שתף קטע נבחר

יממה לבחירות: המפלגות במאמצי שיא

ביום האחרון לפני הבחירות, המועמדים נותנים דחיפה אחרונה לפעילות השטח במאבק על כל קול. בליכוד אומרים שהזליגה לימין נעצרה, בקדימה בונים על צעירים ונשים, בעבודה זועמים על העלמתם, ליברמן מתכנן ביקור בכותל. במי יתמכו עובדי ויטה-פרי גליל, ועם מי נפגש דודו טופז?

יממה אחת. זה כל מה שנותר לפני שמיליוני ישראלים יבואו לקלפיות ברחבי הארץ ויכריעו את הרכב הכנסת ה-18. במפלגות מוכנים ללחיצה האחרונה על דוושת הגז, במטרה לכבוש את הלבבות, או לפחות לגרום לפתק הנכון להיכנס למעטפה.

 

בקדימה ממשיכים לשמור על אופטימיות, ומאמינים שהמומנטום נוטה לכיוונם. סיסמת הימים האחרונים, "רק ציפי תנצח את ביבי", תמשיך לבלוט, ויושקעו מאמצים בהמרצת הפעילים והמצביעים וכן בארגון יום הבחירות. היעד העיקרי: נשים וצעירים.

 

בבוקר יתקיים "אירוע המרצה" עם אנשי שטח, ולאחר מכן יערכו בכירי המפלגה שיחות טלפון עם רכזי השטח ועם מתלבטים. יו"ר קדימה לבני מלווה בכמה מבכירי המפלגה תצא למסע ברכבת מתל אביב אל הדרום וחזרה.

 

בליכוד מחדדים את המסר המרכזי שעליו יחזרו דוברי המפלגה בכל הראיונות ביום האחרון: "צריך ליכוד גדול והכרעה ברורה כדי שניתן יהיה למשול". זאת, דווקא על רקע הערכה בליכוד כי זליגת הקולות למפלגות הימין נעצרה והמומנטום התהפך. היו"ר נתניהו, שסייר אתמול ברמת הגולן, צפוי לערוך סיורים במטות המפלגה בדרום הארץ.

 

היום יועברו לסניפי הליכוד ברחבי הארץ הערכות שישמשו את נציגי המפלגה בקלפיות: שמשיות, מטריות, שולחנות, כסאות ועוד. במקביל יחלו ההכנות לאירוע המרכזי של הליכוד בשלישי בערב בביתן 15 בגני התערוכה בתל-אביב, לשם צפויים להגיע מועמדי ותומכי המפלגה וכן היו"ר נתניהו, עם היוודע התוצאות הסופיות - כדי לחגוג, במקרה של ניצחון.

 

במפלגת העבודה זועמים על הקמפיינים של הליכוד וקדימה, שלטענתם מנסים להעלים את העבודה לחלוטין ופוגעים בה אנושות. בכירים בעבודה אמרו כי "זו טעות לחשוב שהקרב הוא רק בין ציפי לביבי. בסוף צריך להרכיב קואליציה על סמך הגושים".

 

בעבודה ישתדלו לעשות הכל על מנת לוודא שכמה שיותר מתומכי המפלגה יגיעו לקלפיות מחר. הם יתרכזו במאמצים להשיב את המצביעים לשעבר, שנטשו את המפלגה במשך השנים. אמש ביקר שר הביטחון אהוד ברק בבר תל אביבי ונפגש עם צעירים.


שיטת הרוטציה עובדת. בשלטים (צילום: AFP)

   

לדברי ראש מטה הבחירות של ישראל ביתנו, עוזי לנדאו, "המטה נכנס לישורת האחרונה. ניפגש עם הפעילים במטות השונים, נתבונן ברשימות ונבדוק שכל התוכניות מיושמות - למשל שכל התומכים יוכלו להגיע לקלפי. הח"כים יסתובבו בין הסניפים וייפגשו עם הפעילים. אנחנו מקווים שגל האהדה שאנחנו מרגישים יגיע לשיאו, ויחד עם זאת חוששים משאננות". יו"ר המפלגה אביגדור ליברמן יהיה היום במטה בירושלים, שם יפקח על הארגון, ובערב יבקר בכותל.

