שתף קטע נבחר

בנק ישראל: מיתון בישראל ב-2009

בנק ישראל מעריך ששיעור הצמיחה הצפוי בשנת 2009 יהיה שלילי ויעמוד על מינוס 0.2%. זאת, לעומת 1.5% צמיחה בתחזית הקודמת. בבנק מעריכים, כי רק באמצע 2010 יחזור המשק לקצב הצמיחה הפוטנציאלי

ב-2009 יתכווץ המשק בשיעור של %0.2; כך הודיע היום (א') בנק ישראל. זאת, לעומת 1.5% צמיחה בתחזית הקודמת. הבנק מעריך שתתרחש ירידה במחצית הראשונה של 2009, התייצבות ותחילת צמיחה במחצית השנייה, וחזרה לקצב הצמיחה הפוטנציאלי רק באמצע 2010. בבנק ישראל מציינים כי התחזית עודכנה כלפי מטה בעקבות מספר התפתחויות שליליות בכלכלה העולמית ובמשק הישראלי.

 

הגורמים אותם מונה הבנק להורדת התחזית: הרעה ניכרת בפעילות הכלכלית וירידה בתחזיות הצמיחה והסחר העולמיות; ירידה בפעילות הכלכלית ברבעון הרביעי בישראל, ובייחוד ירידה חדה בייצוא ובייצור התעשייתי; עלות מבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה וההשפעה השלילית על יצוא שרותי התיירות.

 

עם זאת ישנם גורמים שצפויים לקזז, באופן חלקי, את ההשפעות השליליות. כך לדוגמה, השיפור בתנאי הסחר החיצוניים, בעיקר עקב ירידת מחירי הנפט, ועדכון ההוצאה הציבורית כלפי מעלה, שישפיעו באופן חיובי על הפעילות במשק.

 

 עוד צופה הבנק כי שיעור האבטלה הממוצע ב-2009 יעמוד על  7.6%,לעומת 7% בתחזית הקודמת. זאת, בנוסף לגידול בגירעון הממשלה לסביבה של 4% מהתוצר, ועלייה של יחס החוב לתוצר למעל 82% לעומת 79% בתחזית הקודמת. עם זאת מעריכים בבנק שהעודף בחשבון השוטף צפוי להישמר למרות הירידה בפעילות הכלכלית, כתוצאה מהשיפור הניכר בתנאי הסחר.

 

הורדת התחזית מגיעה בצל נתונים מאקרו-כלכליים רבים המעידים על הכיוון אליו צועד המשק. המדד המשולב לחודש דצמבר ונתוני סקר החברות  שניבאו רעות למשק, ההאטה בייצור וכן הפגיעה בענף הייצוא, בנוסף למכת הפיטורים במשק. היום על ידי שירות התעסוקה, כי בחודש דצמבר 2008 נרשמו בלשכות התעסוקה 17.5 אלף מפוטרים - שיא של כל הזמנים, ונרשמה עליה של 3% במספרם של דורשי העבודה לעומת החודש הקודם.

 

המצב רע - אבל יחסית טוב?

בבנק מציינים כי למרות הירידה בתוצר לנפש, מדובר בשיעור מתון מזה החזוי במדינות מפותחות אחרות. זאת, לדברי הבנק, הודות לנקודת המוצא הטובה של המשק הישראלי ובעיקר העודף במאזן התשלומים ושיעורו הגבוה של החיסכון הפרטי.

 

עוד מציינים בבנק את תפקודה הטוב, יחסית לעולם, של המערכת הבנקאית בישראל כגורם הממתן את הירידה בצמיחה. הבנק צופה שהמערכת הבנקאית תאפשר למשקי הבית להגדיל את הצריכה הפרטית השוטפת, וזו צפויה לקזז חלקית את הירידה בביקוש לשימושים אחרים.

 

ומה ב-2010?

התחזית ל-2010 שמפרסם הבנק מתבססת על ההערכה שיתרחש שיפור מסוים בסביבה העולמית, ובעיקר עלייה בסחר העולמי וירידה קלה בריביות הריאליות. בבנק מעריכים ששיעור האבטלה צפוי להתייצב, ויחס החוב לתוצר ימשיך לעלות לסביבה של 85% מהתל"ג.

 

עם זאת, גם כאן מסייג הבנק את תחזיתו: "במידה והסחר העולמי לא יתאושש שיעור הצמיחה החזוי הוא 2% ושיעור האבטלה הממוצע צפוי לעלות עד ל-8%".

 

ברוורמן: "הממשלה גוררת רגלים"

בתגובה לתחזית המיתון של בנק ישראל, מאשים יו"ר ועדת הכספים, ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה), את הממשלה ב"גרירת רגליים" ואי נקיטת צעדים מיידיים לצמצום נזקי המשבר נוכח אזהרותיו בעניין זה אותן השמיע לפני החגים, לפני שהמשבר העולמי הגיע לשיאו.

 

"מזה כמה חודשים אני חוזר ומתריע לפני ממשלת ישראל שהמשק עומד להיכנס למיתון בעקבות המשבר העולמי", אמר ברוורמן ל-ynet, "דרשנו שיינקטו צעדים משמעותיים לצמצום ממדי האבטלה והנזקים למגזר העסקי. לצערי הממשלה גררה את רגליה, סירבה להכיר במצב וסירבה לקבל החלטות במועד הנכון, והתוצאות מגיעות אלינו. לא נותר לנו לקוות כי לפחות אחרי עדכון תחזית בנק ישראל, לגבי הצמיחה השלילית הצפויה, תינוקט הממשלה בצעדים הדרושים".

 

ברוורמן תובע "מאבק אמיתי במיתון" בנקיטת צעדי סיוע יותר אגרסיביים למפעלים ולעסקים שנקלעו למצוקה, מעבר לתכניות הממשלה שלטענת העוסקים, לפחות בדרום, יישומן מתעכב ונתקל בקשיים מצד הבנקים. כן דרש "חיתוך חד של כבלי הביורוקרטיה" והרחבה ניכרת של ההשקעות בפרוייקטים מקדמי צמיחה. "כל זה כדי להתגבר על פיגור בן 7 חודשים", אמר ברוורמן.

 

בהכנת הידיעה השתתף צבי לביא

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נגיד בנק ישראל סטנלי פישר
צילום: רויטרס
מומלצים