שתף קטע נבחר

ח"כ טיבי על החלטת העליון: ניצחנו את הפאשיזם

"הגזענות הפכה להיות זרם מרכזי בישראל", אמר ח"כ אחמד טיבי מרע"מ-תע"ל לאחר החלטת העליון לאפשר למפלגתו ולבל"ד להתמודד בבחירות לכנסת. ח"כ זחאלקה תקף: "ההחלטה היא תבוסה לליברמן ולימין הפאשיסטי, למפלגת העבודה, קדימה והליכוד - שתמכו בפסילה"

במפלגות הערביות הביעו אחר הצהריים (יום ד') סיפוק מהחלטת בית המשפט העליון לאפשר לרשימות בל"ד ורע"מ-תע"ל להתמודד בבחירות לכנסת ה-18 - וגם שלחו עקיצה לימין. ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) הכריז: "ניצחנו את הפאשיזם".

 

 

ח"כ טיבי אמר ל-ynet כי המאבק של המפלגות הערביות טרם הושלם, למרות ההחלטה: "הקרב הזה תם אך לא הושלם, הגזענות הפכה להיות זרם מרכזי בישראל. ביום הבחירות נשלים את המערכה, החלטת העליון תיקנה את העוול של קדימה והעבודה, שהזדנבו אחרי ליברמן ומרזל".

 

חברו למפלגה, ח"כ טלב א-סאנע, הוסיף: "ההחלטה היא תשובה מוחצת למסע ההסתה של להקת המסיתים, וסטירת לחי מצלצלת לליברמן ולוועדת הבחירות, שהפכו את הוועדה לבית דין שדה". ח"כ איברהים צרצור תקף את החלטת ועדת הבחירות: "ההחלטה לאשר את התמודדותן של המפלגות הערביות בכנסת הבאה, באה להעיד כאלף עדים כי החלטת ועדת הבחירות הינה פוליטית גרידא. ההחלטה מוכיחה שתעשיית החוקים הגזעניים שמייצרות כנסות ישראל נגד הערבים במהלך השנים - היא נטולת חוקיות ומוסריות ויש לבטלה".

 

יו"ר סיעת בל"ד, ח"כ ג'מאל זחאלקה, תקף גם הוא את הימין, אך גם מפלגות נוספות: "ההחלטה היא תבוסה לליברמן ולימין הפאשיסטי, למפלגת העבודה, קדימה והליכוד, שתמכו בפסילה. בל"ד דבקה בעמדותיה ובמצעה, והחלטת העליון היא ניצחון לציבור הערבי ולשוחרי הדמוקרטיה. אנו קוראים לכולם לתמוך ברעיון של מדינת כל אזרחיה ובחיים משותפים ושוויון אזרחי ולאומי ללא אפליה".

 

בארגון עדאלה, שהגיש את הערעור שהתקבל פה אחד בנוגע לרע"מ-תע"ל וברוב של שמונה  שופטים מול אחד לגבי בל"ד, אמרו: "הפסילה היתה מלכתחילה פגומה ונוגדת את החלטות בג"ץ בעניין".

 

זעם בימין: העליון פועל כמו טייס אוטומטי

מנגד, אמר יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן: "אהרן ברק הוא שאמר כי דמוקרטיה לא צריכה להרוג את עצמה כדי להוכיח את חיותה.

 בית המשפט זרק היום את האמירה הזו לפח, ונתן למעשה למפלגות הערביות רישיון להרוג את מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. לא נוותר ובכנסת הבאה נעביר את חוק האזרחות שישים גבול לחוסר הנאמנות של חלק מערביי ישראל".

 

במפלגת הבית היהודי תקפו את בית המשפט העליון: "בכל הנוגע לפסילת רשימות ערביות, בית המשפט העליון ממשיך לפעול על טייס אוטומטי. מאז שנכנס לתקפו החוק של ח"כ זבולון אורלב לפיו מי שיבקר במדינת אויב לא יוכל להבחר לכנסת, הח"כים הערבים לא מעיזים לצאת לביקורי הזדהות במדינות אויב, אך לצערנו הם ימשיכו לפעול בכנסת כסניף של חיזבאללה וחמאס, בניהולו של עזמי בשארה ובחסותו של בג"ץ".

 

גם ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) תקף את בית המשפט העליון: "הגיע הזמן להפסיק את שלטון בג"ץ. אין ספק שצריך להמשיך את המהפכה של השר פרידמן. בג"ץ העמיק את הקרע בינו ובין העם. בניגוד לדעת הרוב המכריע של נבחרי העם מימין ומשמאל, החליטה האליטה השיפוטית לצפצף על הציבור בישראל, והעדיפה את בל"ד של עזמי בשארה על פני מדינת ישראל, יהודית ודמוקרטית".

 

בהכנת הידיעה השתתפו יעל ברנובסקי, קובי נחשוני ואביעד גליקמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רונן בוידק
טיבי. העבודה וקדימה הזדנבו אחרי ליברמן
צילום: רונן בוידק
זחאלקה. תבוסה לליברמן
צילום: דודי ועקנין
ליברמן. חוק בכנסת הבאה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים