שתף קטע נבחר

נדחתה עתירת נכים לבטל קלפיות בלי נגישות

במפלגת "כוח להשפיע" טענו כי במאות יישובים בארץ אין קלפיות בעלי נגישות לנכים - לכן דרשו לבטל או לדחות את הבחירות באותם יישובים. בג"ץ קבע שלא ניתן להתייחס לעתירה, בשל הסמיכות ליום הבחירות

מפלגת הנכים "הכוח להשפיע" עתרה בצהריים (יום ב') לבג"ץ נגד ועדת הבחירות המרכזית, המפקח על הבחירות, שר הפנים ומדינת ישראל, בטענה כי בניגוד לחוק הבחירות, יש מחסור בקלפיות הנגישות לנכים בכל הארץ. בנוסף קבלו במפלגה כי אין שירותי הסעה לבעלי מוגבלויות הגרים ביישובים שאין בהם קלפי נגישה לנכים. העותרים דורשו לבטל את הבחירות באותם יישובים או לחלופין לאפשר לנכים להצביע במועד אחר, אך העתירה נדחתה.

 

 

על פי העתירה, בישראל כ-700 אלף אזרחים בעלי זכות הצבעה אשר להם מוגבלות או נכות כזו או אחרת. בבדיקה שערכה המפלגה, נמצא כי מספר רב של קלפיות ביישובים אינם נגישים לנכים ומוגבלי תנועה.

 "במאות יישובים אין קלפי המיועדת לנכים", נכתב בעתירה. "באותן קלפיות, כ-60 אלף נכים ומוגבלי ניידות אינם באמת יכולים להצביע".

 

עוד נטען, כי ראשי המפלגה נדהמו לגלות כי לא רק שוועדת הבחירות אינה מאפשרת להציב קלפיות נגישות, אלא גם אינה מממנת או משתתפת בהסעת נכים אל הקלפיות הנגישות, מאותם יישובים בהם אין קלפי נגישה לנכים. "ועדת הבחירות מביאה לכך כי נמנעת מהם זכות הציבור הבסיסית של לבחור ולהשפיע. זאת, יש להדגיש, בניגוד לעובדה שוועדת הבחירות פועלת לבצע הסעות של אוכלוסייה רגילה מיישוב ליישוב".

 

על כן, נדרש בעתירה, "בית המשפט מתבקש להוציא מלפניו צו ביניים המורה למשיבים להימנע מלקיים את הבחירות לכנסת ה-18 ביישובים בהם אין קלפי שיועדה למוגבלי ניידות, כל עוד לא הוסדרו קלפיות אלו או לחילופין לא תותר הצבעה למוגבלי ניידות ביישובים סמוכים בהם קיימים הסדרים אלו והוסדרו אמצעי הסעה". לחלופין, הוצע בעתירה, לאפשר לנכים להצביע ביישובים במועד אחר וזאת לאחר הסדרת הקלפיות או אמצעי הסעה.

 

יו"ר מפלגת "הכוח להשפיע", יוחאי דוק, סבור כי היעדר הנגישות לקלפיות, מעבר לפגיעה בזכויות הנכים בישראל, פוגעת קשות בסיכוייה של מפלגתו. "אנחנו מתחילים ברגל שמאל, זו פגיעה ישירה בסיכויים שלנו להיכנס לכנסת. לא ייתכן ש-50% מהקלפיות בכל המדינה לא יהיו נגישות לנכים. מה יעשו מיליון מוגבלים במדינה?"

 

לדברי דוק, המדינה מתנערת מחובתה לסייע לנכים לממש את זכותם הדמוקרטית.

 "לא רק שאין נגישות לקלפיות, אין שירותי הסעה ראויים לנכים. המדינה לא מוכנה לשלם עבור שירותי ההסעה ולנו, כמפלגה ענייה, אין תקציב להסיע את האנשים הללו לכל הקלפיות ברחבי ישראל. זו בושה למדינה".

 

בג"ץ דחה אחר הצהריים את העתירה, ושופטי בית המשפט העליון קבעו כי לא ניתן להתייחס אליה מאחר שהבחירות מתקיימות מחר. השופטים הביעו תקווה כי יעשה כל מאמץ לאפשר לציבור הנכים לממש את זכותם הדמוקרטית.

 

לגבי טענות הנכים, נמסר בעבר ל-ynet: "יש 1,350 קלפיות המותאמות לנכים ברחבי הארץ. כל מוגבל בתנועה מחמת מצבו הגופני רשאי לבוא להצביע בקלפי הקרוב למקום מגוריו - כמו שהולכים לקופת חולים".

 

עוד נמסר: "ועדת הבחירות המרכזית מממנת הסעות בוחרים לפי הוראות סעיף 18 לחוק מימון מפלגות מ-1973. סעיף זה מחייב את הוועדה להסיע בוחרים מתחום של יישוב אחד למשנהו,וזאת בקווי תחבורה ציבורית מוכרים.

 

"ועדת הבחירות תכננה את עבודתה ותקציבה בהתאם להוראות אלה ואין בידה אפשרות לפעול אחרת ובמיוחד בזמן הסמוך כל כך לבחירות. ניתן היה לפעול בזמנו לשינוי חקיקה או לפנות אלינו לפני שהתקציב נסגר ואושר על ידי הכנסת ואז היינו מתקצבים את זה. כיום אין תקציב ואנחנו לא יכולים פשוט לחלק כספים כי אנחנו מבוקרים על ידי מבקר".

 

מ"יד שרה" נמסר כי העמותה תסיע נכים לקלפיות ללא תשלום, וכי כל סניפיה יהיו פתוחים כרגיל ביום הבחירות. שירות ההסעות יינתן חינם והוא מיועד לאנשים המרותקים לכיסאות גלגלים. נכים המבקשים להסתייע בשירות זה יכולים להזמינון בטלפון 1-700-501-800.


פורסם לראשונה 09/02/2009 13:41

 

בהכנת הידיעה השתתף אביעד גליקמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נלחם. יוחאי דוק
צילום: דור גרבש
צילום: סי די בנק
אילוסטרציה
צילום: סי די בנק
מומלצים