שתף קטע נבחר

איסלנד: רה"מ הקדים הבחירות והודיע על פרישה

גאיר הארדה סיפר במסיבות עיתונאים כי עקב גידול סרטני שהתגלה בגרונו, אין בכוונתו להתמודד לקדנציה נוספת בראש מפלגת המרכז-ימין. בשבועות האחרונים הופעל על הארדה לחץ כבד להתפטר עקב המשבר הכלכלי במדינה

ראש ממשלת איסלנד, גאיר הארדה, הודיע בצהריים על הקדמת הבחירות במדינה ל-9 במאי וסיפר כי בעקבות גידול סרטני שהתגלה בגרונו - אין בכוונתו להתמודד לקדנציה נוספת. הארדה, בן 57, היה אמור לכהן עד 2011 אך בשבועות האחרונים גבר עליו הלחץ להתפטר בעקבות ההפגנות שפרצו במדינה על-רקע קריסת הבנקים

 

שלשום הקיפו מפגינים את מכוניתו של ראש הממשלה בבירה רייקיאוויק והשליכו לעברה ביצים ופחיות. דוברו של הארדה מסר כי ראש הממשלה לא נפגע, אך היה נסער מאוד בעקבות התקרית. בתקרית אחרת נפצעו שני שוטרים בעימותים עם מפגינים מול בניין הפרלמנט. יומיים קודם לכן השתמשו שוטרים בגז מדמיע כדי לפזר מפגינים שצעדו בעיר תוך שהם מכים בסירים ומחבתות. 

 

איסלנד היא אחת הנפגעות הקשות ביותר מהמשבר הכלכלי העולמי. בנוסף לקריסת הבנקים, נסקו שיעורי האינפלציה והאבטלה במדינה הסקנדינבית ואילו שער המטבע המקומי קרס. המפגינים מאשימים את ממשלת המרכז-ימין בכך שהרסה את הכלכלה המשגשגת של האי - בו 320 אלף התושבים. הארדה התעקש עד-כה להמשיך בתפקידו ואמר כי ממשלתו צפעל כדי להתגבר על המשבר.

 

בשבועות הקרובים צפויה לקיים מפלגת המרכז-ימין בראשותו של הארדה בחירות מוקדמות לבחירת מנהיגה החדש.

 ראש הממשלה סיפר במסיבת עיתונאים כי רק בשבוע שעבר נודע לו שהוא סובל מסרטן וכי לפרישתו אין קשר ללחץ הציבורי המופעל עליו עקב המשבר. 

 

"רופאי המליצו לי לעבור ניתוח להסרת הגידול מיד, אך מכיוון שלא ניתן לבצע את הניתוח באיסלנד - הוא יבוצע בחו"ל. אני אופטימי ביחס לסיכויי להתגבר על המחלה, אך עקב מצבי הרפואי לא אתמודד בוועידת המפלגה לקדנציה נוספת בהנהגה", אמר הארדה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הארדה. לחץ ציבורי גדול
צילום: AFP
מומלצים