שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אובמה הורה לסגור הכלא בגואנטנמו בתוך שנה
  הנשיא האמריקני החדש חתם על הוראה המורה על סגירת מחנה המעצר המושמץ שבקובה בתוך שנה. הוא גם ביטל את השימוש בשיטות חקירה נוקשות שהונהגו בימי הממשל הקודם

  ממהר להגשים את הבטחותיו: יומיים בלבד לאחר שהושבע לנשיא ארה"ב, הורה הערב(יום ה') ברק אובמה רשמית לסגור בתוך שנה את מחנה המעצר גואנטנמו שבקובה. עוד הורה אובמה להפסיק להשתמש בשיטות חקירה נוקשות של חשודים בטרור.

   

  עידן אובמה - עדכונים אחרונים:

   

  "מתקני המעצר בגואנטנמו ייסגרו בתוך תקופה שלא תעלה על שנה מהיום בו יחתום עליה הנשיא", נכתב בהוראה שהופצה לגורמים השונים בממשל האמריקני. בנוסף, קובעת ההוראה כי עצירים שישהו במתקן ביום סגירתו "יוחזרו לארצותיהם, ישוחררו, יועברו למדינה שלישית או יועברו למתקני כליאה אחרים בשטח ארה"ב".

   

  אובמה חתם היום על ארבע הוראות נשיאותיות שמביעות ניתוק ממדיניות ממשל בוש בכל הנוגע למלחמה בטרור. הראשונה נגעה לסגירת גואנטנמו בתוך שנה, השנייה אוסרת באופן רשמי על עינויים - באמצעות חיוב הצבא לפעול לפי ההנחיות לחקירת חשודים בטרור.


  אובמה בטקס החתימה על ההוראה הנשיאותית, היום (צילום: AP)

   

  הוראה שלישית מקימה כוח משימה לבחינת מדיניות הכליאה וההליכים המשפטיים של החשודים והוראה רביעית מעכבת את משפטו של עלי אל-מארי, אמריקני שמערער זה חמש שנים על כליאתו בחשד להיותו לוחם זר בלי שהואשם באופן רשמי.

   

  לאורך כל קמפיין הבחירות שלו, הבטיח אובמה כי עם כניסתו לתפקיד יסגור את מחנה המעצר בו מוחזקים נכון להיום כ-250 עצירים ומתנהלים 21 תיקים משפטיים. אתמול הורה אובמה לתביעה הצבאית בגואנטנמו, להקפיא למשך 120 יום את ההליכים בכל 21 התיקים. היתה זו ההחלטה הראשונה של אובמה כנשיא ארה"ב.

   

  עם זאת, סגירת מחנה המעצר המושמץ לא צפויה להיות משימה קלה. רבים

  במערכת הביטחון האמריקנית תוהים היכן ייכלאו העצירים שנגדם כבר מתנהלים הליכים משפטיים וכיצד ניתן יהיה לשמור על שלומם של אלה שישוחררו. הלילה הודיעו שוויץ ואירלנד כי הן בוחנות אפשרות לקלוט חלק מהעצירים שישוחררו מגואנטנמו עם סגירתו.

   

  מחנה גואנטנמו נפתח ב-2002. ממשל בוש הודיע כי בכוונתו לשפוט 80 מהעצירים במתקן בגין פשעי מלחמה, אך בפועל הושלם הטיפול במהלך שבע השנים האחרונות רק בשלושה תיקים.


  פורסם לראשונה 22/01/2009 12:43

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מדיבורים למעשים. אובמה
  צילום: AP
  מחנה גואנטנמו (ארכיון)
  צילום: AFP
  מומלצים