 

אנחת רווחה ביהדות התורה

בש"ס ממשיכות ההכנות כמתוכנן. בימים הקרובים יפשוט צבא של אברכים פעילי המפלגה על שכונות כדי לשכנע. 12 חברי הכנסת של המפלגה חילקו ביניהם את האחריות באזורי הארץ השונים לקראת יום הבוחר. היום תואץ עוד יותר פעילות השטח והופעת המועמדים בחוגי בית ובבתי כנסת. יו"ר המפלגה אלי ישי יסייר בכל הארץ, ויגיע לאזורים "אסטרטגיים" מבחינת המפלגה, במטרה לחזקם.

  

תחושת הקלה נרשמה ביהדות התורה, לאחר שהרבנים הגדולים הוחתמו על "דעת תורה" - כרוז הקורא לכל הציבור להצביע. בזמן שנותר יושם דגש על פרסום אותו כרוז,

החל במודעות שיתפרסמו בעיתונים החרדים וכלה בפשקווילים שייתלו ברחבי השכונות. מלבד זאת, נשלמות ההכנות למבצע ההסעות המרוכז לקלפיות, מהישיבות ובחזרה. במפלגה החליטו שלא להיעזר בתחבורה ציבורית הניתנת בחינם ביום הבחירות - כדי לחסוך זמן ולמנוע פגיעה בלימודי התורה.

 

שחקן החיזוק של הבית היהודי הוא לא אחר ממספר 2 ברשימה, ח"כ זבולון אורלב, ששבת מפעילות פוליטית בשבוע האחרון עקב מות אביו. אתמול כבר התרוצץ בין כנסים, שכללו מפגשים עם בדואים ודרוזים. במקביל פורסמה תמיכתן של 17 נשים בולטות בציונות הדתית בבית היהודי, "המפלגה הדתית היחידה שהשכילה לשלב שתי נשים בעשירייה הפותחת", כעקיצה לאיחוד הלאומי. יו"ר מטה ההסברה, אורי אורבך, הקליט הודעות טלפוניות שיושמעו היום ומחר לאלפי מצביעים פוטנציאלים בניסיון אחרון להשפיע על המתלבטים. 

 

מועמדי האיחוד הלאומי ייצאו היום - ט"ו בשבט - לנטיעות סמליות במגרון, מאחז שלפי המדינה מיועד לעקירה. לאחר מכן ימשיכו לכותל, שם יקיימו תפילה לשלום המדינה וחייליה, וכמובן להצלחה בבחירות. יו"ר האיחוד הלאומי, יעקב כץ (כצל'ה), הציע אתמול לראשי המפלגות הדתיות והחרדיות לתאם עמדות עוד לפני הבחירות ולגבש חזית אחידה לקראת המשא ומתן הקואליציוני בנושאי דת ומדינה. "בעזרת השם, ובזכות הכוחות המשותפים, ביכולתנו לחולל מהפיכה של ממש בדמותה של המדינה ובצביונה היהודי", כתב לראשי המפלגות האחרות.

 

מרצ נגד לבני

לצד קמפיין "החלטתי. מרצ", המסר שתדגיש התנועה החדשה-מרצ הוא: כולם ישבו עם ליברמן בממשלה - לבני, נתניהו וברק. בכוונת פעילי השטח להיצמד לסיוריה של יו"ר קדימה ולהאשים אותה ב"הטעיית הציבור", על שאינה מתוודה שלא תוכל להקים ממשלה בלי ישראל ביתנו. אחרי כנס מתלבטים בירושלים עם היו"ר חיים אורון ו"סיבוב פאבים" בעיר של מועמדי התנועה - ייערכו עוד כמה כנסים נוספים.

 

בתנועה הירוקה-מימד מעודדים מתמיכת דמויות ידועות, בהן אהוד בנאי, אברי גלעד, קובי אוז ושי אביבי. "נוצר הד ציבורי סביבנו, אנחנו מקבלים פידבקים טובים ומאמינים שאנחנו נכנסים לכנסת", אומרים גורמים במפלגה. ראשי המפלגה, מיכאל מלכיאור, ערן בן-ימיני ואלון טל,

 לצד הפעילים, יגבירו את הפעילות בתחנות רכבת ואוטובוסים, ריכוזי אוכלוסייה ומקומות בילוי בתל-אביב, ירושלים וחיפה.

