שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  שתיית יותר מדי מים בהריון - סכנה לעובר

  שתיה מרובה מידי יום היא הרגל בריא? לא לכולם. חוקרים בשוודיה מצאו כי נשים ששתו מעל 2 וחצי ליטר מים ביממה הגיעו למצב מדאיג של רמת מלחים נמוכה בדם. הסכנה: איבוד הכרה ואף פרכוסים עד מוות

  שותה הרבה מים בזמן שאת בהריון? כדאי לך לפהחית כמויות: נשים הרות השותות כמות גדולה של מים נמצאת בסיכון מוגבר לנפילת רמת הנתרן בדם, מצב מסוכן העלול להביא במקרים קשים לפרכוסים ולמוות. המחקר החדש פורסם בכתב העת BJOG בגליונו האחרון.

   

  במחקר החדש נבדקו 287 נשים הרות שהורשו לשתות כאוות נפשן במהלך ההריון. החוקרים נטלו מהמתנדבות בדיקות דם בעת קבלתן לבית החולים ולאחר הלידה. החוקרים עקבו אחר כמויות המים ששתו הנשים.

   

  מתוך הנבדקות, 61 נשים שתו מעל 2 וחצי ליטר של מים ביממה, 16 מתוכן לקו במצב של היפונתרמיה: מצב בו רמת הנתרן בדם יורדת באופן מסוכן. חישוב הנתונים הראה כי קיים סיכון של 25% להיפונתרמיה אצל נשים הרות השותות מעל 2 וחצי ליטרים מים ביממה.

   

  ראש צוות החוקרים, ד"ר ויבקה מואן, ממכון קרולינסקה למחקר בשוודיה, הסבירה כי היפונתרמיה אינו מצב נדיר בהריון, ואף שהוא מסוכן ניתן בקלות להימנע ממנו. "אסור להמליץ לנשים לשתות בלי הגבלה במהלך ההריון", אמרה מואן, "והמנהג הזה להמליץ לשתות בלי הגבלה עומד בסימן שאלה".

   

  "קיים מיתוס לפיו שתיה מרובה מידי יום היא הרגל בריא", אמר פרופ' פיליפ סטיר, עורך כתב העת הגינקולוגי BJOG בהתייחסו למחקר, "עם זאת, מחקרים אחרונים הראו כי אפשר לסמוך על המסרים ששולח לנו הגוף, ויש לשתות יותר רק כאשר אנחנו חשים צמאים או במצבי סכנה לאיבוד מים. על המיילדות לבדוק כמה האישה שותה כדי לאתר מצב מסוכן אפשרי".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בהריון? אל תשתי יותר מדי מים
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים