שתף קטע נבחר

המציג אינו שפן

נטוויז'ן יצאו בקמפיין אינטרנט חדש בכיכובו של יצור הטוען שהוא שפן. אבל מדובר בשפן מתחזה, כי הפרזנטור המכונה שפן הוא למעשה ארנב, או ליתר דיוק, ארנבון. בנטוויז'ן מודעים לשגיאה

"יכולתי להיות כל שפן שרק רציתי. הכל היה פתוח לפני", כך מכריז כוכב הפרסומת האינטרנטית החדשה של נטוויז'ן. והוא ממשיך:

 

"הציעו לי להיות, שפן של קוסמים, שפן של סרטים מצוירים... ואפילו שפנפן. ואני, אני כמו כרוב האמנתי להם שהכי משתלם להיות שפן ניסיונות".

 

אבל נושא המונולוג מכמיר הלב הזה, מעולם לא יכול היה להיות כל שפן שרק ירצה. משום שהוא בכלל לא שפן.

 

כן, נטוויז'ן יצאו בקמפיין אינטרנט חדש בכיכובו של יצור, אותו הם מכנים שפן. אולם למעשה, מדובר בשפן מתחזה, כי הפרזנטור הנ"ל, הטוען שהוא שפן, הוא למעשה ארנב, או ליתר דיוק, ארנבון.


לא שפן. ארנבון. הפרזנטור המתחזה, מתוך הקמפיין של נטוויז'ן

 

במשרד הפרסום גיתם BDDO ובספקית שירותי האינטרנט חטאו בשימוש בטעות שמסתבר שלא נבעטה עדיין מהשפה העברית: בלבול בין ארנב לשפן. כי החיות הנשלפות מכובעם של קוסמים, החיות שהן באגס באני ורוג'ר ראביט והחיות העשויות משוקולד בפסחא - כולן ארנבים, לא שפנים.

 

"זו טעות והיא נפוצה", אומר ד"ר סיימון נמצוב, אקולוג חיות בר מהגן הזואולוגי בתל אביב.

 

"ישראלים רבים מתבלבלים בין שפן לארנב, כמו שהם מתבלבלים בין נמר לטיגריס, ובין נשר לעיט ובין צבי לאייל".

 

הזהו שפן?

שפן הוא חיה קטנה ועכברית למראה, שלא דומה כלל לארנבון. אוזניה זערוריות ואי אפשר לשלוף אותו בעזרתן משום כובע.

 

ד"ר נמצוב מסביר: "השפן חי בלהקות ובארץ הוא שוכן בסלעים. אי אפשר לביית אותו, ואין לו קרבה גנטית לארנבון או לארנבת שהם שני מינים שונים ממנו. השפן הוא חיה אפריקנית ואילו הן חיות אירופיות.

 

"ארנבון הוא חיית המחמד וחיית המעבדה הנפוצה, בעלת האוזניים הארוכות והזינוק הקופצני,שאינה גדלה באופן טבעי בארץ. את הארנבת, הדומה לארנבון, אפשר למצוא בארץ כחיית בר מוגנת.

 

"חלק מהבלבול נובע מבעיות בתרגום מהמקרא. תמיד היתה שאלה האם הארנבת והשפן של היום, הן אותן חיות אליהן התכוונה התורה".

 

הכל בגלל התורה

ואכן במחזור י' של חוברת לשוננו לעם של האקדמיה ללשון, שיצאה לאור בשנת תשי"ט, כתב יהודה פליקס:

 

"בימנו, נהוג לזהות את השפן עם ארנבת הבית, אך זיהוי זה הוא מוטעה בהחלט..... שפן וארנבת - שני בעלי חיים אלה נמנו בתורה עם החיות שמעלות גירה אך לא מפריסות פרסה", עם זאת נאמר שם ששתי החיות למעשה אינן מעלות גירה, אלא מבצעות פעולת דמה ועל כן יתכן שזה מקור הבלבול השמי ביניהן.

 

ואגב הביטוי "שפן ניסיונות" גם הוא שגוי מעיקרו. הביטוי באנגלית המקביל לו מתייחס בכלל לחיה אחרת לגמרי: חזרזיר ים.

 

אם בחברת הפרסום של נטוויז'ן, גיתם BDDO, היו עושים שיעורי בית, הם ודאי היו נתקלים בקמפיין מ-2007 של אותו משרד פרסום בדיוק, לרשות הטבע והגנים, בו מופיעה חיה שהיא לכל הדעות ארנבת, וברקע נשמע קולו של אב המסביר בטעות לבנו שמדובר בשפן.

 

ונטוויז'ן? הם דבקים בשפן המזוייף שלהם. והרי תגובתם:

 

"בקמפיין החדש של 013 נטוויז'ן מוצג שפן שמתרעם על היותו שפן ניסיונות של האינטרנט. בקרב הציבור הרחב האייקון המזוהה עם השפן הוא החיה ארנבת. זאת ניתן לראות בדמויות כמו: השפן של אנרג'ייזר, האוזניים של שפנפנות פלייבוי ודמות השפן הקטן מסיפור הילדים הפופולרי. לכן נבחר הארנב לייצג את שפן הניסיונות בקמפיין".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
כך נראה שפן. שפן הסלע
צילום: לע"מ
כך לא נראה שפן. ארנבון
צילום: אלי אלגרט
מומלצים