שתף קטע נבחר

הפוסקים: "לצאת מהישיבות - לסייע בבחירות"

הרב עובדיה יוסף קרא בכינוס בחירות ל"בני תורה": "תעזבו את הלימוד שלכם עכשיו". פוסק הדור הליטאי, הרב אלישיב, הזכיר: "החזון איש הורה כך, והיום המצב גרוע יותר". וגם: איך יצביע מי שיושב שבעה?

הדריכות לקראת הבחירות מגיעה לשיאה, ורבני הציבור החרדי נרתמים למערכה: מנהיג ש"ס הרב עובדיה יוסף ומנהיג הציבור הליטאי הרב יוסף שלום אלישיב פסקו כי על תלמידי הישיבות והאברכים לצאת ממוסדות הלימוד ולסייע למפלגות החרדיות, גם אם הדבר כרוך בביטול תורה. הרב אלישיב הסביר כי פסיקתו מבוססת על עמדת החזון איש בסוגיה, והרב עובדיה אף הזהיר כי מי שלא יתגייס לטובת מפלגתו - ייענש.

  

בכינוס בחירות שקיימה ש"ס לציבור "בני תורה" הועברו דבריו של הרב יוסף למשתתפים באמצעות הלווין: "אני מבקש מכם בכל לשון של בקשה: עם ישראל נמצאים בצרה, נמצאים בסכנה, יש אנשים אורבים להם, יש אנשים מנסים להשמיד את התורה. עשו כל שביכולתכם. תעזבו את הלימוד שלכם עכשיו. עת לעשות לה' - הפרו תורתך. הפסיקו הלימוד שלכם. לכו מבית לבית, משער לשער במחנה, להשפיע על האנשים להביא אותם לקלפי, שהם יצביעו ש"ס. יש אנשים זקנים לא כל כך יודעים, זקנות לא כל כך יודעות. להביא להם רכב, להביא להם פרשים, יבואו כולם כדי להביא אותם בהמוניהם. מי שלא עושה כלום - חבל עליו. יש עליו עונש גדול".

 

לכינוס המרכזי שקיימה יהדות התורה בהשתתפות רבנים ואדמו"רים מובילים הגיע גם "פוסק הדור",

הרב יוסף שלום אלישיב, אך לא נשא דברים. קודם לכן המתין בחדר צדדי, ושם נשאל על ידי אחד הפעילים האם מותר לבקש מהאברכים לצאת מבית המדרש ולפעול למען המפלגה על חשבון לימוד תורה. "ודאי וודאי", השיב הרב אלישיב, "החזון איש הרי אמר אז גם כן שצריך לצאת. המצב היום הרבה יותר גרוע ממה שהיה אז".

  

וכיצד יממש את חובת ההצבעה אבל בימי השבעה, שעל פי ההלכה אינו יוצא מביתו? האתר החרדי לדעת.נט פרסם כי הרב עובדיה יוסף נשאל בעניין והשיב: "מצווה גדולה שהאבלים בתוך שבעה ילכו לבחור ש"ס ביום הבחירות לעילוי נשמת הנפטרים ז"ל. כשילכו ילבשו נעלים של כיפור".  

 

גם הרב אהרון יהודה לייב שטיינמן, ממנהיגי הציבור הליטאי, התייחס לעניין בעת שניחם אבלים. הוא פסק כי יש חובה להצביע וכי יש לעשות זאת מייד אחרי השקיעה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עובדיה בכנס הבחירות
צילום: גיא אסיאג
הרב אלישיב
צילום: אביעד בטר
מומלצים