שתף קטע נבחר

אש נורתה אל חיילים בשני מוקדים ברצועה

תחילה נורתה אש אל כוח צה"ל על גדר המערכת מדרום למעבר כיסופים. כעבור 40 דקות נורתה אש אל כוח אחר במרכז הרצועה. חיילי המילואים משתחררים היום, ואילו החטיבות הסדירות יישארו בבסיסים הסמוכים לרצועת עזה, ערוכות לכל תרחיש

לאחר יממה של שקט, הופרה הפסקת האש ברצועה. אש נפתחה בצהריים (יום ג') לעבר כוח צה"ל שנע על גדר המערכת מדרום למעבר כיסופים, בגבול רצועת עזה. בצה"ל בודקים את נסיבות האירוע. כעבור 40 דקות, ירו חמושים פלסטינים לעבר כוח אחר במרכז רצועת עזה. הכוח השיב באש לעבר מקורות הירי. בשני המקרים לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

  

במקביל, בצה"ל נערכים להוצאת הכוחות האחרונים מתוך רצועת עזה ולפרישתם מחוץ לרצועה. חיילי המילואים צפויים להשתחרר היום. עם זאת, החטיבות הסדירות יישארו בשלב זה סביב עוטף עזה ובבסיסים הסמוכים, לכל התפתחות שלא תהיה. מקורות פלסטינים ברצועת עזה דיווחו כי חקלאי פלסטיני נהרג מאש צה"ל סמוך לג'בליה, בצפון הרצועה, אולם לדיווח הזה אין אישור ממקור ישראלי.  

 

בצה"ל מעריכים כי בתקופה הקרובה יישמר השקט ברצועה וחמאס יהיה עסוק בשיקום הארגון ולכן יעדיף לא לירות לעבר ישראל. ברחבי רצועת עזה נותרו גם חומרי נפץ ומטענים רבים מימי הלחימה, רובם של חמאס. אתמול נהרגו שני ילדים בעת ששיחקו במוקש שהונח על ידי פעילי חמאס לטובת מלכוד מבנה.


חיילי צה"ל יוצאים מהרצועה (צילום: AP)

 

צה"ל: סייענו לפנות 1,150 פלסטינים

במנהלת התיאום והקישור ברצועת עזה סיכמו את הפעילות ההומניטרית במהלך מבצע "עופרת יצוקה". ראש המנהלת, אלוף-משנה משה לוי, ציין כי היקפי הסיוע ההומניטרי היו חסרי תקדים. מהנתונים עולה כי במהלך המבצע תואמו על-ידי המנהלת פינויים של 382 פצועים מאזורי לחימה.

 

כמו כן סייעו קצינים הומניטריים לפנות 1,150 פלסטינים בלתי מעורבים מאזורים בהם היו קרבות, וכן תיאמו 38 תיקוני תקלות תשתיות במרחבי הלחימה. בסך הכל, מאז תחילת המבצע נכנס ציוד לרצועת עזה על גבי 1,300 משאיות דרך מעבר כרם שלום ו-65 משאיות דרך מעבר קרני.

 

לאחר הפסקת האש מזהים במערכת הביטחון מספר מגמות בקרב אנשי חמאס: התרחבות ירי של פעילי חמאס לעבר אנשי פתח ואנשים המזוהים עם מנגנוני הרשות הפלסטינית. התופעה נפוצה בעיקר בצפון הרצועה כאשר הירי מתבצע לרוב לכיוון הרגליים.

 

כמה עשרות פעילי פתח נפצעו מאז נכנסה לתוקפה הפסקת האש. באחד המקרים אתמול, נורה ברגליו קצין משטרה פלסטינית לשעבר, תושב ג'בליה. במספר מקרים נורו אנשי פתח רק משום שעל פניהם היתה הבעת צחוק. במקביל, ממשיכים פעילי חמאס לחטוף פעילי פתח ולכלוא אותם בבתים שהוחרמו מאזרחים.

 

במערכת הביטחון אומרים כי חמאס ממשיך לגנוב את הסיוע ההומניטרי שנכנס לרצועה ואף תוקף את נהגי סוכנות אונר"א. פעילי חמאס גם מונעים מפצועים להגיע לטיפול רפואי במרפאה שנפתחה במעבר ארז ומפנים אותם לטיפול רפואי במצרים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים