שתף קטע נבחר

מדיניות אובמה: עדיפות למו"מ הישראלי-פלסטיני

מסמך הפורס את מדיניות החוץ של הממשל האמריקני החדש מבטיח "דחיפה עקבית" למו"מ בין ישראל לפלסטינים עד לפיתרון של שתי מדינות לשני עמים. ארה"ב מחוייבת לשותפות החזקה בינה לבין ישראל ותמשיך לתמוך בה

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, מתכוון להעניק לסכסוך הישראלי-פלסטיני "עדיפות דיפלומטית" מהיום הראשון - כך עולה ממסמך מדיניות החוץ האמריקנית שפורסמה אחר הצהריים (יום ד') באתר האינטרנט החדש של הבית הלבן.

 

סוגיית המשא ומתן עם הפלסטינים הופיעה כאחד מחמישה סעיפים, בפרק על חידוש הדיפלומטיה האמריקנית בעולם. "נבצע דחיפה עקבית, בשיתוף הישראלים והפלסטינים כדי להשיג את המטרה של שני העמים: מדינה יהודית בישראל ומדינה פלסטינית - שיחיו זו לצד זו בשלום ובביטחון".

 

בפרק הנוגע לישראל מופיעים שלושה עקרונות מרכזיים העוסקים בהבטחת השותפות החזקה בין ארה"ב וישראל, תמיכה בזכותה של ישראל להגנה עצמית והמשך סיוע החוץ לישראל. "המחויבות הראשונה והבלתי מעורערת במזרח התיכון חייבת להיות הביטחון של ישראל, בת הברית החזקה ביותר של ארה"ב באזור". המסמך קובע כי "לישראל יש זכות להגן על אזרחיה" תוך שהוא מתייחס למלחמת לבנון השנייה. אין במסמך אזכור למלחמה האחרונה ברצועת עזה.

 

עוד נכתב כי הנשיא אובמה וסגנו, ג'ו ביידן, תומכים ומגינים על חבילת סיוע החוץ הביטחונית והאזרחית לישראל וכן בהמשך פיתוח מערכות ההגנה מפני טילים שארה"ב שותפה במימונן. במסגרת הסכם זה, מחוייבת ארה"ב להעביר לישראל סיוע ביטחוני בסך שלושה מיליארד דולרים בשנה עד 2019.

 

גם איראן זוכה לפרק מיוחד במדיניות החוץ האמריקנית החדשה. בין היתר נכתב כי הנשיא אובמה "תומך בדיפלומטיה נוקשה וישירה עם איראן בלא תנאים מוקדמים. זה הזמן להשתמש בכוח של הדיפלומטיה האמריקנית ללחוץ על איראן להפסיק את תוכנית הגרעין האסורה שלה, את התמיכה שלה בטרור ואת האיום שלה על ישראל".

 

לחזק את הפסקת האש עם חמאס

"אם איראן תנטוש את תוכנית הגרעין ואת התמיכה בטרור - נציע לה תמריצים כלכליים ומסלול התקדמות לעבר יחסים דיפלומטים נורמלים. אם איראן תמשיך במדיניות המדאיגה שלה - נגביר את הלחץ הכלכלי ואת הבידוד המדיני שלה". ממשל אובמה מתכוון בהקשר זה לרתום מדינות נוספות לטיפול בסוגייה האיראנית תוך שיתוף פעולה ותיאום הדוק. מסמך מדיניות החוץ מתרכז גם בנעשה באפגניסטן ופקיסטן, סוגיית הנשק הגרעיני, אבטחת אנרגיה וחידוש הדיפלומטיה האמריקנית בעולם.

 

ביומו הראשון כנשיא ארה"ב, שוחח אובמה עם ראש הממשלה, אהוד אולמרט. בשיחה בירך אולמרט את הנשיא האמריקני, איחל לו הצלחה בתפקידו ואמר שטקס ההשבעה ריגש אותו ואת העם בישראל עד מאוד. ראש הממשלה עדכן את אובמה על המצב ברצועת עזה ואמר כי הוא מקווה שהמאמצים של ישראל, מצרים, ארה"ב ומדינות אירופה למנוע את הברחות הנשק לעזה יצליחו.

 

אובמה, ששוחח היום גם עם נשיא מצרים מובארק, הנשיא הפלסטיני אבו-מאזן ועבדאללה מלך ירדן, הדגיש כי יפעל לחיזוק הפסקת האש בין ישראל לחמאס. בהודעה שפרסם דובר הבית הלבן, רוברט גיבס, נאמר כי אובמה מקווה להמשך שיתוף פעולה עם מנהיגי המזרח התיכון בדרך לשלום ישראלי-ערבי. 

 

"בעקבות העימות בעזה, הנשיא אובמה הדגיש את הנחישות לסייע לחזק את הפסקת האש, ליצור משטר יעיל נגד הברחות אשר יימנע מחמאס להתחמש שוב, ולקדם יחד עם הרשות הפלסטינית הבנייה מחדש של חיי הפלסטינים ברצועה", אמר גיבס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. מחוייבות בלתי מעורערת לישראל
צילום: AFP
מומלצים