שתף קטע נבחר

מי מאחורי אתר "התנועה הירוקה לישראל"?

אתר שעשוי להיראות כאילו שייך למפלגת "התנועה הירוקה" ומכיל מסרים שמאלניים קיצוניים, הוקם על ידי מועמדת לכנסת במפלגה יריבה - "הירוקים"

"על מדינת ישראל לאפשר מעבר חופשי של תושבים פלסטינאים לתוך ישראל כולל אפשרות לגור בתוך ישראל ואם ירצו בכך לקבל אזרחות ישראלית", זהו אחד העקרונות שמתפרסמים באתר "התנועה הירוקה לישראל" בכתובת green-israel.org. אך באיזו תנועה מדובר ומי עומד מאחוריה?

 

באתר, שהיה פעיל במשך שבועות ספורים מיוני עד אוגוסט, ישנם מספר פרסומים העוסקים בנושאי סביבה, תומכים בחיילים סרבנים, ותמיכה בסגירת הכור בדימונה. שאר המסרים באתר מביעים עמדות המזוהים עם סדר יום שמאלני-קיצוני. 


 

 

בעלי האתר מתחבאים

בעמודי האודות באתר, לא מופיעים פרטים מזהים כלשהם או שמות של אנשים שעומדים בראש "התנועה הירוקה לישראל". המייל ליצירת קשר אינו פעיל ופנייה אליו מניבה הודעת שגיאה. כמו כן שם המתחם של האתר רשומים כפרטיים. במצב כזה לא ניתן ליצור קשר ישיר עם בעלי האתר - אלא באמצעות חברה מתווכת, שמעבירה את הפניות לבעל האתר, וגובה על כך סכום של כמה דולרים בשנה. זוהי, אגב, פעולה לגיטמית וחוקית, שנועדה לשמור על פרטיותו של בעל האתר.

 

אך תחת הכותרת "כתבו עלינו" מופיעים קישורים לכתבות מאתרי חדשות, דווקא על הקמתה של מפלגת "התנועה הירוקה-מימד" הרצה בימים אלה לכנסת. אולם אין קשר בין האתר לבין המפלגה - שמפעילה אתר רשמי בכתובת yeruka.org.il - שם מופיעים מסרים מתונים יותר. בנושאי השלום, למשל, נכתב כי "התנועה הירוקה תומכת בפתרון של שלום בין ישראל לפלסטינים על יסוד העיקרון של שתי מדינות לשני עמים" ואין כלל התייחסות לזכות לאזרחות.

 

הירוקים ברשת

מבדיקת ynet עולה כי אתר green-israel הוקם על ידי מיטל רבינו שפתחה אותו על שמה בסוף חודש יוני. פרטי הרישום הוסוו מספר ימים לאחר מכן. על פי אתר הכנסת, רבינו היא מועמדת לכנסת במקום ה-20 במפלגת "הירוקים" בראשות פאר ויסנר. מפלגת "הירוקים" מתחרה על אלקטורט דומה, אם לא זהה, לזה של "התנועה הירוקה-מימד", וסדר היום המרכזי שלה עוסק אף הוא באיכות הסביבה.

 

כשפנינו אל רבינו בתחילה, הכחישה רבינו את הקשר לאתר ואמרה שלא פתחה אתר כזה. מיד לאחר מכן, הודתה שהאתר נפתח על ידיה ואמרה "חשבתי שאתה מתכוון לתנועה הירוקה, המפלגה הזאתי, אני לא מתקרבת אליהם".

 

אם את לא מתקרבת אליהם, למה פתחת אתר בשם דומה?

"זה היה מזמן. ממש מזמן"

 

בשלב מסויים בשיחה, ציינה לפתע רבינו כי היא לא פנויה לשוחח ועד כה לא התקבלה תגובתה.

 

תגובות

תגובת מפלגת הירוקים: "בבדיקה שעשינו מתברר שהאתר נרשם בחודש יוני על ידי חברה מטקסס. באשר לטענות הכתב: התנועה הירוקה הוקמה ונרשמה על ידי רשם המפלגות רק בחודש נובמבר. מפלגת הירוקים תמשיך להילחם למען ישראל ירוקה ולא תתעסק בזוטות, הקנטות והשמצות שיריבנו מתמחים בהם. מפלגת הירוקים תמשיך לפרסם את עשייתה באתר הרשמי של המפלגה ורק באתר זה". 

 

בהקשר זה יצוין כי בידי ynet נמצאים מסמכים המוכיחים כי מיטל רבינו הייתה רשומה בעבר כבעלת האתר.

 

תגובת התנועה הירוקה-מימד:"הזיקה הישירה של מי ששילם עבור האתר המתחזה, אל הנהגת מפלגת הירוקים, לא הפתיעה אותנו. זו לא הפעם הראשונה וכנראה גם לא האחרונה, שוויסנר וחבר מרעיו אינם בוחלים באמצעים פסולים כדי לנגח יריבים פוליטיים. כך הם עשו בבחירות המוניציפאליות האחרונות בתל-אביב. ואולם, בעת הזאת כל מאמצינו נתונים למערכת הבחירות ולחיזוק גל התמיכה בתנועה הירוקה-מימד, הגדל מרגע לרגע".

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מי עומד מאחורי התנועה המסתורית?
מומלצים