שתף קטע נבחר

כוכב 'עבריינים במדים' מואשם בהטרדת שוטרים מהכלא

כתב אישום הוגש נגד העבריין מיכאל מור מנהריה, הזכור בתור היעד לחיסול של כנופיית "עבריינים במדים". הפרקליטות: בהיותו מודע להאזנה לטלפון בכלא בו הוא מרצה עונש מאסר, פיזר בשיחות עם "חייליו" איומים בוטים כלפי אנשי אכיפת החוק

לא נח גם בבית הכלא: כתב אישום הוגש הבוקר (יום ד') לבית משפט השלום בנצרת נגד העבריין מיכאל מור, לו מייחסת הפרקליטות עבירות חמורות של איומים כלפי קציני משטרה בכירים ושופטים ממחוז הצפון, אותן ביצע מהכלא בו הוא מרצה עונש מאסר. מור, שנעצר מחדש בשל חשדות אלה לפני עשרה ימים, פחות מחודש לפני שהיה אמור להשתחרר - מואשם באיומים, בסחיטה באיומים, בזילות בית המשפט ובהפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו.

 

שמו של מור, המרצה בימים אלו עונש מאסר בכלא שיטה בגין הרשעה קודמת, עלה בעבר לכותרות בעקבות פרשת "עבריינים במדים" שנחשפה לפני מעט יותר משנה. לפי החשדות בפרשה זו, הוא היה היעד המרכזי שבו תכננו לפגוע ארבעה בלשים וקצין משטרה מתחנות נהריה ועכו, שפעלו ככנופיית פשע. לפי האישומים נגד שוטרים אלה, הם תכננו לחסל את מור, הנחשב לראש משפחת פשע בנהריה, באמצעות מטען חבלה.

 

על פני 99 עמודים פורסת הפרקליטות כתב אישום תקדימי, המבוסס על תמלילי שיחות הטלפון שקיים מור מהטלפון הציבורי בכלא. מכשירי ההאזנה התוקנו בטלפונים בכלא ביוני 2008, בעקבות מידע מודיעני שהתקבל ביחידה המרכזית של מרחב הגליל בדבר איומים שמשמיע מור. בכתב האישום, שהוגש על-ידי עו"ד שילה ענבר ועו"ד אור לרנר, חוזרים שוב ושוב איומים קשים שנשמעו בשיחות. מור ככל הנראה ידע על האזנת הסתר לקו, וניצל זאת כדי להעביר מסרים מאיימים לאנשי המשטרה המאזינים לשיחות.

 

בין המאוימים - מפקד מרחב הגליל, תת-ניצב מנחם חבר, מפקד היחידה המרכזית (ימ"ר) של המרחב, סגן-ניצב שמואל בוקר, קצינים נוספים ושופטים מבית המשפט המחוזי בחיפה, שם נגזר עונשו של מור. בסך הכל תועדו עשרות שיחות, שבמהלכן מבקש מור להבהיר כי יפגע בכול שוטר או איש חוק שיבצע את תפקידו באופן שאינו לרוחו, יעז להיכנס לעסקיו או יפעל אל מול בני משפחתו או מי ממקורביו.

 

"לא מפרקים מספיק שוטרים ושופטים"

"אח יא מניאק, אני אראה לאמא שלהם איך מציקים ולא מציקים", אמר באחת השיחות. "בוא נראה כמה הם גיבורים האחים שלי. עוד מעט מיכאל מור חוזר, התגעגעו אלי". וציטוט נוסף: "שופטים מזדיינים במדינה הזו, אני אגיד לך מה הבעיה, לא מפרקים מספיק שופטים, אתה מבין, ולא מפרקים מספיק שוטרים. זה הבעיה במדינה הזאתי. עין תחת עין שן תחת שן, ככה הולכים איתם. תאמין לי, אף אחד לא זז ימינה או שמאלה".

 

במהלך השיחות נתן מור ל"חייליו" הוראות כיצד להתנהג בדיונים המתקיימים במשפטם של השוטרים הנאשמים בניסיון לחסלו, ובשיחות נוספות איים על בני משפחותיהם. הוא אמר, לפי האישום: "עכשיו בא לי לחשוב כמו עבריין. כמה ישמרו עליהם? חודש? חודשיים? שנה-שנתיים? אני עוד 14 חודש משתחרר, מה יהיה אחרי זה? איך הם ישמרו על כל הילדים, הנשים והמשפחות?".

 


"עבריינים במדים": החשודים בניסיון לחסל את מור (צילום: דורון גולן)

 

בנוסף לכתב האישום, הגישה הפרקליטות בקשה לעצור את מור עד לתום ההליכים. בהודעה שפרסמה בהמשך להגשת כתב האישום, טוענת המשטרה כי היא

דוחה את טענותיהם של פרקליטי החשוד, עו"ד דורון נוי, עו"ד מיכאל כרמל ועו"ד יהלי שפרלינג, כי מעצרו הנוכחי של מור נובע מרדיפתו על ידי המשטרה, בהמשך למעשים המיוחסים לשוטרים העומדים לדין על הנחת המטענים.

 

"כתב האישום מבוסס על התבטאויותיו של הנאשם עצמו, שהיה מודע להאזנה לשיחותיו ובחר בדרך זו לאיים דרכן על השוטרים והשופטים", אומרים במשטרה. "כתב האישום מבטא מדיניות נחושה של הגנה על שלומם של אנשי אכיפת החוק, על מנת שיוכלו להמשיך לבצע את תפקידם ללא מורא".

 

כתב האישום החמור מספק תמונת מצב עגומה על מצב המאבק בפשיעה המאורגנת בישראל: מור מודע להאזנה לטלפון, ועדיין אינו חושש כלל להשמיע איומים בוטים, חודשים לפני שהוא אמור להשתחרר מהכלא. הוא ככל הנראה מודע לכך שעקב התבטאויותיו ייאלץ לרצות עוד תקופת מאסר, אך כפי שניתן לראות, גם מהכלא הוא יכול להמשיך ולהפעיל את "חייליו" בחופשיות, ובכל מקרה, זהו מחיר שהוא מוכן לשלם כדי "להראות למשטרה מי הבוס".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מור בבית המשפט
צילום: גיל נחושתן
מומלצים