שתף קטע נבחר

רבנות ת"א: מאז המשבר - פחות מתחתנים

בשלושת החודשים האחרונים חלה ירידה דרסטית במספר הזוגות שנישאו בעיר. במועצה הדתית מעריכים כי המשבר הכלכלי הוא שגרם לשינוי המגמה - "מספר המתחתנים זינק בשלוש השנים האחרונות; המשבר הכלכלי שינה את המגמה"

מספרם של הזוגות המתגרשים בישראל רק עולה ועולה, וכפי שדיווחו בתי הדין הרבניים השבוע חצה לראשונה את ה-10,000 בשנה. ומה עם הזוגות המתחתנים? המועצה הדתית בתל אביב מפרסמת היום (ה') את נתוני השנה החולפת, מהם עולה כי בשלושת החודשים האחרונים של 2008 חלה ירידה דרסטית במספר הזוגות שנישאו בעיר, ונעצרה מגמת העלייה שאפיינה את שלוש השנים האחרונות. במועצה מעריכים כי המשבר הכלכלי הוא שגרם לשינוי המגמה. 

 

מסיכום שנת 2008 ברבנות ת"א עולה כי 3,450 זוגות נרשמו לנישואין – מספר דומה לזה של 2007. אלא שניתוח התוצאות מגלה כי עד חודש אוגוסט נרשמה עלייה של כ-15% ונראה היה שהולך להירשם שיא חדש עם יותר מ-4,000 זוגות מתחתנים בשנה, עד שבא המשבר הכלכלי והפך את המגמה. במועצה הדתית מדווחים כי לצד רבים שהעתיקו את מקום החתונה מאולמות וגני אירועים למקומות צנועים יותר כמו בתי כנסת ואפילו בתי פרטיים, חלה ירידה משמעותית במספר הנרשמים לנישואין ורבים אף ביטלו את חתונתם אחרי שכבר נרשמו. בסך הכל נמצא פער של 70 בין מספר הזוגות שהיו רשומים לבין אלה שאכן נישאו – רובם המוחלט בחודשים ספטמבר עד דצמבר.

  

"היתה ירידה דרמטית בכל קנה מידה"

יו"ר המועצה הדתית בתל אביב, אלדד מזרחי, אומר ל-ynet: "אף פעם אי אפשר להוכיח שזו הסיבה, אבל אין לי ספק שהמשבר הכלכלי הוא שגרם לשינוי המגמה. זו הייתה ירידה דרמטית בהשוואה לכל שנה ובכל קנה מידה". לדבריו, החל משנת 2005 הייתה עלייה עקבית במספר המתחתנים, ובסך הכל זינוק של 25% בשלוש שנים. המגמה נמשכה גם לאורך רוב השנה שחלפה, אך הצניחה בשלושת החודשים האחרונים הצליחה למחוק את העלייה בזמן קצר כל-כך. 

 

מפילוח הנתונים עולה כי ר וב מובהק של המתחתנים עושים זאת בעשור השלישי והרביעי לחייהם, והמאבק ביניהם צמוד. 50% מהנישאים הם מתחת לגיל 30, 45% בין 30 ל-40, ורק 5% מבוגרים יותר. 640 מהנרשמים לנישואים ב-2008 הם אלמנים או אלמנות, ורק 25 מהם גרושים או גרושות שהחליטו לתת צ'אנס נוסף למוסד הנישואים. החלוקה לעדות: 60% מזרחיים ו-40% אשכנזים.

  

אף שבסך הכל לא חלה עלייה מביע מזרחי סיפוק ממספר המתחתנים היציב, ומסביר: "אחוז המתגרשים רק עולה, ובתחום מפוקפק זה תל אביב נמצאת במקום הראשון בארץ. באופן טבעי החשש להתגרש היה אמור להרתיע רבים שחשבו להתחתן, ובהתחשב במצב הזה אנחנו בהחלט מרוצים מכך שמספר המתחתנים לא ירד".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים