שתף קטע נבחר

  • טיול לעבר

מירושלים ועד עקבה: בן גוריון מטייל ב-1940

בחודש מרץ 1940 יצאו לדרך ארבע מכוניות מירושלים לכיוון דרום ארץ ישראל, כשבתוכן דוד בן גוריון, דב יוסף ואישים נוספים. צילומים ששרדו מתעדים את ביקורם באום רשרש, הכפר עקבה ומפעל המלח בסדום

אזרח מור (מרקובסקי) היה איש בטחון ושוטר במשטרת הישוב העברי בארץ ישראל של תקופת המנדט הבריטי, ואף לאחריו. בחודש מרץ של שנת 1940 יצא מור בתור שוטר מלווה למסע מיוחד של כמה מהדמויות המרכזיות ביישוב היהודי של אותה תקופה: דוד בן גוריון, אשתו פולה ובנם עמוס, דב יוסף ורעייתו גולדי, ישורון שיף, יעקב אדיר, ליבנדובסקי, ישראל גלילי, יוסף אבידר ומדריך הטיולים יוסף ברסלבי.

 

דב יוסף (נולד כברנרד ג'וזף, 1980-1899), היה ממארגני ההתנדבות לגדודים העבריים בקנדה בשנות מלחמת העולם הראשונה והגיע ב-1918 עם הגדוד הקנדי לא"י. הוא למד משפטים ושימש כיועץ המשפטי בהנהלת הסוכנות בתקופת המנדט. בתקופת מלחמת העולם השנייה טיפל בגיוס המתנדבים היהודים לצבא הבריטי. דב יוסף נזכר תמיד בהקשר של תקופת ה"צנע" בשנות המדינה הראשונות עת היה מחסור בכל המצרכים ויוסף, בתור שר "ההספקה והקיצוב", היה צריך להתקין תקנות לא סימפטיות.

 

ישראל גלילי (1986-1911), ממייסדי קיבוץ נען, מראשי ארגון "ההגנה" ובמלחמת העצמאות היה ראש המפקדה הארצית (רמ"א) של "ההגנה". כל שנותיו עסק בביטחון ישראל.

 

יוסף אבידר (במקור יוסף רוכל, 1995-1906), ממקימי ארגון "ההגנה" וממפקדיו הבכירים. עסק בפעילות המבצעית של הארגון, הקמת ישובים ומפעלים, הקים את מכון איילון הסודי לייצור נשק בתקופת המנדט. בעת קורס הדרכה לשימוש ברימוני-יד איבד את ידו (וקיבל את הכינוי "הגידם"). אשתו הייתה הסופרת ימימה טשרנוביץ'-אבידר.

 

החבורה יצאה בשיירת בת ארבע מכוניות מירושלים לכיוון באר שבע. הם ירדו לערבה דרך מעלה עקרבים עד עין חוסוב ומשם, דרך הערבה, עצרו באום רשרש, חורבות עציון גבר, והכפר עקבה. את הדרך חזרה עשו דרך הערבה בעוברם במפעל המלח החדש שנבנה בסדום.

 

במהלך טיול זה צילמו מור והאחרים כמה תמונות, והן מובאות לפניכם. תודה למירית גל-עד, בתו של אזרח מור, על שאפשרה לנו להציץ לאלבום התמונות המרתק של אביה.


1. ארבע המכוניות שיצאו למסע


2. עצירה בדרך. בצד שמאל - נראה דוד בן גוריון מגבו


 

3. הירידה דרך מעלה עקרבים


4. בדרך לעין חוסוב. מלפנים - פולה בן גוריון ולידה גולדי יוסף


5. ליד ה"נוקטה" - משטרת אום חוסוב (חצבה)


 

6. מראות בדרך


 

7. ליד עמודי שלמה. מלפנים - דוד בן גוריון


8. הכפר עקבה שלחוף ים סוף


9. חוף ים סוף, ליד משטרת אום רשרש. כאן אמר דוד בן גוריון: "פה יקום נמל עברי דרכו תנהל מדינת ישראל, לכשתקום, את המסחר עם אסיה ואפריקה"


10. אזרח מור על חוף אום רשרש


11. ליד הר סדום, מתדלקים מפח בנזין של חברת Shell


12. ליד ים המלח. דב יוסף במרכז, משמאלו יושב גלילי

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
א. חנייה בעין חוסוב (חצבה)
ב. מתארגנים לחניית לילה ולינה באוהלים ליד משטרת אום חוסוב
ג. מראות בדרך
ד. ביקור בחפירות בתל ח'ליפה ליד עקבה, המזוהה כשרידי עיר הנמל המקראית עציון גבר
ה. הצריף במחנה העובדים במפעל המלח, ליד הר סדום
ו. המערה בהר סדום
ז. קרוניות מובילות אשלג במפעל בסדום
מומלצים