שתף קטע נבחר

אושר המיזוג בין yes ובזק בתנאים מגבילים

בית הדין להגבלים עסקיים קבע כי אם בזק תבחר להשתלט על yes, היא תחויב לשדרג את תשתית הטלפוניה הישנה שלה כך שניתן יהיה להעביר באמצעותה שירותי טלוויזיה אשר יתחרו ב-yes

בית הדין להגבלים עסקיים אישר את המיזוג בין בזק ל-yes בתנאים מגבילים. בית הדין קיבל את הערעור של בזק, כנגד החלטת הממונה על ההגבלים העסקיים לעצור לחלוטין מיזוג זה.

 

 

השופטת מרים מזרחי קובעת בפסק הדין כי "ניתן להביא באמצעות התנאים שהמיזוג לא זו בלבד שאנו פוגע באופן משמעותי בתחרות אלא שהוא אף מסיר חלק מהקשיים התחרותיים הקיימים בשוק ללא המיזוג". מהרשות להגבלים עסקיים נמסר כי "קיבלנו לידנו את פסק הדין לפני כשעה. אנו לומדים את ההחלטה".

 

בפסק הדין קובע בית הדין להגבלים עסקיים כי אם בזק תבחר להשתלט על yes, היא תחויב לשדרג את תשתית הטלפוניה הישנה שלה כך שניתן יהיה להעביר באמצעותה שירותי טלוויזיה אשר יתחרו ב-yes. בזק תחויב להגיע לכיסוי של 80% מבתי האב בישראל תוך 36 חודשים מהיום בו תחליט למזג את yes. יש לציין כי בזק כבר החלה בהליך שדרוג הרשת שלה ל-NGN במהלך השנה שעברה, אך אם תקבל עליה את תנאי המיזוג תהיה מחויבת לקצב פריסה מהיר יחסית, אם כי סביר.

 

עוד על פי פסיקת בית הדין, בזק תהיה מחויבת לספק גישה שווה (Open Access) למתחרים אחרים, שירצו לספק שירותי טלוויזיה באמצעות הרשת החדשה אך לא תוכל לעשות זאת בעצמה לפני שיתבסס מתחרה בעל כ-100 אלף לקוחות משלמים לפחות, או מחזור הכנסות חודשי של מעל 10 מיליון שקל. משרד התקשורת, או הממונה על ההגבלים העסקיים יהיה זה שיחליט מה יהיה המחיר שתגבה בזק ממתחרים אלו עבור הגישה לרשת שלה.

 

רק לאחר שיתבסס המתחרה, תוכל בזק באמצעות yes לספקי שירותי טלוויזיה על גבי רשת זו ולהפסיק לחלוטין את השידור באמצעות הלוויין. בית הדין מאפשר ל-yes לעשות שימוש מוגבל בתשתית החדשה עוד לפני שיתמלא תנאי זה, ולספק באמצעות הרשת החדשה שירותי כמו VOD, אותם היא לא יכולה לספק באמצעות הלוויין. תנאי זה יהיה תקף ל-6 שנים, כלומר אם תוך 6 שנים לא יתבסס מתחרה על הרשת של בזק, yes תוכל להפסיק בכל זאת את השידורים באמצעות הלוויין.

 

עוד קובעת השופטת מזרחי כי ההפרדה המבנית שקיימת בין בזק ובין החברות הבנות שלה תהיה תקפה גם במקרה של yes. לבסוף, קובעת השופטת כי בזק תעמיד "ערבות בנקאית בנוסח בלתי מסויג בסכום של 200 מליון שקל להבטחת קיומם של תנאים אלה, עד לסיום ההסכם הקיים שבין yes לבין הספק המרכזי שלה, חברת חלל תקשורת, ולא יותר מעד לשמונה שנים". הערבות תימסר לממונה על הגבלים עסקיים, אשר יוכל לחלט סכומים מתוך ערבת זו במקרה בו החליט על הפרת תנאי המיזוג.

 

כיום מחזיקה בזק בכ-49% מ-yes ובידה אופציה להגדיל החזקות אלו ל-58%. אם בזק תהיה מוכנה לקבל עליה את המגבלות שקבע בית הדין, תוכל החברה לרכוש גם את יתר המניות ב-yes ולהגיע לשליטה מלאה.

 

יש לציין כי תגובת הרשות להגבלים עסקיים היא חשובה מאוד, שכן הרשות עשויה לערער על החלטת בית הדין ובכך להמשיך את ההליך המשפטי. הערכות הן כי סיכוי רב שהרשות תחליט לערער וזאת על רקע התנגדותה הנחרצת למיזוג. מנגד, הערכות הן כי בזק תקבל מגבלות אלו על עצמה ותבחר למזג את yes. הנושא הכואב היחיד עבורה, כפי המסתמן, היא הערבות הגבוהה יחסית של 200 מיליון שקל, אותה תיאלץ להעמיד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים