד להסתה לרצח: "ליברמן הגזען לא עוצר באדום - קודם ניסה למנוע ייצוג של ערבים בכנסת ועכשיו הוא מבקש לחסל את נציגיהם". 


אלו לצד אלו, בבית המשפט העליון (צילום: גיל יוחנן)

 

"אין בעיה ביחסים עם בשארה"

במהלך הדיון, אמר עורך הדין חסן ג'אברין, המייצג את סיעות בל"ד ורע"מ-תע"ל כי התנהגות המפלגות לא חורגת מפסק הדין שניתן ב-2003 ובו אושר למפלגת בל"ד להתמודד לבחירות. בקשר ליחסים של חברי המפלגות עם עזמי בשארה, אמר ג'אברין: "בשארה לא הוכרז כארגון אויב או כמייצג מדינת אויב ואין שום בעיה עם היחסים האישיים שמקיימים איתו חברי בל"ד".  

 

ג'אברין הוסיף כי חברי המפלגות אינם שוללים את ישראל כמדינה יהודית, אלא דורשים שוויון לכל האזרחים בישראל: "פסלו את המפלגות רק כי הן מפלגות ערביות ואווירת מלחמה היא זו שהביאה לפסילה".

 

בדיון טען עו"ד איתן הברמן כי הרשימות הערביות המשתמשות בביטוי "מדינת כל אזרחיה", שעומת בסתירה לביטוי "מדינה יהודית". עורך דינה של "ישראל ביתנו", יואב מני, אמר כי "הם רוצים לבטל את הרוב הדמוגרפי במדינת ישראל". 

 

את הערעור לבית המשפט העליון על החלטת ועדת הבחירות, הגיש אתמול ארגון עדאלה בשם מפלגות רע"מ-תע"ל ובל"ד. בערעור, המשתרע על פני 500 עמודים, נטען כי החלטת ועדת הבחירות לפסול את שתי המפלגות "הפרה את כללי הצדק הטבעי והתעלמו מחוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה, לפיה אין ראיות המצדיקות את מניעת השתתפותן של שתי הרשימות בבחירות לכנסת". החלטה תתקבל עד יום חמישי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אביגדור ליברמן. "אתה ליצן ומחבל"
צילום: גיל יוחנן
צילום: דודי ועקנין
טאלב א-סנע. "אתה עולה חדש"
צילום: דודי ועקנין
מומלצים