שתף קטע נבחר

"אובמה יצמצם הנשק הגרעיני במעצמות ב-80%"

ה"טיימס" הלונדוני מדווח, בהסתמך על גורמים בממשל אובמה, כי הנשיא האמריקני מתכוון ליזום שיחות לחתימה על אמנה חדשה עם רוסיה, שתסדיר את פירוקו של כ-80 אחוז מהארסנל הגרעיני בכל אחת מהמעצמות

מהפכה גם בתחום הגרעין? נשיא ארה"ב, ברק אובמה, מעוניין ליזום מהלך משותף לארצות-הברית ורוסיה, במסגרתו תצמצם כל אחת מהמעצמות את ארסנל כלי הנשק הגרעיניים שלה בכ-80 אחוזים - כך דיווח הבוקר (יום ד') עיתון ה"טיימס" הלונדוני. לפי הדיווח, האמנה תמסד מהלך דרמטי שיותיר בידי כל אחת מהמעצמות 1,000 ראשי קרב גרעיניים בלבד.

 

במסגרת היוזמה תיערך בחינה חדשה של תוכנית ממשל בוש להצבת מערכת הגנה מתקדמת מפני טילים במזרח אירופה, פרויקט שלו מתנגדת מוסקבה בתוקף וכבר גרם לסבבי מתיחות בין המעצמות. לפי העיתון הבריטי, אובמה ימנה את גרי סמור, שהשתתף בשיחות בתחום מניעת הפצת הגרעין בממשל קלינטון, למפקח על הנושא מטעם הבית הלבן, אך השיחות ינוהלו על-ידי מחלקת המדינה בראשות הילרי קלינטון.

 

אובמה טרם קיבל החלטה בעניין תוכנית ההגנה, אך גם אם יסתפק בעיכוב הצבת רכיביה השונים בפולין וצ'כיה, הוא יסיר בכך מכשול גדול בפני השיתוף פעולה עם רוסיה בנוגע לצמצום כלי הנשק. כל הסכם שיושג בנושא צמצום ראשי הנפץ הגרעיניים צפוי להפעיל לחץ על מעצמות גרעיניות להצטרף למהלך. ב"טיימס" צוין כי לחץ שכזה צפוי גם על בריטניה, שלה כ-160 ראשי קרב גרעיניים.

 

לפי הדיווח, המהלך הראשון של הנשיא האמריקני, שהבטיח להביא לצמצום כלי הנשק הגרעיניים, יהיה לפתוח מחדש בשיחות עם מוסקבה להחלפת האמנה

האמריקנית-סובייטית לצמצום כלי נשק אסטרטגיים משנת 1991, שתוקפה יפוג בדצמבר. בהתאם לאמנה, שתי המדינות צמצמו כבר את הארסנל הגרעיני שלהם מכ-10,000 ראשי קרב ל-5,000.

 

"אנו הולכים לנסות לקשור את רוסיה לתהליך מסורתי יותר ומחייב של צמצום הנשק", צוטט ב"טיימס" גורם בממשל שלא זוהה בשמו. "אנו מוכנים לנהל דיאלוג רחב יותר עם הרוסים בנוגע לסוגיות שמדאיגות אותם. איש לא יופתע אם המספר שאליו יצומצם הארסנל יגיע ל-1,000 באמנה החדשה". לפי הדיווח, אובמה רואה בצמצום הארסנל הגרעיני מצד ארה"ב ורוסיה כמהלך חשוב שיסייע במאמצים לשכנע מדינות כגון איראן שלא לפתח פצצות אטום.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טיל רוסי עם יכולת גרעיני. ארכיון
צילום: AFP
אובמה. יוזם מהלך שאפתני
צילום: רויטרס
מומלצים