שתף קטע נבחר

חלון אל שירֵי רביקוביץ'

אבי בללי ויהודית רביץ יצרו פרויקט מוזיקלי משיריה של דליה רביקוביץ' ומוציאים עכשיו את השיר הראשון, "החלון". "ההיסחפות לעולם שלה מאוד פשוטה ומשכנעת", אומר בללי. בואו להתרשם

כבר כמה שנים שאבי בללי, איש נקמת הטרקטור, מוצא עצמו נסחף בתוך מילותיה של המשוררת דליה רביקוביץ' ז"ל. זה התחיל כשהוא קיבל ספר שלה מהמפיק סולו יורמן, שהעלה רעיון ליצור ערב הוקרה לרביקוביץ', עוד כשהייתה בחיים. "לפתע פתאום התחברתי לעולם הזה, די בקלות", נזכר בללי.

 

הרעיון לערב המחווה המקורי התפוגג כשרביקוביץ' נפטרה, אבל בללי החליט שהוא ממשיך לנוע בתוך העולם הזה. הוא הלחין את השירים שלה, שקע בהם ואף צירף אליו את יהודית רביץ. לפני כשנה ערכו השניים הופעה אחת בתל-אביב עם השירים האלה. היום (ב'), מוציאים "בללי, רביץ, רביקוביץ'", את השיר הראשון מהפרויקט, "החלון". כאן תוכלו להאזין לו בבכורה. שימו לב שבסוף השיר, תוכלו לשמוע לרגע אחד גם את קולה של רביקוביץ'.

 

"היה רגע שניגנתי את אחד השירים, ויהודית עלתה לי בראש", מסביר בללי את שיתוף הפעולה המפתיע שלו עם רביץ. "ידעתי שזה סימן שכדאי לשים לב אליו. ידעתי שאני צריך זמרת: דווקא בכדי להעביר שלוחה גברית לשירה הנשית של דליה, חשבתי על זמרת.

 

"קיבלתי מסר מיהודית, ששמעה כמה קטעים ומאוד אהבה את זה. ידעתי שזה סימן כבר מספיק חזק בשביל לפגוש אותה ולהציע לה לשתף פעולה. היה לי חשוב מאוד שהיא תביא את העולם שלה לשלי, יחד עם העולם של דליה. האינטראקציה האמנותית והמוזיקלית היתה מאוד חזקה. לא אמרתי לה לשיר ככה וככה. היה חשוב לי שהיא תביא את העולם הפנימי שלה בכדי ליצור עולם משותף חדש, וכך היה".

 

מה הרגשת לראשונה, כשהתחלת לעסוק עם הטקסטים האלה?

 

"המפגש הראשון עם המילה הכתובה של דליה היה קצת מוזר. אני לא מלחין אחרים אף פעם, אני מלחין את עצמי בו זמנית עם כתיבת המילים. הפעם נסחפתי לעולם בצורה מאוד פשוטה ומשכנעת. ההתכתבות המוזיקלית שלי עם השירה של דליה סחפה אותי בפשטות שלה ובהבנה בכל הרבדים. מהמשמעות, לאסוציאציה ולמסר. כבר איבדתי את עצמי בתוך זה".

  

ואם היא היום היתה בחיים, מה לדעתך היא הייתה חושבת על השירים?

 

"קשה לי לומר. אני אולי יכול להרגיש את הדברים האלה מפרופ' ניסים קלדרון, שהיה חבר קרוב של רביקוביץ' וליווה את כל הפרויקט. הוא נורא עזר לי לגלות את העולם הפנימי של דליה דרך השירים. היה חשוב לי לדעת על מה אני שר. הוא פעם אמר לי שהוא מרגיש שהעולם הזה נורא דומה לעולם של דליה ושהיא הייתה מאוד מתחברת אליו. מכיוון שהדברים קרו בצורה כל כך טבעית ורגשית, אז אני מאמין שזה היה מאוד נוגע לה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רביץ ובללי. יצרו עולם משותף, חדש
צילום: אריאל ון סטרטן
צילום: שאול גולן
רביקוביץ'. קולה מבליח בסוף השיר
צילום: שאול גולן
לאתר ההטבות
מומלצים