שתף קטע נבחר

ברק מציע: מנהרה באורך 48 ק"מ מהרצועה לגדה

בכנס בחירות פרש יו"ר העבודה את משנתו המדינית, ובין היתר הציג את הפתרון שלו לסוגיית "המעבר הבטוח". עלות הפרויקט - 2-3 מיליארד דולר, "סכום סביר" לדבריו

מנהרה באורך 48 ק"מ - זה הפתרון שמציע אהוד ברק לסוגיית "המעבר הבטוח". יו"ר מפלגת העבודה אמר אחר הצהריים (יום ב') במהלך כנס בחירות של אגודת הסטודנטים באוניברסיטת בן-גוריון, כי ניתן להשיג רצף טריטוריאלי בין הגדה המערבית לרצועת עזה, על ידי חפירת מנהרה בשטח בריבונות ישראל. "לפלסטינים יהיה שימוש חופשי במנהרה והם יוכלו לנוע בה ללא הפרעה", הסביר.

 

 

לדברי ברק, עלות הקמתה של המנהרה, שהנתיב שלה עשוי לעבור בין העיירה בית חנון שבמצפון הרצועה לעיירה דורא שליד חברון, תהיה בין שניים לשלושה מיליארד דולר - "סכום סביר" כהגדרתו.

 

ברק פרש בדבריו את משנתו בנושא הסדר שלום עם הפלסטינים. "יש לנו אחריות עליונה להגיע להסדר", אמר, "אך ניתן להגיע אליו רק מעמדת כוח, כאשר הצד השני יבין שלא ניתן למוטט את ישראל צבאית, להתישה בטרור או למשוך אותה במלכודות דבש דיפלומטיות".

 

לדברי ברק, הדרך היחידה להתנהל במזרח התיכון היא זו שלו: "יד אחת מחפשת שלום כל הזמן, ומזיזה כל וילון, ויד שנייה עם האצבע קרובה לשמורת ההדק, ומוכנה ללחוץ עליו כל הזמן. זו הדרך היחידה במזרח התיכון - ובה אמשיך ללכת".

 

"תבחרו בטייס, לא במי שנראה כמו טייס"

בדבריו נעזר ברק בדימויים חדשים: את סוגיית בחירת המנהיג הבא בישראל השווה לבחירה של טייס המסוגל להטיס מטוס. "בסופו של דבר צריך לבחור לא במי שנראה כמו טייס, לא במי שצפתה במאות נחיתות מה'קוק-פיט', אלא במי שיודע להטיס מטוס, גם אם היו לו נחיתות קשות בעבר". בעניין החמאס, העדיף ברק להשתמש בדימוי מעולם החי: "זנב הלטאה יכול להמשיך לפרפר, וייתכן שניאלץ להכות בו שוב".

 

ברק לא שכח גם לתקוף גם את חברי קדימה, בהם השר חיים רמון, לשעבר במפלגת העבודה. "איזו פוליטיקה חדשה תוכל להביא קדימה אם חבר בכיר בתוכה, המשנה

לראש הממשלה, מצא עצמו מסובך בעבירות מביכות, הורשע בבית המשפט, לא ערער על תוצאות המשפט וביקש בתוך ישיבת ממשלה להקים ועדת חקירה ממשלתית שתחקור את חוקריו, בעודם חוקרים את ראש הממשלה. איזו פוליטיקה חדשה היא זו?".

 

לדברים הללו הגיב מאוחר יותר המשנה לראש הממשלה, רמון: "ברק נכשל את הכישלון המהדהד ביותר מבין ראשי הממשלות. הוא גורש על ידי הציבור בתוך שנה וחצי וריסק את מפלגת העבודה. הדבר הגרוע ביותר הוא שמחדליו של ברק גרמה לפריצת האינתיפאדה השנייה, שהובילה למותם של יותר מאלף ישראלים".

 

ברק הוסיף בדבריו כי כבר ידוע לו כי הליכוד פנה לאנשי קדימה שיערקו לשורותיהם, ולכן, הבוחר המצביע קדימה לא יכול לדעת למי הוא נותן את קולו. "הם אנשי ימין", הבהיר. "הם כבר עשו זאת פעם, ואין שום סיבה שלא יעשו זאת שוב. הם נמשכו לא לאידיאולוגיה, אלא לכוח פוליטי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. "אחריות עליונה להגיע להסדר"
צילום: רויטרס
מומלצים