שתף קטע נבחר

אובמה מציג: מועצה חזקה לביטחון לאומי

בניגוד לקודמיו בתקופת ממשל בוש, סטיבן הדלי וקונדוליזה רייס, היועץ לביטחון לאומי של ברק אובמה, הגנרל ג'יימס ג'ונס, יקבל כוח רב יותר, וסמכויותיה של המועצה בראשותו יורחבו באופן המשקף את השינויים שחלו בעולם

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, מתכונן לבצע שינויים מקיפים במבנה של המועצה האמריקנית לביטחון לאומי - שיעניקו בין היתר ללעומד בראשה, הגנרל ג'ים ג'ונס, כוח רב בממשל החדש.

 

ה"וושינגטון פוסט" דיווח הבוקר (יום א') כי מעבר לסמכויות המסורתיות בנושאי חוץ וביטחון, יתווספו

למועצה לביטחון לאומי סמכויות בנושאי פנים הקשורים לביטחון האומה. השינויים הללו משקפים את השינויים הדרמטיים שחלו בעולם - מאז שייסד הנשיא הארי טרומן את משרת היועץ לביטחון לאומי עם תום מלחמת העולם השנייה.

 

ההחלטה של הנשיא אובמה למנות למשרת היועץ לבטחון לאומי גנרל בכיר ודומיננטי כג'ים ג'ונס, היתה אמירה כשלעצמה. בניגוד לתפקיד הטכני המוחלט של היועצים של בוש, קונדוליזה רייס וסטיב האדלי, שגומדו על ידי סגן הנשיא רב-העוצמה דיק צ'ייני ושר ההגנה דונלד רמספלד, שדלתו של בוש היתה תמיד פתוחה בפניהם, ג'ונס מתכוון להיות בעל הבית.

 

עם הקמת הגוף, נמנו על חברי המועצה לביטחון לאומי, מלבד הנשיא, גם סגן הנשיא, מזכיר המדינה ושר ההגנה. בשנים האחרונות נוספו לשולחן המועצה גם ראש ה-CIA, ראש המטות המשולבים ולעיתים גם שר האוצר, כאחראי על המאבק הפיננסי בטרור העולמי ולהטלת סנקציות על מדינות כאיראן וצפון קוריאה.

 

למרות שבמועצה לביטחון לאומי של הנשיא יושבים אנשים חזקים - בהם מזכירת המדינה הילרי קלינטון ושר ההגנה רוברט גייטס, לג'ונס היה חשוב להעניק ראיון ל"וושינגטון פוסט", שבו תאר את סמכויותיו כמי שעומד בראש המועצה ומנהל את ישיבותיה. "תפקידי להבטיח שעמדת מיעוט תוצג גם היא, אבל בסיכומו של דבר הנשיא יפנה אלי וישאל מה דעתי ואני מתכוון לומר לו מה אני חושב", פסק הגנרל.

 

המועצה לביטחון לאומי בראשות ג'ונס תרחיב את סמכויותיה מעבר לנושאים המסורתיים של חוץ וביטחון, ותעסוק בענייני ביטחון המולדת, הגנה מפני תקיפה באמצעות האינטרנט, אנרגיה ושינויים אקלימים – שהם הסיכונים הביטחוניים של המאה ה-21.

 

סגנו של ג'ונס הוא ג'ון ברנאן, שהיה מיועד להיות ראש ה-CIA, אך מועמדותו לתפקיד הוסרה לאחר שהתברר כי הוא תומך בחקירות בעינויים. ברנאן, מומחה למלחמה בטרור בהכשרתו, התבקש עכשיו לבחון האם על המועצה לביטחון לאומי להיות אחראית גם על תחום אסונות הטבע, כדוגמת הוריקן קתרינה.

 

בניגוד ליועצים הקודמים לביטחון לאומי של הנשיאים בוש וקלינטון לפניו, החליט אובמה למנות לתפקיד גנרל. הוא הבין שבהיותו נשיא חסר ניסיון בעידן של שתי מלחמות

בעיראק ואפגניסטן ולנוכח המלחמה המתמשכת בטרור, הוא זקוק לאיש צבא מנוסה לצדו. בתפקידו הצבאי האחרון, היה ג'ונס מפקד נאט"ו ושליח ביטחוני מיוחד של ממשל בוש למזרח התיכון.

 

המועצה לביטחון לאומי האזרחית תחת גנרל ג'ונס תפעל עם משמעת צבאית. הנשיא אובמה מקווה שתחת "פיקודו" של ג'ונס, תוכל המועצה גם לשמש כמתאמת בין הזרועות השונות של הממשל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ג'ונס. הרוצה להיות האיש החזק
צילום: איי פי
אובמה. מינויו של ג'ונס מהווה הצהרה
צילום: AP
מומלצים