שתף קטע נבחר

לבני מגייסת ביטחוניסטים; ברק: טיפלתי בקסאם

פחות משבוע לבחירות, ייתכן מאוד שאזרחי ישראל יצביעו בין צבע אדום לתקיפה בעזה. המועמדים שולפים קלפים ביטחוניים. לבני גייסה אלופים לשעבר. ברק מגייס מתלבטים: "עד שלא באתי, לא קרה דבר. שמונה שנים נפלו טילים"

מי באמת חזק בביטחון? כאשר האש בדרום אינה פוסקת, מכוונים שלושת המועמדים לראשות הממשלה, ציפי לבני, בנימין נתניהו ואהוד ברק, עוד מאמצים לגזרה הביטחונית. הערב (יום ג') נפגשה לבני עם שורת אלופים במיל' ואנשי מערכת הביטחון, שהביעו את תמיכתם. מנגד, ברק ניסה לשכנע מתלבטים ואמר להם שרק הוא טיפל באיום הרקטות. נתניהו ביקר היום באשקלון והבטיח למוטט את חמאס.

 

מפקד חיל האוויר לשעבר, האלוף איתן בן אליהו, ראשי אכ"א לשעבר, האלופים יורם יאיר וגדעון שפר וסגנית ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר, תת-אלוף ישראלה אורון, הודיעו הערב על תמיכתם ביו"ר קדימה, לתפקיד ראש ממשלת ישראל. בפגישה שהתקיימה במשרדה של לבני בתל אביב, הביעו הנוכחים את אמונתם במנהיגותה של לבני וביכולתה להוביל את מדינת ישראל אל מול האתגרים הניצבים בפניה. ראש המוסד לשעבר, אפרים הלוי, לא היה בפגישה, אך הצטרף לתמיכה בלבני.  

 

 

לבני מגבירה את הלחץ, ואומרת כי "הקרב צמוד וכל קול קובע. חלק מהציבור טרם הפנים שהבחירה היא בין ממשלה שנקודת המוצא שלה היא מרכז, לבין ממשלת ליכוד-ש"ס שמתחילה מנקודה קיצונית. הציבור יכריע בעוד שבוע, אך אסור לחזור על אותה טעות פעמיים", אמרה בכנס של השלטון המקומי.

 

האלוף במיל' יורם יאיר (יה יה) הסביר בשיחה עם ynet, מדוע החליט לתמוך בלבני: "הראשונה והמהותית יותר היא העובדה שבטחון ישראל תלוי בראש ובראשונה באחדות העם. אסור בשום פנים ואופן לחזור אחורה 15 שנה למצב בו היה העם חצוי למחנה ימין ומחנה שמאל. אסור לחזור לעבר שהשיא הנורא שלו היה רצח רבין, כאשר 70% מהעם בעמדותיו הפוליטיות, מדיניות, כלכליות וחברתיות נמצא במרכז - חייב להיות לזה ביטוי פוליטי.

 

"הסיבה השנייה שהחלטתי לתמוך בציפי לבני היא שאיני יכול לשאת את הזלזול באינגלטנציה של הציבור הישראלי. מציגים אותה כאילו היא לא יכולה לטפל בסוגית ביטחון מכיוון שאין לה רקע קרבי. ביטחון הוא קודם כל אסטרטגיה ולא מקצעונות צבאית. גדול המנהיגים שלנו, בן גוריון, היה רב"ט בצבא הטורקי ולא נלחם מימיו. יכולתו של מנהיג לא נמדדת ולא תלויה ברקע הצבאי שלו או בעבר שלו, אלא דווקא ביכולתו לצפות את העתיד, בראייה האסטרטגית שלו. אני נגד כל השובנזים הזה ואין שום סיבה שציפי ליבני לא תוכל להיות ראש ממשלה".

 

ברק: רק אני טיפלתי באיום הרקטות

מנגד, יו"ר העבודה, אהוד ברק, ניסה לשכנע בטלפון מתלבטים, והדגיש כי רק הוא טיפל באיום הרקטות מעזה: "עד שלא באתי, לא קרה דבר. שמונה שנים נפלו טילים, בשלוש ממשלות, ורק אנחנו הבאנו רגיעה. אם נצטרך להכות שוב בעזה, נכה ואפילו יותר חזק".


חזקים בתעמולה (צילום: AP)

 

ברק אמר בנאום שנשא מוקדם יותר בכנס הרצליה: "גם בעשור השביעי של מדינת ישראל לא שקטה הארץ, לא 40 שנה ולעתים אפילו לא 40 יום. היונה לא שבה עם עלה של זית כי עוד לא כלו המים. חמאס ניסה שוב לזרוע הרס והרג וספג מכה קשה וכואבת. חמאס לא יהיה עוד מה שהיה".

 

יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, סייר הבוקר באשקלון במקום נפילת רקטת הגראד. הוא אמר כי "ציפי לבני ואנשי קדימה לעגו לתחזיות על ירי הרקטות. ממשלה בראשותי תמוטט את שלטון חמאס בעזה ותביא להפסקת ירי הטילים". לאחר הסיור באשקלון, נפגש נתניהו עם ברק לפגישת עדכון ביטחונית.

 

נתניהו רמז בתום פגישתו עם ברק כי ישמח לשלב אותו כשר הביטחון בממשלה בראשותו. "מול האתגרים הביטחונים הגדולים שמדינת ישראל ניצבת בפניהם - חמאס בעזה, חיזבאללה בלבנון ומדינת החסות איראן - צריך לרתום את האנשים הטובים ביותר, המנוסים ביותר והאחראים ביותר", אמר נתניהו. בקדימה מיהרו להאשים את השניים בכך שהם חותרים לשותפות. העבודה הגיבה בזעם: "אנו דוחים בשאט נפש את הספין המכוער התורן של קדימה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הביטחוניסטים עם לבני
צילום: AP
נתניהו באשקלון
צילום: AP
ברק בקמפיין ביטחוני משלו
צילום: AFP
מומלצים