שתף קטע נבחר

ישי, שנאת חינם תוביל לחורבן

"שנאת חינם היא הרוע הפנימי המחלחל, היא הבוז השקט והארסי, היא ממלכת הדעה הקדומה, ושלטון הסטריאוטיפ. חייב להימצא הפיתרון החברתי שיאפשר הכלה חברתית של ההומואים הדתיים". הרב רון כותב ליו"ר ש"ס אלי ישי

התבטאויותיו של אלי ישי השבוע ב-ynet בגנות ההומואים מאופיינות לא רק בבורות ושנאת האחר, על אף הניסיון שלו להכחיש זאת, אלא גם בחוסר עקביות מפליאה. מהצד האחד הוא מדבר על פגיעה ברגשות ודורש התחשבות בתושבי העיר ירושלים בכל הקשור למצעד הגאווה. "אין שום עניין לבוא לצעוד... זה פוגע בכל הרגשות", אך באותה נשימה הוא קורא למצעד 'מצעד הזוהמה' וממשיך להכפיש ולקרוא לציבור שלם של אנשים שמשרתים בצבא, עובדים, ותורמים למדינה - "חולים". דברים אשר נועדו לפגוע ואכן פוגעים ברגשותיו של ציבור שלם. ככל הנראה, רגישותו של ישי מסתכמת בהתחשבות ברגשות שלו בלבד, רגשות האחר לא ממש מעניינים אותו.

 

בתור הומו דתי (וכן יש דבר כזה), וכמי שעומד בראש ארגון הו"ד עצוב לי לשמע את דבריו של ישי. בתור אדם דתי ישי צריך להתייחס להומוסקסואלים בסובלנות והבנה כמו היחס של היהודים שומרי תו"מ לאלו שאינם. הדרך להתמודד עם הומוסקסואליות ובעלי נטייה זו אינה בכליאתה בחומות ההדחקה והבושה, אלא יש צורך להתמודד עם התופעה בגלוי באומץ ובוודאי לא לפגוע ברגשות אנשים וכבר ידוע מה נאמר על מלבין פני חברו ברבים. דחייתו ופסילתו של האדם

 ותיוגו כחולה על רקע נטייתו המינית היא חטא שבין אדם לחברו, שנאת חינם בהתגלמותה. אפשר לדון על נושא ההומוסקסואליות אבל כל זאת מבלי להכפיש ולבזות בדרכים נלוזות ואלימות.

 

(יש נטייה בקרב הקהילה הדתית-חרדית להקצות להומוסקסואליות אות-קלון מיוחד, דווקא שבמקרא מופיעה המילה "תועבה" בקשר למ"ז. מה שהם נוהגים להשמיט, במקרים רבים (בכוונה?!), היא העובדה שהמקרא מייחס אותה מילה בדיוק לאכילת טריפה שנאמר "לא תאכל כל תועבה" (דברים יד/ג).

 

וכמו כן משמשת המילה "תועבה" לתאר נישואי איש לגרושתו שהייתה בינתיים נשואה לאחר או הקרבת קרבן שיש בו מום. ראוי שהציבור הדתי והחרדי יתגבר סוף כל סוף על ההומופוביה השקופה כל כך ויבטלו את המדיניות המפלה שטוענת שנטייה מינית הומוסקסואלית היא סטייה. בדיוק כמו נשים וגברים הטרוסקסואלים, גם הומואים ולסביות, הם בניו ובנותיו של הקב"ה ויש ביכולתם להביא אור לעולם שהאפילה המצויה בו, מקורה לא רק בחטא, אלא גם ביחס של שיפוטיות, שבטעות יסודו).

 

אם מר ישי היה טורח לחשוב לפני שהוא מדבר הוא היה מגלה כי הצבא, בעקבות איגוד הפסיכולוגים האמריקנים והאירופאים, לפני למעלה מעשור זנח את הגישה כי הומוסקסואליות זו מחלה. אך כנראה שלא רק שמר ישי מתעניין רק ברגשות של עצמו ולא בשל האחר, אלא גם בידיעות שחלפו עברו מן העולם וכבר אינן נכונות וכל זאת בכדי להצדיק את עמדותיו ההומופוביות בזמן שהוא משתמש בדת כקרדום.

 

שנאת חינם

'שנאת חינם', היא שנאה מיותרת, אטומה, שחצנית. 'שנאת חינם' היא השחרת פני האחר במקום לנהל דו שיח מורכב ואינטליגנטי. שנאת חינם מובילה לחורבן כי היא לא מאפשרת ליצור קואליציה עם מי שחולק עליך. 'שנאת חינם'

היא הרוע הפנימי המחלחל, היא הבוז השקט והארסי, היא ממלכת הדעה הקדומה, ושלטון הסטריאוטיפ. 'שנאת חינם' צריכה להמיר את מקומה ל 'הקשבת חינם' ו 'דיבור חינם' כי רק אלה מאפשרים את יצירתה וחשיפתה של אמת משותפת, פוריה ומקדמת. רק אלה יתקנו את החורבן.

 

חייב להימצא הפיתרון החברתי שיאפשר הכלה חברתית. אנו בהו"ד מאמינים בחוסנה של החברה היהודית הדתית ובחוזק ערכיה ואמונתה, אשר רק בזכותם תתאפשר הכלתם של ההומואים הדתיים בקרבה. לכן, אין בהכלה זו בכדי להוות איום של ממש ולערער את חוזק יסודות החברה הדתית וערכיה.

 

ואסיים את תגובתי בקטע הבא: הרב אברהם יצחק קוק זצ"ל, הרב הראשי הראשון של פלסטינה-א"י, נשאל פעם מדוע הוא מתייחס בטוב לב שכזה ליהודים המתרחקים מדתם. הוא השיב תשובה המדברת בעד עצמה, שכדאי לכל יהודי שומר מצוות לחרוט בזיכרונו: "מוטב שאכשל באהבת חינם, מאשר חלילה בשנאת חינם".

 

הרב רון הוא מראשי אתר הו"ד - הומואים דתיים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישי. מוזמן לקרוא
צילום: גיל יוחנן
מומלצים