שתף קטע נבחר

הקרב על החניה: העיריות מצפצפות עלינו

בקשה לתביעה ייצוגית נגד עיריית הוד-השרון: העירייה גובה יותר מפי שניים מהמותר בעבור שעת חניה. בעבר הוגשו תביעות נגד עיריות שונות ובעקבותיהן הוזילו כולן את החנייה

עיריית הוד-השרון גובה מנהגים אשר מחנים את רכבם בתחומה 3.5 שקלים לכל שעת חניה, בה בעת שעל פי חוקי העזר היא רשאית לגבות מהם 1.5 שקלים בלבד. כך נטען אתמול בבבקשה לתביעה ייצוגית שהוגשה לבית-המשפט לעניינים מנהליים באזור המרכז נגד עיריית הוד-השרון.

 

גם בעיריות אחרות בשרון הוגשו תביעות ייצוגיות, שבעקבותיהן נסוגו העיריות וחייבו בהתאם לחוק. את התביעה הגיש תושב שאותו מייצגים עורכי-הדין דורון רדעי וניצן גדות ממשרד רדעי-גדות. במסגרת התביעה התבקש בית-המשפט להורות לעירייה להפחית את תעריף החניה לאלתר, ולהחזיר את דמי החניה שנגבו על ידה ביתר באמצעות הפחתת תעריף החניה בשנים הבאות.
כמה הרוויחו עלינו העיריות?

כמה הרוויחו עלינו העיריות?
  העירייה גבתה הגבייה המקסימלית על-פי חוק
הוד-השרון 3.5 שקלים לשעה 1.5 שקלים לשעה
רמת-השרון 5 שקלים לשעה 4 שקלים לשעה
רמת-גן 4.40 לשעה 4.10 שקלים לשעה
כפר-סבא 3 שקלים לשעה 2.5 שקלים לשעה
 

האזרח ב.ג, תושב מושב ירקונה הסמוך להוד-השרון, היה זה שהבחין בגבייה המוגזמת לכאורה. "באחרונה הוצבו בהוד-השרון מדחנים והנהגים נדרשים לשלם בעבור חניה", סיפר ב.ג. "תחילה הופתעתי מכך שעיר קטנה בפרובינציה בכלל מרשה לעצמה לגבות תשלום בעבור חניה, אך הופתעתי עוד יותר לגלות שהתשלום הנדרש הוא 3.5 שקלים לשעה. העברתי את הקבלה על התשלום לעורכי-הדין, שהגישו בעבר תביעות דומות שזכו להצלחה, והם מיהרו להגיש תביעה ייצוגית בשמי".

 

"מחיר החניה בכל עיר נקבע בחוקי העזר של אותה עיר, וחוק זה צריך לקבל את אישור משרד הפנים ומשרד התחבורה", הסביר עו"ד גדות. "העיריות יוצאות מתוך הנחה שהתושבים לא מכירים את הפרטים של חוקי העזר, ולכן מרשות לעצמן לגבות מחיר ככל העולה על רוחן. למצב הזה תורם היעדר ביקורת מצד המשרדים הללו".

 

בעבר הגישו עוה"ד רדעי וגדות תביעות דומות נגד עיריות רמת-גן, רמת-השרון וכפר-סבא, ובעקבותיהן הורידו רשויות אלה את דמי החניה לאלתר.

 

"מיד לאחר הגשת התביעות - ובמקרה של כפר-סבא לאחר התראה על הכוונה להגיש תביעה - מיהרו העיריות לשנות את התעריף, כדי שלא לעמוד בפני מצב שבו יצטרכו לפצות את החונים", אמר עו"ד רדעי. "אבל נראה שהעיריות אינן לומדות מניסיונן של עיריות אחרות".

 

מעיריית הוד-השרון נמסר כי עדיין לא התקבלה התביעה, וכשתתקבל, תלמד העירייה את הנושא ותגיב כנדרש.

 

הידיעה מתפרסמת היום במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים