שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  לחם חי: הבטיחו שינוי אריזה, גם הרכיבים השתנו
  מאפיית אנג'ל הבטיחה: אריזת לחם חי תשתנה, אך המוצר יישאר כשהיה. בפועל, מפרט רכיביו וערכיו התזונתיים של הלחם השתנה אף הוא. הקלוריות ואחוזי השומן עלו, כמות הסיבים התזונתייים ירדה ונוספו חומרים משמרים. האם בניגוד להבטחה הלחם השתנה, או שמא עד כה הנתונים שנרשמו על אריזתו הטעו?

  "אותו הלחם באריזה חדשה". כך מבשרת עטיפתו החדשה של "לחם חי", לחם פרוס מחיטה טרום נבוטה של מאפיית לחם חי, השייכת למאפיית אנג'ל. שבועות קודם לכן בישרה העטיפה הישנה את בואה של החדשה במדבקה: "בקרוב אריזה חדשה". 

   

  אבל כשהלחם באריזה החדשה צץ על המדפים בנקודות המכירה, ג' - שוחר בריאות וספורט וצרכן קבוע של הלחם הזה - שם לב שהשינוי בקנקן חל גם על מה שיש בו.


  מימין - האריזה הישנה, משמאל - החדשה (צילום: מירב קריסטל)

   

  "הופתעתי לגלות שרשימת הרכיבים ב'לחם חי' השתנתה עם השתנות האריזה, למרות שהובטח שהלחם יישאר אותו לחם. פתאום נכללו בו כל מיני חומרים משמרים ומייצבים", סיפר ג' בשיחה עם ynet.

   

  "חשוב לי שבלחם שאני אוכל יהיו רכיבים טבעיים בלבד. לכן קניתי באופן קבוע את 'לחם חי', שמחירו סביר יחסית ללחמי בריאות באותה קטגוריה. אז או שהכניסו בו חומרים מייצבים פתאום, או שהם תמיד היו שם - ואף אחד לא גילה לי את זה".

   

  רגע, זה בכלל אותו הלחם?

  ואכן, נראה שכשהוחלפה האדרת, נראה שמשהו קרה גם לגברת. מילא שהקרדיט למשה וילבושביץ, ממציא פטנט אפיית החיטה הנבוטה נגוז במעבר מהעטיפה הישנה לחדשה. ומילא שחותמת מכון התקנים נעלמה, ובמקומה נוסף סימול של פירמידת המזון החדשה. אבל הלחם אינו אותו לחם, לפחות לא לפי מרכיביו וערכיו התזונתיים המצויינים על העטיפה.

   

  מהשוואה בין האריזה הישנה של "לחם חי" לאריזה החדשה שלו עולה כי הקלוריות ל-100 גרם התנפחו מ-220 ל-243; השומן עלה מ-3.3 גרם ל-4.2 גרם; כמות הסיבים התזונתיים צנחה מ-8.5 גרם ל-6.5 גרם; כמות החלבונים פחתה מ-14.75 גרם ל-11.2 גרם; וכמות הפחמימות ירדה מ-41.4 גרם ל-40.1 גרם.

   

  לפירוט הרכיבים נוספו שמנים צמחיים (חלקם מוקשים); חומר מתחלב (E-481); חומר משמר (E-282); חומר מווסת חומציות (E330); וחומר מעכב חימצון (E330).

   

  האם במעבר לאריזה החדשה הלחם השתנה? אם השתנה - מדוע מודבקת עליו המדבקה המטעה: "אותו הלחם, באריזה חדשה"? ואם לא השתנה - מדוע כיתוב המרכיבים והערכים התזונתיים שונה? האם יתכן שאכן מדובר באותו הלחם, רק שהערכים שצויינו על אריזתו הנושנה לא היו מדויקים והטעו את הצרכנים?

   

  הטעיה לכאורה

  "לחם חי", הוא מוצר של מאפיית לחם חי, שמאפיית אנג'ל רכשה לפני כשנה. שמן של שתי המאפיות צוין גם על האריזה הישנה וגם על החדשה, ועל כן האחריות להטעייה, אם ישנה כזאת, מוטל על מאפיית אנג'ל.

   

  אם הלחם אינו אותו הלחם - ג' יכול להתלונן במשרד התמ"ת, ואם הלחם נותר כשהיה ורק פירוט הנתונים השתנה בתכלית - ג' יכול להתלונן על כך במשרד הבריאות.

   

  נתנו לנחתום (מאפיית אנג'ל) את הזכות להעיד על עיסתו: "מאפיית אנג'ל רכשה את הזכות לייצר ולמכור את המוצרים 'לחם חי' ממאפיית לחם חי בע"מ. בשלב ראשון ועל מנת להמשיך את רצף מכירת המוצרים, המשיכה מאפיית אנג'ל למכור את המוצר 'לחם חי' באמצעות אותה האריזה ששימשה את מאפיית לחם חי בע"מ.

   

  "לאחרונה, ולאחר ייצוב המוצר בקווי היצור של אנג'ל, ערכה מאפיית אנג'ל רענון של המוצר, במסגרתו שונתה האריזה והותאם המידע שמפורט בה לתכולת המוצר, בהתאם למקובל במאפיית אנג'ל".

   

  פנינו לממונה על הגנת הצרכן במשרד התמ"ת, עו"ד יצחק קמחי, ולדבריו - צרכנים אשר חשים נפגעים מהמקרה מוזמנים לפנות אליו בדרכים המקובלות.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  ההבטחה - רק האריזה השתנתה
  צילום: מירב קריסטל
  מומלצים