שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ראש אמ"ן: חמאס נרתע מלירות - האחרים לא
  האלוף עמוס ידלין דיבר בישיבת הממשלה על חשבון הנפש של חמאס: "הם מפנימים בימים אלה את גודל המכה הפיזית והמוראלית". לדבריו, ארגונים אחרים אינם נרתעים - והם אלה שחידשו את הירי לישראל

  "בחמאס מפנימים בימים אלה את גודל המכה הפיזית והמוראלית. להבדיל מדברי הרהב בכלי התקשורת החל חשבון נפש על הכשלים המבצעים" - כך אמר היום (א') ראש אמ"ן, אלוף עמוס ידלין, בישיבת הממשלה השבועית.

   

  ידלין הסביר את תקריות האש ואת חידוש ירי הרקטות מרצועת עזה לישראל: "שבועיים אחרי נצירת האש,

  פעילי טרור שאינם שייכים חמאס מאתגרים את הארגון ומבצעים פיגועים כדי לגרום להסלמה מחודשת. חמאס מצדו מורתע, הוא עצמו מכבד את נצירת האש, אבל אינו מרתיע מספיק את האחרים", אמר.

    

  ראש אמ"ן הוסיף כי "מבצע עופרת יצוקה תרם לחיזוק ההרתעה הישראלית ועורר תהליך הפקת לקחים בקרב חברי הציר הרדיקאלי. חמאס מנסה לקזז נזקים ומתמקד באתגרים החדשים - קודם כל הסדרה בתנאיהם, שיקום המעברים ומאמץ לחידוש הברחות. הם רואים במאמצי השיקום הזדמנות לפיוס פנים פלסטיני, שיאפשר להם לממש את השאיפה להשתלט על אש"ף ולחסל את רעיון שתי המדינות".

   

  בהתייחס להימשכות הירי ברצועת עזה אמר ראש הממשלה, אהוד אולמרט: "צריך תגובה והתגובה לא תהיה קלה, כי אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו שתהיה הידרדרות למה שהיה קודם. אם יש מישהו מהשרים שחושב שצריך לנהוג אחרת, שיאמר עתה". רק שר התרבות המדע והספורט, ראלב מג'אדלה ענה לראש הממשלה: "אני אומר שצריך אחרת".

   

  בקרב מרבית השרים קיימת תמימות דעים באשר לצורך בתגובה. השר רפי איתן אמר: "אני רוצה להבין את מדיניות התגובות שלנו. אם אמרנו שהברחות וירי תובעים תגובה - אז צריך להגיב". שר הפנים מאיר שטרית: "אם אמרנו שעל כל הפרה נגיב - אז צריך אולי לתקוף שוב בפילדלפי את המנהרות". המשנה לראש הממשלה חיים רמון אמר: "אם שני הפרמטרים שקבענו לא מתקיימים, קרי הירי נמשך ויש המשך של הברחות, אז צריך להבין שלא נצליח להתגבר על מה שקורה בעזה כל עוד נמשך שם שלטון חמאס. אני קורא לתגובה מיידית ונחרצת".

   

  חיזבאללה מובל לנקמה על מות מורנייה

  אלוף ידלין התייחס גם לנעשה בגבול הצפון: "חיזבאללה עדיין מורתע ומרוסן בשל המחויבות שלו למערכת הבחירות בלבנון, ההרתעה הישראלית, תהליכי בניית הכוח שטרם הושלמו ומחוייבותו לאיראן. מאידך, חיזבאללה מובל על-ידי כוונתו לבצע פיגוע נקם על מות מורנייה בפתח פברואר, חודש בו מצויין גם יום חיסולו של עבאס מוסאווי. עם זאת, הם לא רוצים לעורר מלחמה".

   

  בנושא הגרעין האיראני אמר ראש אמ"ן כי טהרן "ממשיכה בחתירה ברורה וחד משמעית לגרעין". לדבריו, איראן מוסיפה לצבור מאות קילוגרמים של אורניום מועשר ברמה נמוכה ו"מנסה להרוויח זמן באמצעות ההידברות עם המערב תוך שהיא משפרת את יכולותיה".

    

  בהקשר האיראני, נדונה בישיבת הממשלה גם סוגיית ספינת הנשק העוגנת בקפריסין. שר הביטחון, אהוד ברק, אמר: "יש שם 30 או 40 מכולות סגורות שאי אפשר לבדוק אותן בלב ים, כנראה בשל מניעה משפטית.

   יש פה עבירה על החלטת מועצת הביטחון בעצם ייצוא הנשק מאיראן. מה שיותר חשוב מבחינתנו, הוא אם יש שם דברים המיועדים לחיזבאללה ולחמאס. הנושא זה עדיין לא נבדק".

   

  שר הביטחון התייחס גם לחוסר השקל בגבול עזה ואמר: "צריך להגיב ונגיב. אבל הואיל ואנחנו לא נשארים ברצועת עזה, היעדר הירי ינבע מהרתעה. כמו באירועים קודמים עוד רקטה ועוד מרגמה עד שזה יירגע. עניין הפסקת ההברחות יגיע מהטיפול המצרי. אין ולא היתה שום כוונה לעשות שום הסדר עם חמאס. לא נחתם מעולם הסכם עם חמאס. מעולם לא היה נייר שאנו וחמאס חתמנו עליו בראשי תיבות. אני מציע לדבר בצורה מפוקחת, עלינו להתעסק עם המציאות במזרח התיכון ולא עם העניינים כפי שאנחנו היינו רוצים לדמיין אותם".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ידלין. חיזבאללה עדיין מורתע
  צילום: חיים צח
  ישיבת הממשלה, היום
  צילום: AP
  מומלצים