 

גם הגמלאים נערכים למאמץ אחרון. אמש קיים יו"ר המפלגה, השר רפי איתן, חוג בית בביתו של יו"ר אמ"י, יענק'לה מנדל, על רקע הבטחתו לפנסיה לכל אמן. בין המשתתפים: דודו טופז, שייקה לוי, אושיק לוי, חנן יובל, אהובה עוזרי, נחום היימן, אביבה אבידן, ורדינה כהן, דורית ראובני ויענקל'ה בן סירא. אבי טולדנו אמר שחבל שהכינוס לא נערך לפני שבועיים, משום שכך יכלו האמנים להשפיע יותר.

 

סיורי השטח של הגמלאים יתמקדו בריכוזי האוכלוסיה המבוגרת - כמו שווקים וקופות חולים. היום יתקיים כנס המרצת פעילים, לקראת המשימה הקשה - להביא את הבוחרים לקלפי, ביום שצפוי להיות סוער. כל בכירי הגמלאים גם יטלפנו אישית למתלבטים.

 

בחד"ש שמים דגש על שיחות אישיות עם פעילים ומצביעים,וימשיכו לקיים חוגי בית וכנסי סיכום לקמפיין.

 

הירוקים יאספו קולות בספארי

הירוקים ימקדו את הפעילות במגרש הביתי שלהם, גוש דן. אחרי שישתתפו ביום בריאות ירוק בבית ספר בתל-אביב, יגיעו ראשי המפלגה אל הספארי ברמת גן, "כדי להיפגש עם התומכים המובהקים שלנו", כהגדרתם. בהמשך ישתתפו באירוע ט"ו בשבט של קרן קיימת לישראל בתל אביב, ומשם לסיור בגבעתיים.

  

אפרים סנה, יו"ר ישראל חזקה, יורד דרומה, ומתמקד ביישובים הסובלים מגניבות ציוד חקלאי. "זהו אלקטורט ברור שלנו", מסבירים במפלגה. גם השווקים - בהם נפוצה תופעת גביית דמי החסות - הם יעד לסיורים. בנוסף, ינסו סנה וחבריו לפנות לנשים, בנושא היד הקלה המונהגת כלפי עברייני מין.

בישראל חזקה מציינים כי לטובת השעות האחרונות של הקמפיין, מקדישים מזמנם האישי רבים מידידיו של סנה, אנשי המילואים של יחידה 669 של חיל האוויר שאותה הקים בעת שירותו בצה"ל.

 

ולמפלגת כוח הכסף נוספו כמה עשרות תומכים - כאשר אמש החליט ועד עובדי מפעל ויטה פרי גליל, שחושש מפיטורים המוניים, כי חבריו יצביעו למפלגה. "החלטנו לצאת נגד הבנקים, נגד מי שפוגעים בחלשים. אנחנו כלי טרף עבורם. זה צעד מחאתי - אם יש מפלגה שמנסה לשנות קצת את הסטטוס-קוו, אנחנו רוצים להוכיח שאפשר, לא משנה מה הסיכוי האמיתי שלהם לעבור את אחוז החסימה", אמר מוטי חזיזה, יו"ר ועד העובדים במפעל, והבטיח: "לפחות 80 אחוז מהעובדים יציבעו להם".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אמנון מרנדה, אטילה שומפלבי, אלי סניור, יעל ברנובסקי, רועי מנדל, קובי נחשוני, רונן מדזיני ויעל לוי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפתקים מוכנים
צילום: רויטרס
לבני. על הרכבת
צילום: דודו אזולאי
נתניהו. הסחף לימין נעצר?
צילום: AP
צילום: AP
ליברמן. הערב בכותל
צילום: AP
ישי. אזורים אסטרטגיים
צילום: אורי פורת
אורון. כנס בירושלים
צילום: ירון ברנר
מומלצים