שתף קטע נבחר

הירשזון על המזומנים שלקח: אולי זו חנות מכולת

השופטת המשיכה להקשות על שר האוצר לשעבר - והוא ניסה להעביר את האחריות לגזבר המנוח: "הוא אמר לי לקחת מזומן ולא צ'ק, שלא יידעו". הירשזון ניסה להסביר את שתיקתו: "פחדתי פחד מוות שכל הגניבה תיפול עלי"

עדותו של שר האוצר לשעבר, אברהם הירשזון, נמשכה גם בצהריים (יום ג') בבית המשפט המחוזי בתל-אביב. במשך שעות ארוכות נשאל הירשזון, המואשם בגניבה, על הכסף שהוציא מהסתדרות העובדים הלאומית ומעמותת ניל"י. העדות נפתחה בנאום נרגש מצדו של הנאשם, אחריו החלו המתדיינים לצלול לעומק העניין. השופטת ברכה אופיר-תום לא הקלה עליו, ושאלה שאלות רבות.

 

בדיון עלה נושא קבלת 25 אלף שקלים במזומן מידי חודש, במשך כחמש שנים - סכומים אותם קיבל מגדעון בן צור ז"ל, שהיה החשב בהסתדרות העובדים הלאומית (הע"ל) בזמן כהונתו של הירשזון כיו"ר הארגון. השופטת שאלה את הירשזון מי הסמיך את בן צור להוציא מזומנים: "לא מדובר פה בחנות מכולת של אבא שלו", הדגישה.

 

הירשזון השיב: "לא רציתי לקבל צ'ק מכיוון שאני חבר כנסת, ויחשבו שמדובר במשכורת נוספת. אז בן צור אמר 'אני אתן מזומן ואיש לא יידע'. אני מודה שלקיתי בעיוורון". על כך ענתה השופטת: "כל מוסד צריך לרשום את ההוצאה, מה זו, חנות מכולת?" והירשזון ענה: "אני מצטער, אולי זו חנות מכולת".

 

כן דיבר הירשזון על המזומנים שנמצאו בתיקו במצעד החיים בפולין. לגביהם אמר: "ידוע שבמזרח אירופה צריך כסף מזומן, ולפעמים לקחתי הלוואה בדולרים מההסתדרות".

 

"הבן העביר לך כספים? מה, אתה נזקק?"

בבוקר סיפר הירשזון שרק כעבור שנים התבררו לו היקפי המעילה של ראש האף הכספים דאז בהסתדרות, עובדיה כהן. "חבר שבגד", כינה הירשזון את כהן. בצהריים, הוא שוב ניסה להסביר מדוע לא סיפר במשטרה על המזומנים שקיבל - גם באופן מיוחד לרגל חגים - ואמר: "פחדתי פחד נוראי שכל הגניבה בהע"ל תיפול עלי".

 

חלק מהכספים שהופקדו בחשבונו של הירשזון, הועברו על-ידי בנו וגיסתו מצרפת. השופטת תהתה האם איש במעמדו נזקק לסיוע כספי מבני משפחה, והוא השיב שהכספים היו קשורים לתרופות. אחר-כך התקיים דיון קצר בדלתיים סגורות, במהלכו השיב בנושאים הרופאיים האישיים.

 

עם פתיחת העדות אמר הירשזון בהתרגשות: "מתחילת הפרשה אין לילה אחד שאני יכול לומר שיכולתי לישון.

 אני מתייסר עם עצמי כל לילה וכל דקה ולא מפסיק לשאול את עצמי למה קיבלתי את הכסף במזומן. אני אנסה להסביר שכל אגורה הגיעה לי, אבל הדרך קלוקלת ואני לא יכול להסביר את הדבר. עיוורון? קהות חושים? אני בוש ונכלם בדרך שקיבלתי את הכסף".

 

עורך דינו של הנאשם המרכזי בפרשה, ציין הבוקר שמרשו החזיר כמיליון ו-600 אלף שקל להסתדרות, עד שיתברר האם הכסף מגיע לו.  הדיון צפוי להימשך גם מחר בבוקר, ולאחר מכן ייפתח שלב העדות הנגדית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הירשזון בבית המשפט, הבוקר
צילום: יריב כץ
מומלצים