שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  עושים שוק

  חברי התזמורת האנדלוסית הגיעו לשוק הכרמל וקיימו שם קונצרט מחאה, במסגרת סכסוך העבודה בינם לבין ההנהלה. "הקונצרט הוא מטאפורה למצב אליו הנהלת התזמורת הביאה את נגניה", אומרים שם. "הפכו אותנו לקבצנים"

  היום (ג'), קצת אחרי השעה 12 בצהריים, התמקמו כ-30 מנגני התזמורת האנדלוסית אשדוד ברחבת הכניסה הצפונית של שוק הכרמל בתל אביב ופצחו בקונצרט מחאה, על תנאי העסקתם ועל מה שהם מכנים כהתעלמות ההנהלה מדרישותיהם, זאת מאז שהוכרז סכסוך עבודה בין הצדדים, לפני 9 חודשים. "הפכו אותנו לקבצנים", הם אמרו ונשאו שלטים ברוח זו. "אנחנו רוצים לנגן ולהתפרנס בכבוד. זו לא בקשה מוגזמת", הוסיפו.


  רוצים להתפרנס בכבוד. האנדלוסית בשוק הכרמל (צילומים: דודו אזולאי)

   

  "יצאנו לנגן בשוק הכרמל כדי לעורר מודעות למצב הקשה שבו אנחנו נמצאים מזה חודשים ארוכים", אמר ל-ynet המוזיקאי תום כהן, חבר בוועד הנגנים ומראשי המאבק. "אנחנו נמצאים בסכסוך עבודה כבר תשעה חודשים. עד עכשיו העדפנו שלא להשתמש בנשק השביתה, כיוון שלא רצינו לפגוע בקהל המנויים שלנו, שהוא ליבת התזמורת, אבל גם כי מלכתחילה מה שרצינו זה להגיע להסכם ולפתור את הבלגן", הוא מוסיף.

   

  "לצערנו, נדמה כי ההנהלה מעוניינת לחרב את התזמורת. עושה הרושם שטובת התזמורת ונגניה אינה עומדת לנגד עיניהם, נהפוך הוא. מספר המנויים ירד בחצי. מספר הקונצרטים באחוזים יותר משמעותיים. הקריסה הזו קשורה, בין היתר, בהחלטת ההנהלה לפטר אנשים שמזדהים עם המאבק כמו הפייטן בנימין בוזגלו שמשך המון קהל, המפיקה סימונה אלחרז, שדאגה לכל נושא 'סל תרבות' בתזמורת וקיצוץ סמכויותיה של שירה אוחיון, שהיתה אחראית על המחלקה החינוכית.

   

  "גם בי פוגעים באופן אישי, הן כמנצח והן כמוזיקאי ועובד התזמורת. המצב בלתי נסבל ונדרשנו לעשות מעשה. הקונצרט בשוק הכרמל הוא משל או מטאפורה למצב אליו הנהלת התזמורת הביאה את נגניה. כשנגנים מרוויחים 1200 שקל בחודש מעבודה שאמורה לכבד את בעליה, התחושה היא ממש כמו לקבץ נדבות".


  ועד הנגנים: "התחושה היא ממש כמו לקבץ נדבות" 

   

  לדברי כהן, נכון לרגע זה החליטו הנגנים והעובדים שלא לקיים את הקונצרטים הקרובים, זאת עד להודעה חדשה. "הכדור בידי ההנהלה ואנחנו מחכים לתשובות", הם אומרים. כהן הוסיף ואמר: "דו"ח ביקורת שערך משרד התרבות החל ביולי 2007 והסתיים לפני כמה חודשים ובו מפורטים כל העובדות והכשלים, שוכב במגרה של ראש מנהל תרבות ולא פורסם עד היום. אנחנו תוהים מדוע ודורשים את פרסומו".

   

  יו"ר איגוד האמנים בהסתדרות, דוד גלנוס, אמר: "אם התפקיד של נגנים הוא לקבץ נדבות, אז שכל העולם יראה אותם עומדים ברחוב ומנגנים. שכר חודשי של 1200 שקל לנגן זה מביש. אני לא מבין איך ההנהלה יכולה להביט לנגן, שמרוויח פחות משכר מינימום, בעיניים ועוד לחייב אותו לא לעבוד במקום אחר. האנשים האלה צריכים לפרנס את עצמם.

   

  "הנהלת התזמורת האנדלוסית פוגעת לא רק בתנאי השכר של העובדים ובביטחונם התעסוקתי, אלא בתזמורת כולה ובאוהביה. הם לא הותירו לנו ברירה אלא ללכת להשבתה כוללת, עד שהעניין יוסדר".


