שתף קטע נבחר

הרב אבינר: "רב לא צריך להורות למי להצביע"

שבועיים לפני הבחירות קורא הרב אבינר למצביעים "לשבור את הראש" ולהחליט בעצמם מה ישלשלו לקלפי. על הרבנים: "לא מבינים בזה יותר מכל אדם. לא לומדים על זה בישיבה". על הציבור: "ביקורתי. לא אוהב לקבל הוראות"

תעמולת הבחירות האפקטיבית ביותר בציבור החרדי היא הקריאה "ועשית ככל אשר יורוך", וגם במפלגות הדתיות מתאמצים בשבועות האחרונים לצרף עוד שמות רבנים לרשימת התומכים. הרב שלמה אבינר, מבכירי הרבנים בציונות הדתית, טוען היום (ב') בשיחה עם ynet כי ההחלטה למי להצביע בבחירות היא שאלה שהרבנים לא מבינים בה יותר מכל אדם, וקורא לציבור להחליט בעצמו איזה פתק ישלשל לקלפי.

 

על פי הרב אבינר, על הרבנים מוטלת חובה לסמן "אידיאל וחזון", ובכוונתו לפרסם בימים הקרובים את השיקולים והתנאים לתמיכה במפלגה מסוימת, אך השאלה למי להצביע היא "טקטיקה וטכניקה" והרבנים לא צריכים להכריע בה. עוד טוען הרב כי לבעלי זכות הבחירה מעמד של דיינים הקובעים יחד על גורל המדינה, ועל פי ההלכה דיין חייב להשמיע את דעתו ולא לבטלה בפני אדם שהוא מעריך או מעריץ.

 

ומה דעתו על עשרות הרבנים, חלקם מנהיגים נחשבים בציבור הדתי לאומי, שחתימותיהם מתנוססות על מודעות מטעם האיחוד הלאומי והבית היהודי? "אני חושב שגם הם עצמם לא מתכוונים לכך שצריך להצביע דווקא למפלגה כזו או אחרת, אלא רק שהם מסכימים להצהרות, התנאים והנימוקים שהן מציגות במודעות", אומר הרב אבינר. הוא לא חושש שיהיה מי שיראה בכך "דעת תורה" מחייבת, ומסביר: "הציבור שלנו זה לא אנשים פשוטים אלא אנשים מאוד ביקורתיים, במובן החיובי של המילה. הוא לא אוהב לקבל הוראות מלמעלה אלא רוצה לשמוע דברים הגיוניים ומנומקים שמקובלים על שכלו".

 

בשו"ת מצולם שפורסם היום בעניין באתר "מעלה" נשאל הרב על ידי אחד הגולשים למי להצביע, והשיב: "לא בטוח שאני מבין יותר ממך בתחום הזה. זו שאלה כבדה מאוד. לפעמים אומרים שהמפלגה הזו תועיל יותר באופוזיציה מאשר בקואליציה. יכול להיות. אפשר גם לומר שעדיפה מפלגה קטנה שהיא בדיוק כמוני או שאולי עדיפה מפלגה יותר גדולה שלא בדיוק כמוני. אלה שיקולים מאוד ממסובכים, אבל לא לומדים על זה בישיבה. איזו מפלגה תועיל הכי הרבה? על זה תצטרך לשבור את הראש".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
הרב שלמה אבינר
צילום: דודי ועקנין
מומלצים