שתף קטע נבחר

בדרך לבריסל: חשש לצו מעצר נגד לבני

הערב תיפגש שרת החוץ עם עמיתיה באירופה, כדי לרתום גם אותם למאבק בהברחת הנשק לעזה. ל-ynet נודע כי עד לרגע האחרון הייתה הנסיעה מוטלת בספק, בעקבות חשש לתביעה אישית ביחס ל"פשעי מלחמה"

מלחמת עזה מגבירה את לחץ הדם בקרב הצמרת המשפטית של ישראל, והחשש מתביעות נקם בעולם גובר.

 

ל-ynet נודע כי נסיעתה של שרת החוץ לבני למפגש עם שרי החוץ האירופים בבריסל אושרה רק בדקה ה-90, לאחר שהתעורר חשש לתביעה אישית נגדה בבלגיה, על "פשעי מלחמה" לכאורה, שתביא להוצאת צו מעצר נגדה.

 

הכל החל בידיעה שהפיץ בצהריים עיתונאי מנצרת, בעניין התביעה-לכאורה נגד לבני. השגרירה בבריסל תמר סם-אש והשגריר באיחוד האירופי רן קוריאל הוכנסו לסוד העניינים, ובמקביל נפתחה בארץ בדיקה משפטית בנושא.

 

לבסוף לא נמצא ביסוס ממשי לדיווח, ופמליית שרת החוץ יצאה לדרך ברגע האחרון, מבלי שנגרם שיבוש בלוח הזמנים המתוכנן. ל-ynet נמסר שהנסיעה יוצאת לדרך, אף שאין ודאות של מאה אחוז שאין ממש בדיווח העיתונאי.

 

בעבר, על רקע תביעה נגד אריאל שרון בעוון "פשעי מלחמה", התערערו עד מאוד יחסי ישראל ובלגיה. ממשרד החוץ נמסר: "תביעות נגד חיילי צה"ל ואזרחי מדינת ישראל בבריסל מוכרות מהעבר. מטבע הדברים, המשרד וכל הגורמים האחרים ערוכים לטפל בנושא".   

 

לבני תישא הערב דברים בפני 27 שרי חוץ אירופים, במטרה

 להכניס גם אותם - בהתאם לסיכום עם הממונה על יחסי החוץ והביטחון באיחוד חוויאר סולאנה - למאבק בהברחות הנשק לרצועת עזה. השרים אמורים להצהיר על נכונותם להירתם למאמץ, באמצעות הקצאת ספינות וכוחות מיוחדים. מזכר הבנות עם וושינגטון כבר רתם את ארצות-הברית למאמץ בנושא.  

 

החשש מתביעות משפטיות נידון בהרחבה בצמרת המשפטית של ישראל בזמן המלחמה האחרונה, ועל אותו רקע הוחלט שלא לאפשר עוד לחשוף בתקשורת את פניהם של מפקדי הגדודים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שרת החוץ. הנסיעה אושרה ברגע האחרון
צילום: רויטרס
מומלצים