שתף קטע נבחר

אובמה שיגר את מיטשל: רוצים התקדמות אמיתית

הנשיא האמריקני נפגש עם שליחו המיוחד למזרח התיכון ואמר כי השינוי לא יקרה בין לילה, אך השאיפה היא ש"התוצאות יורגשו בשטח, ושהתקווה של תושבי האזור לביטחון - תתממש". הרכב המשלחת של מיטשל מלמד כי עיקר המאמץ בשלב זה יופנה לסיוע הומניטרי לפלסטינים

זמן קצר לפני שהשליח האמריקני למזרח התיכון יוצא לדרכו, נועד עמו הלילה (יום ג') נשיא ארצות הברית, ברק אובמה. בתחילת הפגישה, שבה השתתפה גם מזכירת המדינה הילרי קלינטון, אמר הנשיא אובמה: "אנחנו רוצים להשיג התקדמות אמיתית, לא רק הזדמנות לצילומי עיתונות. השאיפה היא שהתוצאות יורגשו על-ידי האנשים בשטח, שירגישו יותר בטוחים ושהתקוות שלהם ושל ילדיהם יתממשו".

 

שליחו של הנשיא, ג'ורג' מיטשל:

 

אובמה היה ריאלי, והוסיף כי ברור שלא ניתן יהיה להגיע להישגים בין לילה, אך הדגיש: "אם ארה"ב תהיה מעורבת, נוכל להתקדם באמת". את המסע הנוכחי של מיטשל הוא הגדיר כ"מסע של הקשבה ולימוד", שלאחריו יידונו פרטי המסע ויתקבלו החלטות מעשיות כיצד לפעול.


מיטשל, אובמה וקלינטון בפגישה הלילה (צילום: AP)

 

הנשיא האמריקני הבהיר כי מיטשל הוא יד ימינו לכל דבר ועניין, ואמר: "לשליח המיוחד יש גיבוי מלא שלי

ושל מזכירת המדינה קלינטון. כשהוא ידבר במזרח התיכון - הוא ידבר בשמנו".

 

בוושינגטון מדברים על כך שמיטשל יעסוק תחילה בייצוב הפסקת האש ברצועת עזה, ובניסיון לחזק את הרשות הפלסטינית מול החמאס, בין היתר במירוץ בין ארה"ב ואיראן בסוגיה מי יפעל ראשון לשיקום רצועת עזה. למיטשל אין כל כוונה לדבר עם נציגי חמאס.

 

מארצות-הברית ייצא מיטשל לאירופה, בדרכו למצרים, ישראל וארצות ערביות אחרות - שלעת עתה סוריה אינה כלולה בהם. לוח הזמנים של המסע טרם הושלם, ועדיין ייתכנו שינויים. המקומות שבהם כבר נקבעו למיטשל פגישות הם מצרים, ישראל, הרשות הפלסטינית, ירדן וסעודיה. 

 

דובר מחלקת המדינה האמריקנית הגדיר את המסע כ"מפגש עם בכירים באזור לדון בתהליך השלום ובמצב בעזה".

 

ניתוח הרכב האנשים שיוצאים עם מיטשל לאזורנו מלמד כי בשלב זה עיקר המאמץ של השליח האמריקני יופנה לסיוע הומניטרי לפלסטינים.

יחד איתו לא יגיעו לאזור אנשים שיהיו מעורבים בשיחות השלום, אלא פקידים המטפלים בנושא הסיוע והשיקום: עוזר מזכירת המדינה לפליטים ומהגרים סם וויטן, והעוזר מיוחד לסיוע חוץ ג'ורג' לאודטו .

 

דובר במחלקת המדינה, רוברט ווד, אמר בתדרוך היומי ש"הממשל יפעל בצורה נמרצת להגיע להסדר שלום בין ישראל והפלסטינים, כמו גם בין ישראל ושכנותיה. לעידוד המטרות הללו, השליח המיוחד מיטשל יפעל לחזק את הפסקת האש, למסד משטר יעיל ואמין נגד הברחות, למנוע התחמשות של החמאס, לתאם את פתיחת המעברים ולפתח תגובה יעילה לצרכים ההומניטרים המיידים של הפלסטינים בעזה ובסופו של דבר לשקם ולהמריץ את תהליך השלום".


פורסם לראשונה 26/01/2009 23:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים