שתף קטע נבחר

בדיקת צה"ל: רק 250 מההרוגים בעזה - אזרחים

גורם צבאי בכיר אמר ל-ynet, כי בדיקה מעודכנת מעלה שלפחות 700 מבין ההרוגים הפלסטינים היו מעורבים בלחימה. עם השלמת הבדיקות, העריך, סביר שהמספר עוד יעלה. הפלסטינים, לעומת זאת, טוענים כי בין ההרוגים היו פחות מ-300 חמושים

הפערים בין הגרסאות רק גדלים: מבדיקות עדכניות של צה"ל בנוגע לזהות ההרוגים הפלסטינים במהלך מבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה, עולה כי מבין ההרוגים, שמספרם הכולל נע בין 1,100 ל-1,200, היו מעל 700 חמושים או מעורבים בלחימה, רובם אנשי חמאס, ורק כ-250 היו אזרחים בלתי מעורבים. לגבי יתר ההרוגים עדיין נערכות בדיקות, ובצבא מעריכים כי יתברר כי רבים מהם היו מחבלים גם כן. "גם בחמאס מכירים את הנתונים הללו, אך עושים הכל כדי להסתיר אותם", אמר ל-ynet גורם צבאי בכיר.

 

ואכן, הצד הפלסטיני מציג נתונים שונים בתכלית. לפי הנתונים שבידי הארגונים השונים הפועלים ברצועה, רק 92 מההרוגים היו אנשי ארגונים חמושים, בהם 48 אנשי חמאס, 32 אנשי הג'יהאד האיסלאמי, עוד כעשרה אנשי פלוגות סלאח א-דין של ועדות התנגדות העממית ושני חמושים של גדודי המוג'הידין. זאת, בנוסף לכ-200 שוטרים שנהרגו בתקיפות של היום הראשון, שהפלסטינים מאשרים כי לפחות חלקם היו משויכים ארגונית לחמאס, לפתח או לוועדות.

  

בחמאס טוענים כי "הישראלים ממשיכים להסתיר את האבידות שלהם ולשקר בנוגע לאבידות של הצד הפלסטיני". עוד אומרים הפלסטינים כי רק מעט מהחמושים נהרגו בהיתקלויות, ורובם נהרגו בתקיפות מהאוויר.


הריסות בג'בליה. בצה"ל מאמינים כי תחת ההריסות קבורים חמושים נוספים (צילום: AP)

 

"יחס של 1 ל-3"

במקביל לתחקיר הנמשך בצה"ל על תפקוד הכוחות במבצע ברצועת עזה, עמלים גורמים ביטחוניים על איסוף מידע מדויק ככל שניתן לגבי היקף וזהות ההרוגים בפעילות. הבדיקות כוללות איסוף מידע מהכוחות שפעלו בשטח, מידע מודעיני והצלבות שונות על מנת להגיע לרשימות שמיות.

 

כבר בשבוע שעבר רמז מפקד אוגדת עזה, תא"ל אייל אייזנברג, כי מרבית ההרוגים במבצע הם אנשי חמאס, אך נמנע מלנקוב במספרים. כעת מעריכים בצה"ל כי מתוך סך ההרוגים במבצע, שמספרם נע בין 1,100 ל-1,200, למעלה מ-700 היו חמושים או מעורבים בצורה זו או אחרת בלחימה, רובם אנשי חמאס. הם נהרגו בהיתקלויות עם הכוחות מטווחים קצרים ורחוקים, בתקיפות של חיל האוויר וחיל הים וביתר הפעולות.

 

מהנתונים עולה עוד כי בין ההרוגים כ-250 אזרחים בלתי מעורבים, במערכת הביטחון ממשיכים לנסות ולברר את זהותם של בין 150 ל-250 הרוגים נוספים, רובם גברים מעל גיל 20. לגבי רבים מהם טרם התקבל מידע כיוון שהם קבורים תחת הריסות בתים, ועל פי הערכות, חלק ניכר מהם השתייך לחמאס גם כן והיה מעורב בלחימה.

 

בצבא מסבירים כי רבים מההרוגים נחשבו בתחילה לאזרחים תמימים משום שעל גופתם לא נמצא נשק, אולם הדבר נובע מדפוס הפעולה של לוחמי החמאס, שנעו ללא נשק בין הבתים, שבהם היו מצבורי נשק ותחמושת. "במקרים רבים נמצאה גופה של אדם לא חמוש בביגוד אזרחי, והוא נספר בתחילה כאזרח", מסבירים בצה"ל, "אולם לאחר שהתבררו שמו וזהותו, הסתבר כי הוא היה לוחם חמאס".

 

"היחס בין האזרחים לחמושים בין ההרוגים הוא 1 ל-3 ואף למעלה מכך, מה שמחדד את אופי פעילות צה"ל, שכוונה לעבר החמאס ולא לעבר אזרחים", אמר הגורם הצבאי. בצבא מדגישים כי ננקטו אמצעי זהירות משמעותיים כדי להימנע מפגיעה באזרחים, אולם בנסיבות שדה הקרב, שבו בחר החמאס לערב את האוכלוסיה בתוך הלחימה, לא ניתן לבצע "פעילות כירורגית" שבה אזרחים לא נפגעים כלל.

 

"הפסקת האש תישמר בתקופה הקרובה"

בצה"ל מעריכים כי הפסקת האש תישמר בתקופה הקרובה, בעיקר לנוכח התהליך הפנימי בחמאס, שם בוחנים את הכישלון ובעיקר את העובדה שלא רשמו הישג משמעותי בכל ימי הלחימה, דוגמת חטיפת חייל או פגיעה בעורף ישראל. הוא הוסיף כי המראות הקשים של ההרס והחורבן ברצועה

 מוסיפים לכוח ההרתעה של צה"ל מול החמאס.

 

"ממדי ההרס ברצועת עזה, שהם תולדה של הלחימה ושל שדה הקרב של החמאס עצמו, הינם גורם הרתעתי לחמאס, שמבין את עוצמת צה"ל", אמר הגורם הצבאי. "כרגע לא נראה שיש להם רצון להפר את הפסקת האש, אבל אם יעשו זאת, יבינו במהרה שאין כאן כוונה לחזור למציאות שהיתה, בדמות תגובה נקודתית, אלא במסר תקיף וברור".

 

לנוכח ההצלחה, בצה"ל מתכוונים "להעתיק" חלק מדפוסי הפעולה ברצועת עזה גם לגזרות אחרות. גורמים צבאיים ציינו כי חלק נכבד ממנגנוני העבודה בתוך צה"ל ובינו לגופי ביטחון אחרים הוכיחו את עצמם והשיגו הישגים מבצעיים טובים, ולכן ייבחן בתקופה הקרובה כיצד לפעול באמצעותם לא רק בגזרת עזה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עזה מופגזת
צילום: AP
כוחות צה"ל נכנסים לרצועה
צילום: רויטרס
מומלצים