  ההנהלה: "הסכם קיבוצי הוא לשפוך את המים עם התינוק" 

   

  הקונצרט בשוק הכרמל הוא נדבך נוסף בסכסוך הארוך בין עובדי התזמורת להנהלה. שלב ההשבתה הנוכחי החל ביום ראשון, כש-50 עובדים ונגנים של התזמורת התבצרו במשרדי ההנהלה באשדוד ולא אפשרו להנהלה להיכנס למבנה. במהלך האירוע פונה לבית החולים איכילוב יו"ר איגוד האמנים בהסתדרות, דוד גלנוס, זאת לאחר שהותקף, לטענתו, על ידי מאבטח במתחם של התזמורת.

  החל מיום ראשון בוטלו גם כל הקונצרטים הקרובים של סדרת המנויים.

   

  בתזמורת האנדלוסית מגיבים לטענות השובתים ואומרים: "התזמורת משלמת משכורות לפי דרישות החוק. בתזמורת ישנה קבוצה של מועסקים במשרה חלקית ושכרם הנמוך נובע מהיקף פעילות חודשית. בחודשים בהם הפעילות מינימלית, לנגנים משולם שכר נמוך.

   

  "כבר בתחילת המשבר, לפני תשעה חודשים, הציעה ההנהלה לראשי ועד הנגנים ולהסתדרות בתל אביב להעלות באופן משמעותי את השכר למועסקים במשרה חלקית, באמצעות חוזה אישי. ההסתדרות סירבה והתעקשה רק על הסכם קיבוצי, דבר שהנהלת התזמורת הסבירה את עמדתה בעניינו. הניסיון לכפות על ההנהלה הסכם קיבוצי עלול להעמיק את הקרע ובסופו של דבר זה יהיה כמו לשפוך את המים עם התינוק".

   

  בתזמורת דוחים גם את הטענות כי הפסקת עבודתם של הפייטן בנימין בוזגלו וסימונה אלחרר קשורה בהזדהותם עם מאבק העובדים. "הפייטן בנימין בוזגלו דרש העלאת שכר שהחלטנו לדחות ודרכנו נפרדו לשלום. זכותנו לסרב כשהדרישה הכספית לא נראית לנו. לגבי סימונה אלחרר, שעבדה כפקידה במחלקת השיווק, לא ברורה לנו הטענה".

   

  את האשמה לירידה בכמות הקונצרטים מגלגלים בהנהלה לפתחה של הסתדרות העובדים ואומרים: "ההתערבות של ההסתדרות בתל אביב, הפכה להיות גורם מפריע ומזיק בהידברות שבין ההנהלה לנגנים. זאת לצד פעילות חברי הוועד, שבמקום למלא את תפקידם, עסקו רק במאבקים והכפשות וגרמו לירידה במכירות המנויים ובכמות ההופעות. שהנגנים השובתים ופקיד ההסתדרות יראו לנו אוהד כדורגל אחד שייכנס לאצטדיון כדורגל ולא יכעס, כשרגע לפני תחילת המשחק יודיעו לו שהשחקנים שובתים. במקרה כזה, אנחנו לא מקנאים בשחקנים על המגרש וההנהלה פטורה מאחריות. המנויים של האנדלוסית יודעים עד כמה ההנהלה נתנה את הנשמה לקידום המוזיקה האנדלוסית. לנסות ולגלגל את הנושא אלינו, זה מעבר לבדיחה".

   

  בתזמורת מבקשים להדגיש כי עד לרגע זה לא נתקבלה ולו טיוטה של דו"ח הביקורת שערך משרד התרבות. "נשמח להציגו ברגע שיתקבל במשרדינו", הם אומרים. בכל הנוגע לטענות לגבי תקיפתו לכאורה של דוד גלנוס אומרים בתזמורת: "ההנהלה מכחישה מכל וכל כי פקיד ההסתדרות הוכה על ידי מי מאנשי התזמורת ואנו רואים בהתנהגותו פרובוקציה, כמו הניסיון לחסום בכוח את הכניסה למשרדי ההנהלה וההחלטה לפוצץ ישיבות משא ומתן עם אנשינו.

   

  "על פי עדויות של אנשים שנכחו במקום, גלנוס חסם את דרכו של איש התחזוקה של מרכז מונארט, שרצה בסך הכל להיכנס למשרדים. כשניסה לעקוף את גלנוס, החל זה בהצגה מיוחדת שערך לנוכחים תוך שהוא קורא להם 'תצלמו'. אנחנו יכולים רק להצטער על כך שאדם, שאמור לייצג עובדים במו"מ כל כך רגיש, בוחר בפרובוקציות מיותרות על רצינות ומקצועיות".

   

  משרד התרבות מוסר בתגובה: "לבקשת המשרד, התבצעה בדיקת עומק על ידי משרד רואי חשבון חיצוני, מטעם משרד האוצר, שאכן הסתיימה לאחרונה. טיוטת דו"ח טרם הועברה להתייחסות המשרד והגוף המבוקר. לכשתתקבל, נתייחס. ובכל מקרה, מדובר בדוחות פנימיים שאינם מפורסמים".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בשוק הכרמל. מספר המנויים ירד בחצי
  צילום: דודו אזולאי
  לאתר ההטבות
  מומלצים