שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

עופרת יצוקה - הסוף: אחרון החיילים יצא מעזה

רק לאחר השבעת אובמה, באיחור של כמה שעות מהתכנון המקורי - שנבע מתקריות הירי, השלים הלילה צה"ל את פינוי הרצועה. בישראל מעריכים: השקט יישמר בתקופה הקרובה

מבצע "עופרת יצוקה" הושלם הלילה (יום ד') באופן רשמי, עם פינוי החייל האחרון מרצועת עזה. עם זאת, צה"ל שומר על היערכותו בגבול הרצועה, ומוכן לאפשרות שהפסקת-האש תופר.  

 

במקור תכננה ישראל להסיג את כל כוחותיה מעזה בטרם נכנס ברק אובמה לבית הלבן. אולם מספר תקריות ירי שאירעו אתמול דחו את היציאה מהשטח. סמוך לחצות, לאחר סבב טלפוני בין חברי הקבינט, אישר ראש הממשלה את הפינוי, בהתאם להמלצת מערכת הביטחון.

 

חמושים ירו בצהריים לעבר כוח צה"ל שנע על גדר המערכת מדרום למעבר כיסופים. כעבור 40 דקות ירו פלסטינים לעבר כוח אחר במרכז הרצועה. הכוח השיב באש לעבר מקורות הירי. בשני המקרים לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. במקביל נורו מספר פצצות מרגמה.    

 

בתקופה הקרובה, מעריכים בצה"ל, יישמר השקט היחסי. חמאס יהיה עסוק

 בשיקום הארגון והתשתיות ההרוסות ברצועה, לכן יעדיף שלא לירות לעבר ישראל. ברחבי עזה נותרו גם חומרי נפץ ומטענים רבים מימי הלחימה, רובם של חמאס. אתמול נהרגו שני ילדים בעת ששיחקו במוקש. למרות זאת, רמה מסוימת של טרור לאורך הגדר, כולל ירי פצצות מרגמה, עשויה להימשך להערכת ישראל.  

 

במערכת הביטחון אומרים כי חמאס ממשיך לגנוב את הסיוע ההומניטרי שנכנס לרצועה ואף תוקף את נהגי סוכנות אונר"א. פעילי חמאס גם מונעים מפצועים להגיע לטיפול רפואי במרפאה שנפתחה במעבר ארז ומפנים אותם לטיפול רפואי במצרים. 

 

בינתיים, על רקע נסיגת צה"ל משטחי הרצועה, יצאו אלפי פלסטינים לרחובות כדי להשתתף בהפגנות שונות לציון "הניצחון" במלחמה. ההמונים ניצבו מחוץ לבניין הפרלמנט בעיר עזה שניזוק בזמן הלחימה והניפו שלטים, בהם קבעו: "ישראל הובסה".

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בדרך חזרה
צילום: AFP
צהלות חמאס
צילום: AFP
מומלצים