שתף קטע נבחר

יורים וחובשים

סגירת המרפאה ב"ארז" מוכיחה כי היתה זו צביעות של מדינה שלא תוכל לרחוץ בנקיון כפיה, לאחר שסירבה במהלך המבצע לפנות פצועים פלסטינים

מרפאת החירום שהקימה ישראל במעבר ארז, נסגרת לאחר ימים ספורים בלבד. משרד הבריאות והממשלה הטילו על מגן דוד אדום להקים בית חולים שדה לתושבי עזה, שיספק מענה רב-מקצועי בתחומי הרפואה הראשונית ורפואת המשפחה. קריאה רחבה ונרגשת לרופאים ישראלים פורסמה באמצעות כלי התקשורת השונים. אך היוזמה לא נענתה בצד הפלסטיני.

 

טרם קמה המרפאה (ה"הומניטארית" לשיטתה של ישראל) וריח התעמולה כבר נישא באוויר. הנה פרושות לפנינו פניה היפים של מדינת ישראל. לא רק יורים ובוכים, גם יורים וחובשים.

 

במהלך 21 ימי לחימה טענה ישראל באמצעות דובר צה"ל ומנהלת התיאום והקישור, כי לא ניתן לפנות פצועים פלסטינים. בעבודת לוליינות מרשימה הצליחה ישראל לתאם מחד את פינויים מהרצועה של מאות בעלי האזרחות הזרה, ולמנוע מאידך פינוי מאות חולים ופצועים.

 

כבר בתחילת המבצע נדרש שר הביטחון להבטיח מעבר מהיר ובטוח של פצועים וחולים לטיפול רפואי בעזה ומחוצה לה. שר הביטחון ידע כי מחובתו של הצבא להעניק בעצמו טיפול ראשוני לאזרחים פצועים ולדאוג לפינויים בהקדם האפשרי. ראש מינהל רפואה במשרד הבריאות, ד"ר חזי לוי, אף הודיע כי בתי החולים בישראל כבר נערכו לקבלת פצועים בעקבות האירועים האלימים.

 

אולם, למרות היערכות בתי החולים בישראל, אין ספור פניות של עמותת רופאים לזכויות אדם, בתי חולים בישראל ובעזה, עיתונאים, אנשים פרטיים ואפילו הפצועים עצמם, נדחו על ידי הצבא באמתלות שונות ובהן דרישה ישראלית להתחייבות כספית מצד הפלסטינים כתנאי להוצאת פצועים, וגם התעקשות שללא הסכמת החמאס לא ניתן לפנות הפצועים. טיעונים ציניים אלו גובו אף על ידי ההסתדרות הרפואית בישראל, שטענה כי ישראל מוכנה לקבל ולטפל בפצועים בבתי החולים שלה, אך האשם תלוי אך ורק בחמאס, המונע את מעבר הפצועים לישראל.

 

במהלך 21 ימי לחימה ישראל לא בחלה באמצעים, כולל כיתור והפגזת בתי חולים, ירי על אמבולנסים, איום טלפוני על אזרחים פצועים ונצורים הממתינים לפינוי והריגתם של לפחות שבעה אנשי צוות רפואי. הצבא המתיימר להיות המוסרי בעולם, עמד על דעתו שלא לאפשר פינוי פצועים ותלה את האשמה כולה בחמאס, לפחות עד שהטרגדיה קורעת הלב של ד"ר אבו אל-עיש, שתועדה והועברה בשידור חי, הובילה כבמטה קסם לפינוי מרשים ומיידי של בנותיו הפצועות.

 

חשיפה טלוויזיונית אמיצה אחת הספיקה בשביל לאפשר לצה"ל לזנוח את כל טיעוניו, לעטות כנפי מלאך ולהוציא מיד את בנותיו של הרופא לטיפול בישראל. פינוי מרשים זה, בנוסף להחלטה לפתוח בית חולים שדה, מפריכים את טענותיה הקודמות של ישראל כי לא ניתן היה לפנות פצועים ומעידה יותר מכל על השימוש הציני שעושה ישראל בפינוי פצועים לצרכי תעמולה. כאשר ישראל זקוקה לתיקון תדמיתה, היא מפנה פצועים במהירות ואף מקימה עבורם מרפאה.

 

עם סיום הלחימה ונסיגת הצבא מרצועת עזה, יצאה גם התקשורת העולמית מהסגר שכפה עליה דובר צה"ל. עיתונאים מרחבי העולם יכולים להיכנס לרצועת עזה ולהעביר את מימדי הזוועה אל רשתות התקשורת בעולם כולו. ישראל נזקקה יותר מתמיד לתיקון תדמיתי, ומה נכון, מרשים וציני יותר מאשר רופא ישראלי רחום המזיל דמעה בעודו מטפל בפלסטיני מעזה?

 

הפלסטינים מצידם לא מיהרו לשתף פעולה עם תדמית ה"אמא תרזה" הישראלית ולא נהרו בהמוניהם למרפאה. אין להתפלא על כך, אחרי ההתקפה משולחת הרסן בעזה, נותרו בוודאי רק פלסטינים מעטים שמאמינים וסומכים על מדינת ישראל, גם כאשר זו מציעה עזרה הומניטארית. ישראל כצפוי, תולה את האשמה שוב בחמאס וטוענת שאנשיו מונעים מפצועים להגיע לטיפול.  

 

המרפאה שהוקמה במעבר ארז חשובה. אך מדינת ישראל לא תוכל לרחוץ בניקיון כפיה. חיוני שתסתכל לאחור על שלושה שבועות של שיכרון של כוח, ותבין כי יותר משהסתירה את זוועת המלחמה בעזה מהציבור, הסתירה את זוועות נשמתה שלה, מעצמה, ומחקה גם מהאופטימיים שבפלסטינים את התקווה לפתרון.

 

רן כהן, מנהל מחלקת חסרי מעמד ברופאים לזכויות אדם 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים